Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSur’daki cenazeyi almak için 19 kez Diyarbakır’a geldi sonuç alamadı

Sur’daki cenazeyi almak için 19 kez Diyarbakır’a geldi sonuç alamadı

Tarih 08 Aralık 2018, 12:54 Editör yorumcahaber.com

Sur'daki çatışmalarda yaşamını yitiren ve Hasırlı Camii’nin yanına defnedildiği söylenen Hakan Arslan’ın cenazesi için 19 kez Diyarbakır'a gelen baba Ali Rıza Arslan’ın tüm girişimleri sonuçsuz kaldı. Arslan ailesi, belirtilen alanda çocuklarının cenazesini çıkarmaları için kendilerine izin verilmesini istiyor.

Diyarbakır’ın Sur ilçesinde 2 Aralık 2015'te ilan edilen ve halen devam eden “sokağa çıkma yasağı” ardından çıkan çatışmalarda, 22 Ocak 2016’da yaşamını yitiren ve yasak nedeniyle Sur’da defnedilen Hakan Arslan’ın cenazesi, 3 yıla yakın süredir bulunamıyor. 
 
SAVCILIK TALEBİ REDDETTİ 
 
Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Çavuşköy’de oturan Arslan ailesi, çocuklarının cenazesini bulmak ve almak için 19 kez Diyarbakır’a geldi. Aile, çocuklarının cenazesinin çıkarılması için Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na yaptıkları başvurudan sonuç alamadı. Bunun üzerine, avukatları aracılığıyla Sur’dan çıkan ve tutuklanan kişilerle cezaevinde yaptıkları görüşme sonucunda cenazenin Hasırlı Mahallesi’ndeki Hasırlı Camii yanına defnedildiğini öğrendi. Görüşmenin ardından cenazenin defnedildiği yerin tespit edilerek çıkarılması için tekrar başvuruda bulunan ailenin talebi savcılık, tarafından, “belirtilen yerde daha önce yapılan arama ve kazı çalışmalarında herhangi bir cenazeye rastlanmadığı” gerekçesiyle reddedildi. 
 
 İÇİŞLERİ BAKANLIĞI BAŞVURUYU REDDETTİ
 
Baba Ali Rıza Arslan’ın, cenazenin çıkarılması için İçişleri Bakanlığı’na yaptığı başvuru da aynı gerekçeyle reddedildi. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, çatışmalar sırasında cenazeleri Sur’da defnedilen Rozerin Çukur ve Ramazan Öğüt için de aynı cevabı vermiş; ancak ailelerin ısrarlı talepleri sonucunda daha önce kazı yapılan alanda yeniden kazı yapılmış ve cenazelere ulaşılmıştı. 
 
AİLE CENAZEYİ İSTİYOR 
 
Arslan ailesi, yaklaşık 3 yıldır girişimlerini sürdürürken, çocuklarının cenazesinin bulunduğu alanda “Sur sevgi ile yükseliyor” sloganıyla başlatılan inşaat çalışmaları ise aralıksız şekilde sürüyor. Arslan’ın defnedildiği yer belli olmasına rağmen her seferinde yaptıkları başvurulara olumsuz yanıt alan aile, belirtilen alanda çocuklarının cenazesini çıkarmaları için kendilerine izin verilmesini istiyor.
 
'ÇALIŞMA YAPMADAN YOK DİYORLAR’
 
Tüm çabalarına rağmen sonuç alamayan baba Arslan, “Oğlumun cenazesini bekliyorum. Devlet oğlumun cenazesinin Sur’da olduğunu biliyor. Bugüne kadar 19 sefer Diyarbakır’a geldim. Çaldığım her kapıdan eli boş döndüm. Ben ne yapmışım? Sadece yüreği yanan bir babayım. Her gün acı içindeyim. Orada doğru düzgün bir çalışma yapmadan ‘cenaze yok’ diyorlar. Oğlumun cenazesinin Sur’da olduğunu kesin biliyorum. Oğlumun cenazesini çıkartmıyorlarsa bari bana izin versinler, kendi imkan ve çabalarımla Sur’a gidip çıkartayım” dedi. 
 
‘HER GÜN ACIMIZ KATLANIYOR’
 
Oğlunun cenazesinin bulunması için devlet ve hükümet yetkililerine çağrıda bulunan Arslan, “Oğlumun öldüğü yerde şimdi inşaat çalışması var. Villalar yapılıyor, orayı güzelleştirdiklerini söylüyorlar. Tek isteğimiz, çocuğumuzun bir mezarının olması. Onu da çok görüyorlar. Mezarı olmadan geçen her gün acımız katlanıyor. Yasını dahi tutamadık” diye konuştu. 
 
MA / Lezgin Akdeniz 

Bu haber 158 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi