Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: BİR DİNİN İFLASI

Cemil Hayek Yazdı: BİR DİNİN İFLASI

Tarih 26 Kasım 2018, 08:33 Editör yorumcahaber.com

Bir gariptir İslam dünyası! Trump açıkça söylüyor, İsrail için Suudi’siz bir dünyanın ne kadar zor olacağını. Acaba Hacca gidenler, Suudi Arabistan’da harcanan her kuruşun İsrail’e yaradığını düşünerek mi ibadet ediyor?

Bir Müslüman için onur nedir, töre cinayetleri mi, recm cezası mı, çok eşli evliliklerde yarış mı, yoksa peydahlanan çocuk sayısında mı?

Paradigmalardan yola çıkarak, özgürlüğünü kazanamayan birey veya toplum, onurunu nasıl korur diye sorsak, sonra körfez ülkelerinin onurlarını bir düşünsek, orada nasıl bir onuru hayal edebiliriz acaba? Namaz rekortmenleri bunu nasıl açıklar?

İsrafın günah olduğunu kabul eden bir dinde, Suudilerin petrolü, bizzat Trump’ın teşekkür edeceği kadar ucuza satması nasıl yorumlanır?

İSLAM REFERANSLI HAK VE HUKUK

Erdoğan kadın haklarını erkeklerle yüz metre koşusu üzerinden yaparak, hak, hukuk ve beyin gelişimi ile beyin üretim kapasitesi yerine, hak ve eşitsizliği kas gücüne bağlamış. Recep efendiyi 100 metre koşuda geçecek kadınlar varsa da, aynı ölçüleri kullanarak, aynı hatayı yapacak değilim. Yalnız, daha önceki kadınlar günü ile ilgili olarak yazılarımda da belirttiğim gibi, bir kez daha ifade etmek isterim ki, kas gücünden beyin gücüne doğru ilerleyen anlayış, medeniyetin ve çağdaşlığın alametifarikasıdır. Ancak despotların dağarcıklarını doldurabilecek kıt bir din hukuku, yani camiden çıkıp çağdaş hukuku esir almak isteyen bir din, çağdaşlığın, adalet ve özgürlüğün önündeki en önemli engeldir; Şu an onun en büyük icracısı da, devlete hükmeden adamdır.

100 metre koşuyu hak açısından ölçü alan zihniyet şunu bilmelidir ki, altın kaplamalı klozetleri olan sarayda yaşamayı hak etmek açısından böyle bir koşuyu ölçü alacak olursak, Kaçak Saray’ın etrafında yapılacak bir koşuyu, bir şempanze, o sarayın mukiminden önce kazanacaktır.

Gerçi doğaya alışmış ve ‘evladına haram lokma yedirmemiş’ bir maymunu Kaçak Sarayda yaşatmağa kalkmak, bir zulüm, bir hakaret olduğundan, hukuki süreci başlatmadan önce, hayvan severlerin affına sığınmak istiyorum.

DİN TAASSUBU ZİHİN ÖZÜRLÜSÜ YAPIYOR

Bir zamanlar, çok akıllı bir kadın, ona ‘Zihin özürlüsü!’ demişti; Evet, bir adamın bu muhakeme kapasitesi, bir zihin özürlülüğünün açık bir belirtisidir ki, bu muhakeme darlığı, ‘Hasta adam’ yaratıcısına aittir.

Buradan o bilge kadını saygı ile selamlıyorum!

Evet, küçük yaşlarda verilen dini taassup, beyin kapasitesini tabularla kuşatarak sınırlıyor, yani zihin özürlüsü yapıyor. Aynı özürlü insanlar, kendilerini güçlü hissetmek için artmak istemekte, ancak bunu aklın ve mantığın kabul edebilmesi için, küçük yaşlarda dini eğitim vererek, beyinleri esir almak gerekmektedir. Bu çağda, bu zihniyeti başka türlü kabul ettirmek mümkün değildir. Bu zihniyeti kabul eden zihinsel özürlülerin bu çağda yaşama olanakları yoktur. Bu nedenle ancak ömürlerini uzatmak için insanları esir almaları gerekir. İnsanların esir alındığı düzenin adı ise, diktatörlükten başkası olamaz.

DİN CAMİYE SIĞMAYINCA

Yaşamımızın her noktasını kontrol etmek isteyen din adamlarımızın beyinleri de dine kaptırılınca, muhakeme bir tuhaf oluyor; Şöyle ki: Fahişleşen et fiyatlarını, etin fazla tüketilmesine bağlayarak, bu tüketimin artışının da yaşam refahımızın yüksekliğinden kaynaklandığını keşfeden zihniyet, imam ücretlerini hangi tüketime bağlıyor? Tüketim fazlalığı, iş yerlerinde sermayeye yedirilen, yani katledilen işçi ve emekçilerin aylıklarına neden yansımıyor? Öyle ya, sadece son şaşaalı hava alanı inşasında ne kadar az işçi katledildi de, ücretleri tahtakurularını durduracak kadar yükselmedi?

ŞERİAT KOŞUSU NEREYE KADAR

Şeriat sevicilerin kıblesi Mekke’dir. Mekke ve Medine hâkiminin ne hallerde olduğu görülmüyor mu? Oradaki karanlık rejim can çekişirken, onun peşinden gitmek, ne kadar akılcı?

Rahmetli Kaddafi ne güzel söylemişti, ‘Hademül Haremeyn’ lakaplı Suudi sultanına, Hademül Haremeyn’(iki kutsalın hizmetçisi) yerine, ‘Hademü beytüşşaramit’ demişti, yani ‘Kerhanelerin hizmetçisi’ lakabını vermişti.

Şimdi o istikamete giden tek adam, orayı görerek ders almıyor.

Peki, mademki hedef ‘Yeni Osmanlı’, nerede bunun harem kısmı?

ÜNİFORMADAN SONRA CÜPPE, CÜPPEDEN SONRA NE?

Amerika’ya sırtını dayayarak her istediği tasarrufu ve zulmü on yıllar boyu yapan üniformalı kan emiciler, sonunda bizzat Amerika vasıtası ile yerlerini dincilere bırakırken, apoletlerini bile kurtaramadılar. Şimdi cüppelilerin zamanı. Tüm dinler arasında, en düşük eğitime sahip kadroların oluşturduğu bu dinin adamları, sürelerini doldurdukları zaman, bu sefer onlar, sakallarını yolunmaktan kurtaramayacaklardır. Baki kalacak olan, kadim halklardır.

AYDINLANMA VE BİRİKİM

Bugün atanmayan öğretmenler, yarının kurtarıcıları olacaklardır. Onlardan korkan karanlık adamlar, karanlık düzenlerinin gereği olarak, onlardan korkmaktadır. Ancak bunun bir yararı olmayacaktır. Çünkü bu karanlık rejim, ancak ortaçağ karanlıklarında yaşama olanağına sahiptir. Onların düzeni yaşamıyor, yaşatılıyor ve yıkıldıkları zaman, halk olarak bizi onun altında bırakmak istiyorlar.

Biz kadim halklardan söz ederken, bir kültürel birikimden, bir hak arayışı kültüründen söz ediyoruz. Karanlık rejimi oturtmada çok başarılı olmanız, sadece ömrünüzü biraz uzatmak içindir ama onun da sonu uzun sürmez.

Halk bunun altında kalmak istemiyorsa, bu ancak halk iktidarı ile mümkündür. O da, örgütlenmek ve meydanlara inerek, iktidarı yıkmakla mümkündür.

Gerçekte seçimle gelmediler, bu nedenle seçimle gitmezler. Göstermelik seçim yerine, halkın gücünü göstermek gerekir.

Bu dini siz iflas ettirdiniz ve altında kalacaksınız. Dokunduğunuz her şey kirleniyor, çünkü elleriniz temiz değil.

O ellerle çaldınız ve o eller kanlı; Onları kırma zamanı geldi.

Cemil Hayek
25. 11. 2018

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, ayakta duran insanlar ve yazı

Bu haber 181 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi