Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHalkın Avukatları Faşizmi Yargılamaya Devam Ediyor 3. Gün

Halkın Avukatları Faşizmi Yargılamaya Devam Ediyor 3. Gün

Tarih 05 Aralık 2018, 14:54 Editör yorumcahaber.com

Duruşmanın 3. Günü Silivri Hapishane kampüsünde başladı. Tutuklu avukat Aytaç Ünsal Hakimin reddi istemi için yeni gerekçeler bulunduğundan bahsetti.

Duruşmanın 3. Günü Silivri Hapishane kampüsünde başladı. Tutuklu avukat Aytaç Ünsal Hakimin reddi istemi için yeni gerekçeler bulunduğundan bahsetti.
Tutuklu Avukat Behiç Aşçı söz aldı.   

Av.Behiç Aşçı :Mahkeme başkanın reddi konusunda söyleyeceklerim var, Dün dinlenen gizli tanıklardan biri size "sayenizde" deyip müteşekkil oldu. Bu bizim için birinci ret nedenimiz. İkincisi yine dinlenen tanıklardan biri Av. Bahattin Özdemir'e hakaret etti. Ve siz birşey demediniz.Gizli tanık güneşin yalancı tanıklık yaptığı Av. Bahattin Özdemir tarafından ortaya çıkarıldı. Siz avukatımızı duruşma salondan çıkarılmasına karar verdiniz.Yeminli tanığın yalan söylemesi suçtur. Suç sizin önünüzde işlendi. Bunla ilgili ne yaptınız?

Av. Aycan Çiçek, Av. Aytaç Ünsal, Av. Ahmet Mandacı heyetin taraflı davrandığını anlatıp heyeti tek tek red ettiler.   

Selçuk Kozağaçlı: Hakim red sebebim soyut, başkan için, Uzun yıllardır ceza yargılamalarında avukatlık yapıyorum. Gördüğüm en kötü yargıçsınız.
Ben DGM'lerdeki askeri üyeye yetişebildim. Böyle bir yargılama görmedim
Üyeleriniz mübaşir veya katipten daha etkili değiller. Üye hakimler sadece fotoğrafı tamamlıyorlar. Onları bu sebeple reddetmiyorum.Bu mahkemeyi yürütecek durumda olduğunuzu düşünmüyorum, İkincisi sizin sola sosyalistlere muhaliflere açıkça düşmanlık ettiğinizi düşünüyorum. 

Selçuk Kozağaçlı: (Başkana) Siz tarafsınız. Üçüncüsü kişisel mesele. Bir yargının bir sanıkla hele ki avukat bir sanıkla kişisel husumet yarattınız.Siyasal olarak bu ülkede faşizme karşı mücadele edildiği sürece, Kişisel olarak da ben yaşadığım sürece bu yaptığınız unutmayacağım...

Av. Behiç Aşçı: Dün dinlenen gizli tanıklardan biri size "sayenizde" deyip müteşekkil oldu. Bu bizim için birinci ret nedeni
İkincisi yine dün dinlenen tanıklardan biri avukatımız Bahattin Özdemir'e hakaret etti.  

Savcı tutukluluk halinin devamına karar verilmesini mütalaa etti.  Duruşma savcısından esas hakkında mütalaayı sunması istendi.

Verilen aranın ardından Avukat Hasan Fehmi Demir tanıklara ilişkin beyanlarda bulundu.Tanıkların emniyette dinlenemeyeceğini ancak dosyadaki tüm tanıkların emniyette dinlendiğini ve bu ifadelerin dosyaya tanık ifadesi denilerek konulduğunu söyledi. 

Ceyhun Bay'a Mahkeme Başkanı tarafından soru soruluyor. Söylediği şeyleri tekrar ettirerek "başka avukat tanır mısın ne yaparlar" diyerek tanığın yeni isimler vermesini sağlamaya çalışıyor. Mahkeme başkanı, tanığın yalan beyanda bulunacağı sırada soru soran avukatın sözünü keserek tanığın "kendini toparlamasını" sağlıyor.  

 Tutuklu Avukat Aytaç Ünsal beyanlarda bulunuyor: Tuksaklığımızın, alınkonuluşumuzun 15. ayındayız. Alıkonuluşumuz hiçbir hukuki durumla açıklanamaz. Çeşitli mecralarda defalarca anlattık, ilk duruşmada da anlattık. Ancak tekrar anlatalım. Gece yarısı görevli olmayan mahkemelerce verilen kararlar ile yeniden tutuklandık.
İlk tutuklanmamızdan öne İçişleri Bakanlığı hakkımızda kitapçık çıkardı. İçişleri Bakanlığın böyle bir yasal dayanağı olamaz. Hakkımızdaki komplo bu şekilde başladı.  İlk tutuklanmamızdan öne İçişleri Bakanlığı hakkımızda kitapçık çıkardı. İçişleri Bakanlığın böyle bir yasal dayanağı olamaz. Hakkımızdaki komplo bu şekilde başladı. Tanık ifadesi denilen şeylerle avukatlık pratiğimiz yargılanıyor. Burada asıl hedef gösterilen Halkın Hukuk Bürosudur. Bize yapılanlar ülkemizdeki dönüşüm nedeniyledir. Sağda yerlilik ve millilik söylemleri var, solda tek adam, tek parti rejiminden bahsediliyor gerçek bu değildir. Gerçek emperyalizmin bir kriz yaşadığıdır. Gerçek tekellerin kurumsallaşmaya çalışmasıdır.  Bu süreç sessizce geçiştirilmeye çalışılıyor. Bu yüzden Havaalanı işçileri tutuklanıyor. Ancak sessizce geçiştirmek mümkün değildir. Biz istenen avukatlardan olmadığımız için kötü örneğiz, bu yüzden tehlikeliyiz. Biz Soma gibi Ermenek gibi birçok toplumsal davada avukatlık yaptığımız için tehlikeliyiz.

Av. Ünsal: Biz istenen avukatlardan olmadığımız için kötü örneğiz, bu yüzden tehlikeliyiz. Biz Soma gibi Ermenek gibi birçok toplumsal davada avukatlık yaptığımız için tehlikeliyiz. Biz bu düzen için tehlikeliyiz ancak halkımızla bağlarımız güçlü, onlar bizi asla yalnız bırakmazlar. Somalı aileler geçen duruşma Selçuk Kozağaçlı'ya "seni çok seviyoruz, sen bizi yalnız bırakmadın biz de seni asla yalnız bırakmayacağız" diye bağırdılar.   Halkımızla aramızdaki bağ "örgüt talimatı" denilerek açıklanamayacak kadar büyüktür.   

Av. Ünsal: Biz istenen avukatlardan olmadığımız için kötü örneğiz, bu yüzden tehlikeliyiz. Biz Soma gibi Ermenek gibi birçok toplumsal davada avukatlık yaptığımız için tehlikeliyiz. Biz bu düzen için tehlikeliyiz ancak halkımızla bağlarımız güçlü, onlar bizi asla yalnız bırakmazlar. Somalı aileler geçen duruşma Selçuk Kozağaçlı'ya "seni çok seviyoruz, sen bizi yalnız bırakmadın biz de seni asla yalnız bırakmayacağız" diye bağırdılar. Halkımızla aramızdaki bağ "örgüt talimatı" denilerek açıklanamayacak kadar büyüktür. Çoluğun çocuğun ilaç parasını yemek parasını TÜSİAD'a, MÜSİAD'a yatırırsanız güzel sözler ile rica ile devleti yönetemezsiniz. Baskıya ve teröre ihtiyacınız vardır. 
Bize yapılanların özeti budur.Halk bir araya geldiğinde, örgütlendiğinde çok güçlüdür. Bu bilgi bir bilinç durumudur. Evet biz avukatlık pratiğimiz ile halka bu bilinci veriyoruz. Tehlikeli olmamızın, hedef gösterilmemizin sebebi budur. Bizim ömrümüzden 1 yıl çaldınız. Bize böyle avukatlar olmayın diyorlar ama ne yaparlarsa yapsınlar Somalı eli kınalı gelinleri, yetimleri unutmayacağız, Dilek Doğan'ı unutmayacağız, Berkin'i müvekkilimizi kardeşimizi unutmayacağız. Oğluna pantolon alamadığı için intihar eden babayı unutmayacağız. Bize halkımıza yaşatılanları unutturamazsınız.

Av. Ünsal: Halkımızın çığlığı kulaklarımızda yankılanıyor. Bizi yerin yedi kat dibine de atsanız halkımızın çığlığını duyuyoruz ve asla unutmayacağız. Duvarlarınız, demirleriniz yetmiyor. Ne yaparsanız yapın halkın avukatlığını yapmaya devam edeceğiz. Tutuklu avukat Aytaç ÜNSAL duruşma salonunda bulunan meslektaşlara ve ailelere, seyircilere teşekkür ederek sözlerine son verdi. 

Tutuklu avukat Ahmet MANDACI söz aldı. İddianamedeki usulsüzlükleri anlatıyor.

Tutuklu Avukat Aycan Çiçek: Bu kadar hukuksuzluk ve adaletsizlik varken, bizler iyi ki Halkın avukatlığını yapmışız, yapıyoruz diyoruz. DGM’ler geçti, bu dönemler de geçecek. Oradakilerin isimleri hatırlanmayacak ama biz kalacağız. Halkın avukatlığını yapmaya devam edeceğiz.Bizler çıkıp yine avukatlığını yapmaya devam edeceğiz. Biz varolduğumuz sürece Halkın Avukatları olmaya devam edecek.

KOZAĞAÇLI: Bunlara dayanarak bizi tutukladığınız İçin biz tutuklu değiliz! Tutuklu değiliz ki sizden tahliye talep edelim. Bizi tutan da siz değilsiniz ki sizden tahliye talep edelim. Halkın Hukuk Bürosu fiziken bir binadan ibaret değildir. Bu meslek var oldukça Halkın Hukuk bürosu var olacaktır.
Büromuzda 25000 vekaletname var. Bizim mi marjinal olduğumuzu sanıyorsunuz? 

Av. KOZAĞAÇLI:Türkiye'nin en büyük avukatlık örgütünün genel başkanıyım.Dünyanın en büyük avukatlık örgütünün yöneticisiyim. Bir fotoğraf bulmuşsunuz Gazi Mahallesinde bir sempozyumdan, bununla yargıladığınızı iddia ediyorsunuz.Dünyanın 11 farklı ülkesinde sempozyum düzenledim. Siz bizim kim olduğumuzu biliyor musunuz? Bizi kandırdığınız çoluk çocuktan değil bizi bizden dinleyeceksiniz. Bir kez halk ile bağınız kurulduktan sonra ne yapsalar işe yaramaz. Ölseniz ölünüz kahraman olur. Dayak yeseniz yediğiniz dayak efsane olur.

Av. Ahmet MANDACI'nın tahliyesine ve ev hapsi tedbiri uygulanmasına, diğer avukat arkadaşlarımızın tutukluluk durumunun devamına, tutuksuz yargılanan avukat arkadaşlarımın adli kontrol tedbirinin arttırılarak haftada iki güne çıkarılmasına karar verildi.Duruşma 18-21 Mart 2019 tarih aralığına ertelendi.

HALKIN HUKUK BÜROSU


Bu haber 170 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi