Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: SON KIRPMALAR

Cemil Hayek Yazdı: SON KIRPMALAR

Tarih 17 Kasım 2018, 23:02 Editör yorumcahaber.com

CHP, kırpıla kırpıla, yetmedi; İçeriden ihraçlarla da devam var. Maşallah, CHP’yi demir yumrukla yöneten Sakar Kemal, kendisine itiraz edecek adam bırakmıyor. Kesin ihraç komutu ile vekil Yılmaz Öztürk’ü ihraç etmek isteyen Kılıçdaroğlu, kendi sözünü son söz olarak kabul ediyor.

CHP, kırpıla kırpıla, yetmedi; İçeriden ihraçlarla da devam var. Maşallah, CHP’yi demir yumrukla yöneten Sakar Kemal, kendisine itiraz edecek adam bırakmıyor. Kesin ihraç komutu ile vekil Yılmaz Öztürk’ü ihraç etmek isteyen Kılıçdaroğlu, kendi sözünü son söz olarak kabul ediyor.

Anlamı: Parti benim! Partiyi tek başına yöneten adam, farklı bir ses istemiyor. Ancak bir vekilin, ‘halkın vekili’ olduğunu göz ardı eden Kılıçdaroğlu, partisindeki vekilleri, ‘kendi vekilleri’ olarak kabul etmek istiyor. Bunu kabul etmek, kelimenin tam anlamı ile halka ihanettir. Tek ses, tek adam iktidarı demektir. Başka ses olsaydı, şimdiye kadar hiçbir başarısı olmayan Kılıçdaroğlu’ndan hesap sorulur ve ayrılırdı. İtiraz sesi olmadığı için hesap vermedi ve ayrılmadı, ayrılmayacak. Hesap vermeyen, kalıcı olur. Ha AKP, ha CHP, ha MHP…

Cumhuriyet rejiminin var olup olmadığının sorgulandığı bir dönemde, ana muhalefet liderinin parti disiplini ile uğraşması, onun ana hedeflerini de göstermektedir. Bir partide, bir zamanların bizzat CHP’sinin getirdiği ezanın Türkçeleşmesini istemek bile yasak olacaksa, burada Sakar Kemal’in amacının asla partiyi güçlendirmek değil, partiyi tek adam sultası ile yönetmek olduğu açıktır. Ezanın Türkçesini de, Kürtçesini de istemek haktır, hatta rahatsız ediyorsa, bazen, bazı yerlerde kısılmasını istemekte bir haktır, bunun için ihraç istenemez.

Kılıçdaroğlu partisini hiçbir zaman iktidara taşımadı, taşımayacak. Herkes Erdoğan’ın BOP eş başkanı olduğunu duydu da, Kılıçdaroğlu’nun aynı görev için, tape krizi ile yardımcı olarak getirildiğini düşünemedi.

Erdoğan’ın BOP amaçları ayyuka çıktı; Peki Erdoğan’ın bu projeyi yürütmek isterken, Kılıçdaroğlu hangi konuda engel teşkil etmiştir? Bir ana muhalefet lideri olarak Kılıçdaroğlu, BOP için kendisinden ‘ne istediler de vermedi?’ Kitle sustu ise, bir muhalefete güvendiği için değil mi?

Kılıçdaroğlu 'parti politikası' derken, tek adam onu devlet politikasına , yani diktatörlüğe integre etmektedir. Bu hiyerarşi, ancak parti politikasının harfiyen uygulanması ile mümkündür.

DEVLET PARTİSİ MUHALİF OLUR MU?

Devlet, Erdoğan’ın direk hâkimiyeti altında iken, bir devlet partisi, hali ile iktidarın yanında olacaktır. O halde Kılıçdaroğlu gerçekte hiçbir zaman muhalif olmamış, yalnızca kitleleri pasif kılmak için devletin projelerinin uygulanmasındaki aksaklıkları giderirken, muhalefet maskesi takınmıştır.

Bunun en güzel örneği, HDP örneğinde görünmüştür. HDP’yi yedirmeyiz diyen CHP, sıranın kendisine geleceğini düşünmeden, yedirmiştir.

Keza muhalefette, Kılıçdaroğlu CHP’nin HDP yerine, Türkçü partiyi ortaklık için uygun görmesi, bir zamanlar ‘Ortanın Solu’ felsefesi ile solculuk arayan CHP’nin aşırı sağcı bir parti ile ortaklık kurması, Kılıçdaroğlu;’nun ‘Yeni CHP’ söyleminin ardındaki sırrı ortaya çıkarmıştır. Hiçbir sol emaresi olmayan ama yine de sol adı altında siyaset yürüten CHP, Türk İslam sentezine sadakatini ortaya koymuştur. Türkçü partiye yaklaşımı ile Türkçü, ezanın Türkçe kalması istemi ile İslami bakışla, Türk İslam sentezini tekrar hortlatma yoluna giderek, devlet partisinin asla bir muhalefet partisi olamayacağını, sol adı altında da, sola umut görünüp, sol kitleyi pasifleştirerek, kendi kotasında eritmekten başka bir siyaset gütmediği ortaya çıkmıştır.

Kimse halkın sola veya Alevilere veya Kürtlere olan tepkisinden dolayı CHP’nin seçimlerde seçilmediğini düşünmesin. İktidara olan tepki ortada, ancak bu tepki, Kemal Kılıçdaroğlu olduğu sürece, sandığa yansımayacaktır. Bugüne kadara Kılıçdaroğlu’nun hiçbir başarısı ve hiçbir başarı vaadi olmadığı halde, neden CHP’nin başında kaldığını sormağa hacet yok; Nedeni ortada; Kılıçdaroğlu CHP’nin başında kalarak, partisne AKP ve BOP gemi vurmuştur.

HER SEÇİMDE AYNI OYUN

İktidarın her potu, muhalefete altın tepsi ile sunulan bir kozdur. Bu kozlardan beklenen her umut, bir sonraki seçimlerde bir skandalla söndürülerek, CHP’nin önü, bizzat genel başkanları vasıtası ile kesilmektedir.

Bu seçimlerde CHP genel başkanının Yılmaz Öztürk’ü ihraç istemi, önümüzdeki seçimlere skandal yatırımı olup, disiplin kurulunun da onun her isteğini yerine getirmesi, CHP’nin iç yüzünü ortaya koymaktadır.

YENİ BİR TUĞRUL TÜRKEŞ VEYA BAHÇEL ÖRNEĞİ

Tuğrul Türkeş’in AKP’ye intikalinden sonra, Bahçeli’nin tepkilerini hatırlayın; Daha sonra partisini bölen Bahçeli, bizzat Tuğrul Türkeş’in peşinden giderken, Erdoğan tarafından, parti muhalefetine karşı, hukuksal destek almıştır.

Bugün partisinin önünü kesen Kılıçdaroğlu’nun, partisinden kendisine olası tepki gelmesi halinde, aynı hukuksal desteği Erdoğan’dan almayacağını, partiyi parçaladıktan sonra, Türkeş ve Bahçeli’nin istikametinden gitmeyeceğini kimse söyleyemez.

ARAPÇA NİYE OLSUN?

Yılmaz Öztürk’ün ezanın Türkçe okunmasını istemesi, Türkçü yapısından kaynaklanmaktadır. Peki, Arap dilinin eğitim dili olmasını istemeyen devlet politikası, din söz konusu olduğundan, neden bunu istiyor?

Ezanın Türkçe olmasını isteyen muhalefet lideri, ithal edilen terörist gurupların gelmesinden sonraki Arapça tabelalara neden tepki göstermiyor?

On yıllardır milyonları bulan ve Türkiye’de yaşayan Arap vatandaşların anadil istemine sırt çeviren muhalefet, Suriye paylaşım savaşından sonra yollara döşenen Arapça yazılara tepki göstermemiş, neden sadece ezanın Türkçesine tepki göstermiştir?

Cumhuriyet kurulurken, Kuran’ı tercüme ile ve dili Türkçeleştirmekle övüne CHP, şu an teröristler için dilin ve devlet kurumlarındaki tabelaların Arapçalaşmasına sessiz kalıp, ezanın Arapçası muhafaza edilmesini istiyorsa, dünün kurucu partisi olması ile övünen parti, bugünün yıkıcı partisi olmakla övünmelidir.

BOP’UN AMACINA UYGUN

BOP’un son amacı da bu yıkım değil midir?

Şimdi BOP eş başkanı tabirine bakalım ve Kılıçdaroğlu’nun partisine bakalım, muhalefet mi, yardımcı mı?

Yerel seçimler yaklaşırken, bir genel başkanın bu tavrı, başka nasıl izah edilebilir?

Demokrasilerde veya bir cumhuriyet sisteminde seçimler, halkın isteğini sormak için yapılır, dayatmak için değil. Bir devlet, halkın dilini yasakçı zihniyetle kendisi belirliyor, anadil hakkını gasp ediyorsa, bunun adı halka sormak değil, halka dayatmaktır.

Diktatörlerin de yardımcıları vardır. Bu yardımcının adı muhalefet ise, halkı enayi yerine koyuyorlar demektir; Yani seçmenleri.

Artık vekil seçilmiyor, enayiliğimiz ölçülüyor.

Hala seçime gitmek istiyor musunuz?

Cemil Hayek
17. 11. 2018

Görüntünün olası içeriği: bir veya daha fazla kişi

Bu haber 169 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: GERME POLİTİKASI BÖLMEKTİR!

Cemil Hayek Yazdı: GERME POLİTİKASI BÖLMEKTİR! Yeni Zelanda’da bir katliam yaşandı ve başbakanları göçmenlere sahip çıkarak, bağırdı: Burası onların da vatanı. Bi...

Ömer Ödemiş Yazdı: Yerel seçimlerde Ankara’yı kazanan İstanbul’u da kazanmış

Ömer Ödemiş Yazdı: Yerel seçimlerde Ankara’yı kazanan İstanbul’u da kazanmış Yerel seçimler Türkiye tarihinde hep önemli olmuş. Özellikle de metropol kentlerde alınan yerel seçim sonuçları ikt...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi