Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: BEBEKLERE BIRAKTIĞIMIZ DÜNYA

Cemil Hayek Yazdı: BEBEKLERE BIRAKTIĞIMIZ DÜNYA

Tarih 10 Aralık 2018, 06:06 Editör yorumcahaber.com

Yeni doğan bir bebeğin gözlerinde dünyanın bütün güzelliklerini görebilirsiniz. O bebeğe dünyanın bütün güzelliklerini verseniz, ancak size verdiği mutluluğun bir yansısı kadar güzelini verebilirsiniz.

Gerçekte her üzüntüden ve her acıdan uzak, sevmeğe ve güldürmeğe çalıştığımız bebeğe, daha doğar doğmaz, yalan bir dünya hediye etmiyor muyuz? Melankolik olmak değil ama gerçekleri görebilmek için bazen kederden de faydalanmak gerekir.

Zenginliklerine zenginlik katanlar, dünyayı ve yaşamı nasıl hayal ediyor? Bazen hayallerimiz, kişilik ve ahlakımızı diğerlerinden ayıran birer erdemlik sınırını oluşturabiliyor. Şöyle ki, bir katilin öldürmekten zevk aldığını düşündüğünüz yerde, onu anlamadığınızı, bunu nasıl kabul ettiğini kavrayamadığınızı fark edersiniz. Anlayabilmeniz için, o etiği veya o ahlaksızlığı paylaşmanız gerekir. Yapamadığınız için onu anlayamaz, bu farklılığın sizi ondan ayıran bir erdemlik sınırı olduğunu fark edersiniz. Erdemliğiniz, o dünyayı anlamanıza bir engeldir. Toplumsal alanda da pek farklı olmasa gerek; Refahlarını arttırmak, sefahat içinde yaşamlarına daha da zenginlik katmak isteyenlerin savaşları teşvik etmelerini anlayamıyorsanız, o sizin eksikliğinize işaret etmez, ahlakınıza ışık tutar.

DÜNYA EGEMENLERİ KARŞISINDAKİ YOKSULLUK

Bir Ukraynalının Rus düşmanlığını bir Amerikalıya, bir İsraillinin Filistin kinini bir İsrailliye anlatabilirsiniz de, Rus olsun, Filistinli olsun, İsrailli olsun, dünyası karartılan bir bebeğe bunu nasıl açıklayabilirsiniz?

Sermaye sahipleri, kendi dünyaları içinde zorunluluklarını ve savaşın sebeplerini ne güzel anlatıyorlar da, bunu emeği ile yaşayan ve her gün ekmeği ufalan, savaşlarda da her şeyini kaybetme tehlikesi olan, kazanımı ise, yalan bir vaatten öte olmayan bir insana, savaşın nedenini nasıl açıklayabilirsiniz, onu asker yaparak mı?

SAVAŞLARIN YÜZYILINDAYIZ

Arap baharını tersine dönüştüren Suriye üzerine her gün yenilenen stratejik oyunlar, bitmiyor. Suriye kesin zafere koşarken, kuzeyde düşman bir devlet ve ordu yaratılıyor, halkı birbirine yabancılaştıran oluşumlar eksilmiyor. Şu an ABD’nin en büyük beklentisi, bir Suriye-Kürt düşmanlığı ve yabancılaştırması planıdır. Amerika, himaye görünümü ile aslında Kürt kanı ile çizilecek, kahpe bir planı uygulamak istemektedir.

Çin ile ekonomik, Rusya ile silahlanma yarışı içinde olan ABD, Suriye’deki konunumunu ne zamana kadar koruyabilir?

Bütün bunlar, çocuklara nasıl anlatılır, çocuk ölümleri nasıl meşrulaştırılır!

ÇOCUK NEDEN İSTENİR

Çocuk ancak sevgi ile büyür. Ismarlama ile çocuk isteyenlerin, yani ‘Siz en az 3-5 çocuk yapın!’ diyenlerin akıllarına çocuk bezlerini bedava vermek veya onu emzirecek Anneye, emzirme süreci boyunca tatil vermek, akıllarına geliyor mu? Bir çocuğun iki yıl süt emmeye ihtiyacı var, onu duymak için akil kadar, ahlaka gerek var.
Ama çocuk isteyenler, eğer bir çocuğu savaş meydanlarının gücü olarak kullanmak istiyorlarsa, işte o zaman çocuğun sağlığını değil, kullanım alanı ve sayısını belirlerler.

Bademlenenler de, kabaklananlar da, çocuk isterler. Bu terimleri, kaçak sarayın bir misafirinden öğrendik, o da bir Müslüman din adamı imiş, namı diğer, cübbeli.

O garip cihat kültürü ile beyinleri beklenenlerin, çocuğun süt şişesi değil, koşullandırıldığı dar çerçeve önemlidir.

KURAN AHLAK DAĞITIR MI?

Diyanet İşleri Başkanı mı, cenabet işleri başkanı mı? Hangisi daha yakışır?

Diyanet İşleri Başkanı: Kuranla olmayan çocuk, şeytanla beraber olur!

Tıpkı hırsızlıkla hacca gidilebileceği fetvası veren sabık mevkidaşı ağzı gibi. Acaba çocukların ciğerlerini iftar eden ve Astana’da bizzat bizim reis tarafından temsil edilen Suriye’deki yamyamlar, okudularsa, Kuran’dan başka hangi kitabı okumuş olabilirler? Kitap okuyan adamın erdemliğine ulaşmaları mümkün mü?

Bir Annenin halinden bir Annenin, bir babanın halinden bir babanın anlamasını beklerdik; Oysa çocuğundan cihatçı veya asker yapılanla, evladı kayırılanlar, aynı ahlakı paylaşmıyor, evlatları da aynı ahlakı benimsemiyor.

Alın teri ile büyütenlerle, eli uzunların büyüttükleri evlatlar da eşit olmuyor. Yoksa o ahlaksız ahlakınızı, ibadet kisvesi altında bulaştırmak için mi, her okula, o rezil imamlarınızın ikamet edeceği birer mescit yapmak istediniz?

HUKUKUN OLMADIĞI YERDE YETİŞMEK

Türkiye’de sözde hukuk, kolay bir suçlama aygıtı şeklnde çalışmaktadır: 
• O mu, o aslında bir avukat değil, bir terörist!
• O mu, o aslında bir gazeteci değil, çok tehlikeli bir çete üyesi!
• O mu, o aslında bir doktor değil, çok azılı bir militan!

Ortaçağda bunların hepsi yaşandı, hepsinin bedeli ödendi. Savaşlarda ganimetlerine ganimet katanlar Ortaçağı bize yeniden yaşatırken, yeni bir bebeğe bunu nasıl anlatabilirler! Bu adalet sisteminde, suçu ne olursa olsun, bir sanığı savunan avukat, nasıl suçlu olur veya sanıktan fazla ceza alır? Bunu masum bir insan olarak anlayamazsınız ama adaleti değil, ahlaksızlığı savunuyor ve mutlaka kazanmak istiyorsanız, o zaman, 'başka çare yok!', diyerek onaylarsınız.

O mahkûmları dört gözle bekleyen çocukların hayalleri, önünüze gelmez.

Asgari ücret verirken de öylesiniz.

SAVAŞTA AHLAK VE DİN

Yemen’de, sefalete boğulan bir bebeğin koleraya mahkûm edilişini hangi, hukuk uzmanı açıklayabilir?

Şeytanlar, hukukun olmadığı yerde yetişen çocuklarda yeşerir. Asıl sadece rant veya ne olursa olsun, ‘yeter ki kazan!’, diyenlerin elinde yetişen çocuklar, istisnalar dışında şeytanlaşır.

Diyanet İşleri Başkanı, Kuran’ı överken, şeytani bir dil kullanmıştır. Bilim kitapları ile yetişenler şeytanlaşacaklarsa, o zamanlar Çin’de bir Müslüman yok iken, ‘İlim Çin’de bile olsa, alınız!’ diyen peygamber, kimin peygamberidir? Neden sadece Kuran okuyun veya önce Kuran okuyun demedi?

Deseydi, akıl ve irfan sahibi bir insan, bunu kabul edebilir miydi?

Çocuklarımızdan, erkeği mücahit, kızı doğurgan yapmak isteyen çocuk düşmanları, siz hangi dini temsil ederseniz edin, o dini ancak kendini gibi rezil edersiniz.

Biz çocuğu, çocuk diye severiz ve bu sevgi, onu ne savaşlarda öldürtmemize, ne de beynini hurafelerle doldurmamıza müsaade eder. Her çocuk güzel doğar ama çağdaş insanların yetiştirdikleri çocuklar, daha güzel olur, çünkü daha güzel işler yapar.

Çocuklardan karanlık emellerine araç yapanlar, siz aslında çocuklarınızın infazını yapıyorsunuz. Cephelerde süründürmeseniz de, kendinize benzettiğiniz zaman, gün gelir, onlara yüklediğiniz cürümlerin hesabını bize verdirirsiniz.

Sizden daha güzel bir dünya çizecek olan güzel çocukları yetiştirirseniz, o çocuklar sizi, sizin canavarlaştırdığınız çocuklardan daha fazla mutlu kılar.
Çocukları sevseydiniz, onların güzel dünyasından ilham alır, savaş yerine, Yemen’de soğukkanlılıkla öldürülen çocukların destanını yazardınız.

Cemil Hayek
9. 12. 2018

Bu haber 172 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR

Cemil Hayek Yazdı: SİYASETÇİLER VE SOYTARILAR Hatırlayalım, seçim kampanyasından Müslümanlara bu kadar hakaret eden Trump’a ses çıkarmayan Erdoğan, Yeni Zelanda’...

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor

Ömer Ödemiş Yazdı: Bu seçimlerde her parti kendi oyununu kuruyor Önümüzdeki seçimler aslında yerel bir seçim. Kentleri yönetecek belediye başkanları seçilecek. Ama yaşanılan süreçl...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi