Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: SEÇİLENLERİN YEMİNİ BİZDEN OLSUN!

Cemil Hayek Yazdı: SEÇİLENLERİN YEMİNİ BİZDEN OLSUN!

Tarih 03 Aralık 2018, 07:02 Editör yorumcahaber.com

Madem seçimler bir bahane, bir demokrasi gösterisi, güya demokrasinin güvencesi oluyor, gelin vekillere onurları yerine, parti liderlerine itibarda öncelik tanıyan bir ahlaka hitap eden yemini biz belirleyelim.

Öyle ki, yemin tatmin edici bir bağıt oluşturmuyorsa, yani onuru ile yemin eden onuruna, inancı ile yemin edenler ise, kendi inançlarına sadık kalmıyorlarsa, o seçilenlerin sadık olacakları bir yemin taslağını da biz hazırlayalım, ihanetlerinin altında kalsınlar. Hepsine de ihanet ederler diyorsanız, biraz da ne seçtiğimize bakalım. Hiçbir değere sahip olmayan, yani her şeye ihanet edecek insanlar seçiyorsak, bu yerel seçim öncesinde biraz da kendimizi sorgulayalım; Biz ne seçiyoruz, kimi seçiyoruz ve niye seçiyoruz!

SAVAŞANLARIN HEDEFİ

Çıkar ve paylaşım savaşları, bazen emperyalist ülkelerin çıkarları doğrultusunda genişlerken, bazen de, hükümran rejimlerin şahsi çıkar ve iktidarlarının devamı için, vekâlet şeklinde devam ediyor. Tüm bunların ötesinde, bireysel yaşamlarını sürdürmek isteyen emekçiler ve emeklilerin savaşı var. Kimi canlılar vahşi doğada yaşamlarını sürdürebilmek için de, her gün savaş içinde yaşamak zorundadırlar. Ama en ilginci, doğanın, özellikle dünyamızın var olma savaşıdır. Günde en az 150 canlı türü, bir daha var olmamak üzere yok olurken, bu sayı, yıllık 30 bin canlı türüne tekabül ediyorsa, en büyük var olma savaşını, güzel dünyamızın ve onun doğasının verdiği görülür.

Paylaşım savaşları, ekonomik dengelerin bir kırılmaya maruz kaldığı bu zaman zarfında, dünyanın en dinamik coğrafyasında ve her gün değişik stratejilerin uygulandığı Orta doğuda sürerken, bu savaşların uzak doğuya da, Avrupa’ya da yayılma riski günden güne artıyor.

Gerek silahlarda ve gereke ekonomik büyümede, üstünlüğü kapmak üzere zamana oynayan Çin ve Rusya, Amerika’nın bunu hazmedememesi nedeni ile her gün bir savaş riski ile karşı karşıya kalarak, süreci normal koşullarda yürütmeğe çalışıyor.

Buna karşılık, emperyalizmin müttefiklik esasına dayalı cephede üstünlük oluşturan ülkelerle onların kuklalarının kendi rejimlerini koruma amaçlı savaşları karşısında, her türlü ekonomik ve diplomatik zorlamaları göğüsleyerek, yiğitçe savaşanlardan oluşan, iki türlü bir var oluş savaşı sürdürülmektedir. Yani bölgede zorbaca var olma savaşı ile emperyalizme karşı direnerek var olma savaşı şeklinde, iki türlü savaş verilmektedir.

Suriye’deki güçlerin kimi o coğrafyanın gaspçısı olarak siyaset güdüp, sırtlarını Amerika ve müttefiklerine dayarken, kimileri de, daha zor koşullar altında, zorbaya karşı savaşmak zorundadırlar. Kurtuluş savaşları, genelde tarih boyunca, bu şekilde cereyan etmişlerdir. Biri para ve güç cazibesine kapılarak, poker oynar gibi savaşır, diğeri de, en zor koşullarda, ya hep, ya hiç üzerine.

BİZ NEREDEYİZ?

Bu soruyu sormadan önce, nasıl bir sistemle yönetildiğimizi sorgulamamız gerekecektir. Yönetim şeklimizin dâhilinde isteklerimizi dile getirmesi gereken vekiller, seçilir seçilmez rehin alınıp, tanımadığımız kişiliklere büründürüldüğünden, bu vekillerin tekrar bize nasıl bağlanacağını düşünmemiz gerekecektir.

G20 zirvesi, dünya zorbalarının zirvesidir. Nice onursuz politikacı yüceltilirken, nice halk savaşı veren liderin adı zikredilmez. Onlar lider olacak olanı da, doğru ve yanlışı olanı da kendilerince belirlemek isterler. Orta doğuda ülkelerini savunanlar terörist diye adlandırılırken, nice gerçek terörist hamisi, dünya sahnesine birer kahraman olarak sunuluyor. Suudiler’in 2020’de bu çetelere ev sahipliği yapmasının planlanması, bu onursuzluğun tarihi bir belgesi olacaktır. Yemen’i katleden, çocukları koleraya boğan rejim, ödüllendiriliyor.

Oraya gidenler bizi de temsil ediyor mu? Bu onursuzluğu paylaşmamız mümkün mü?

YEMİNİN BAĞLAYICILIĞI

Bir vekil ne üzerine yemin eder? Neye ve kime hizmet eder?

Çalan ve halka ihanet eden bir vekil, yeminine sadık olacak olsaydı, zaten o haltı yemezdi. Onuru üzerine yemin eden bir vekilin onurunu ölçemeyeceğimiz gibi, inancı üzerine yemin eden bir vekilin de, inancını ölçme olanağımız yoktur.

O halde seçtiğimiz bir vekili nasıl kontrol altında tutabiliriz?

YEMİN NASIL OLMALI!

Bence bir yemin taslağı hazırlanabilir ve biz halk olarak, yasal ve resmi geçerliliği olduğuna bakmaksızın, vekilleri bağlayıcı bir yemin türü sağlayarak, bu yemini bir oy verme şartı olarak kullanır, noter onayını talep edebiliriz. Bu taslağı hazırlamak için, önce vekili esir alan faktörlere bir göz atmamız gerekecek.

VEKİLİ ESİR ALAN FAKTÖRLER

• Vekili partisi esir alabilmektedir
• Vekili, anayasal koşullar esir alabilmektedir
• Vekili, aldığı resmi veya zimmetine geçirdiği gayrı resmi paralar esir alabilmektedir 
• Vekili, şahsi çıkarları, halkın çıkarları yerine esir alabilmektedir
• Vekili, derin devlet rejiminin zorlamaları esir alabilmektedir
• Vekili, yapıştığı koltuğu esir alabilmektedir

O halde, bir vekili, yemin yerine, taahhütlerle bağlamak gerekecektir. Vekil derken, halka vekâlet eden herkes kastedilmelidir. Bunlar muhtarlardan, devletin en üst katmanlarına kadar uzanmaktadırlar, sadece milletvekili unvanı alanlar değil. Eskiden başbakanlar ve parti liderleri, imzalı boş kağıt talep eder, istedikleri anda, istedikleri gibi doldurup, istifa ettirirlerdi. Şimdi sıra bizde!

YEMİN TASLAĞI

• Beni seçen halkın üstünde resmi veya gayrı resmi bir güç tanımayacağıma
• Halkın çıkarlarına karşı hiçbir yasayı tanımayacağıma
• Özgür iradem yerine, parti başkanına biat etmeyeceğime
• Hırsız, devletin en alt kademesinden, en yüksek merciine kadar, nerede olursa olsun, ona ‘Hırsız!’ diye bağıracağıma
• İnsan onurunun üstünde bir onur tanımayacağıma
• İster ülke bazında, ister parti bazında hiçbir diktatöre biat etmeden, yüzüne tüküreceğime
• Hiçbir tehdit karşısında, halkın oylarını satmayacağıma
• Halkların kardeşliğinden öte bir kardeşlik tanımayacağıma
• Adalete, ister milli bayraklarla, ister kutsal Kuran ayetleri ile karşı çıksınlar, onlar karşısında mücadele etmekten yılmayacağıma ve ‘sahtekarlar!’ deyip, suratlarına tüküreceğime
• Halkın gerek mezhepsel ve gerekse etnik üstünlüğe sahip bir kesimini kabul etmeyeceğime, bu insanlık dışı kozu kullandırtmayacağıma
• Parti, hükümet veya devlet başkanı karşısında, halkın vekili olarak, başkalarının çıkarına hizmet etmeyeceğime

Onurum adına yemin ederken, ettiğim bu yemini tutmamam halinde, bir merkebin üzerine ters bindirilerek, başta aile efradım olmak üzere, herkes tarafından tükürülmesine rıza göstereceğime ve herhangi bir adli veya kolluk görevinin müdahalesine müsaade edilmeyeceğini, noter nezdinde taahhüt ediyorum.

Böyle adaylar bulabilir misiniz?

Bulabilirseniz, üç ay sonra buyurun seçime!

Unutmayın, güzel dünyamızın daha fazla yıkıma tahammülü yok.

Teperse fena teper, zaten tepiyor da…

Ya da, bizimle beraber yok olacak.

Bu güzel dünyaya sahip çıkamadan, uzayda yeni, yaşanamayacak dünyalar aramak boşuna, olanı koruyalım!

Cemil Hayek
02. 12. 2018

Bu haber 177 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi