Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Türkiye halklarına hiçbir zaman düşman olmadık'

'Türkiye halklarına hiçbir zaman düşman olmadık'

Tarih 29 Kasım 2018, 21:58 Editör yorumcahaber.com

MGK’de Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik tutumunu sertleştiren Ankara’nın politikalarını değerlendiren PYD Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, “Türkiye halklarına hiçbir zaman düşman olmadık. Kuzey ve Doğu Suriye, hiçbir zaman Türkiye için bir tehdit oluşturmaz" dedi.

Yılın son Milli Güvenlik Kurulu’nun (MGK) açıklanan bildirisine göre, 5 saat süren toplantının hemen hemen tek gündemi Kuzey ve Doğu Suriye olduğu anlaşılıyor. Bildiride, Ankara’nın bu bölgeye karşı tutumuna genişçe yer verildi. Bildiride, “Suriye'deki herhangi bir emrivakiye göz yumulmayacağı ve meşru müdafaa hakkının kullanılacağı” vurgulandı. Bildiride, Kürtlerin yoğun yaşadığı ve Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) kontrolünde bulunan Fırat’ın doğusu için “En büyük terör tehdidi Fırat'ın doğusundan gelmektedir” ifadesi kullanıldı. 
 
Girê Spî'nin Eyn İsa ilçesinde “Suriye’yi yeniden inşa edelim ve geliştirelim” sloganıyla düzenlenen Suriye Diyalog Çalıştayı’na katılan Demokratik Birlik Partisi (PYD) Diplomatik İlişkiler Sorumlusu Salih Müslim, Mezopotamya Ajansı'na konuştu. Müslim, Türkiye’nin tutumunu “sıkışmışlığına” bağladı. 
 
‘SURİYE POLİTİKALARI ÇÖKTܒ
 
Türkiye’nin Suriye politikaların hepsinin çöktüğünü kaydeden Müslim, bugüne kadar yürütülen aklın hiçbir yarar sağlamadığını söyledi. Suriye politikasının arzulananın tam tersine Türkiye’nin başına bela olduğunun vurgulayan Müslim, “Bunların hepsinin toplamı İdlib’de gün yüzüne çıktı. Orada büyük bir çıkmaz yaşıyorlar. Bunu örtmek için de başka yerler ön plana çıkarıyorlar. O da Kuzey ve Doğu Suriye Bölgesi’dir. Efrîn’e yaptıklarını Fırat’ın doğusuna yapamazlar. Bu kapsamda sürekli tehditler savuruyor. MGK toplantısında yine aynı şeyleri tekrar ettiler. Kendi evimizde bizi tehdit ediyor. Biz daha önce de belirttik; her türlü saldırıya karşı kendimizi savunuruz. Bu bir meşru savunmadır” dedi.
 
‘DUR’ DEDİLER
 
Bölgede uluslararası dengelerin mevcut olduğuna dikkat çeken Müslim, ABD’nin bölgede boşuna bulunmadığını dile getirerek, şöyle devam etti: “Biz daha önce de söyledik, Türkiye DAİŞ’i yarattı. Halen onları besliyorlar. Şimdi onlardan kurtulmak istiyor ama nasıl kurtulacağı da belli değil. Dêra Zor’da DAİŞ sıkıştıkça onların üzerindeki saldırıları hafifletmek için çeşitli oyunlara kalkıyorlar. Daha önce gizliden destekliyorlardı. Şimdi açıktan bu işi yapıyorlar. Onun için bazı güçler onlara 'dur' dedi. Yapılacak olan gözlem noktalarına bu kapsamda karar kılındı. Yani ABD onlara ‘Sen benim istediğimi yapamazsan ben sana bunları yaparım’ diyor. Nereye kadar onlara 'dur' dediler onu bilmiyoruz. Biz onların kendi aralarındaki ilişkilere karışmıyoruz. Payımıza düşen kendini savunmaktır.”
 
'TÜRKİYE'YE TEHDİT DEĞİLİZ'
 
ABD’ye de mesaj veren Müslim, “terörizme” karşı kendileriyle hareket edenlerin bazı sorumluluklarının olduğunun altını çizdi. Yapılacak olan gözlem noktalarının kendilerine dönük saldırılara karşı yapıldığını belirten Müslim, şu ifadeleri kullandı: “Ona rağmen Türkiye beklenmedik bir hareket yapabilir. Bu durum Türkiye halkına çok zarar verir. Biz Türkiye halklarına hiçbir zaman düşman olmadık. Düşman olmak da istemiyoruz. AKP-MHP iktidarı faşist bir politika izliyor. İçerdeki tıkanıklıklarını, bize yönelik saldırılar gerçekleştirerek aşmak istiyorlar. Kamuoyunun dikkatini başka yere çekmek istiyorlar. Bunların hepsi Türkiye’ye zarar verir. Kuzey ve Doğu Suriye, hiçbir zaman Türkiye için bir tehdit oluşturmaz. Bugüne kadar hiçbir saldırıda da bulunmadık. Artık bu duruma bir çare bulmak istiyoruz. Türkiye bu konuda akıllı davranırsa daha iyi olur diye düşünüyorum.” 
 
MA / Nazım Daştan

Bu haber 206 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

İran Pasdaran Güçleri: ABD ile savaşın eşiğindeyiz

İran Pasdaran Güçleri: ABD ile savaşın eşiğindeyiz İran Pasdaran Güçleri Genel Komutanı General Hüseyin Selami, ABD ve müttefikleri ile topyekün bir savaşın eşiğinde ...

İran: ABD ile müzakere olmayacak

İran: ABD ile müzakere olmayacak İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı General Yedullah Cevani, ABD’nin yeniden müzakere teklifine k...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi