Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTayyip tam sanattan söz ederken bir tiyatro oyunu yasaklandı!

Tayyip tam sanattan söz ederken bir tiyatro oyunu yasaklandı!

Tarih 11 Ocak 2019, 11:58 Editör yorumcahaber.com

Partili Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan Tayyip Erdoğan Kültür ve Turizm Ödülleri töreninde yine birilerini KaçAk Saray’a toplamış, “Geçtiğimiz 16 yılda kültür sanat alanında yeterli mesafe alamadık” diye nutuk atarken bir tiyatro gösterisi daha yasaklandı!

Partili Cumhurbaşkanı sıfatını taşıyan Tayyip Erdoğan Kültür ve Turizm Ödülleri töreninde yine birilerini KaçAk Saray’a toplamış, “Geçtiğimiz 16 yılda kültür sanat alanında yeterli mesafe alamadık” diye nutuk atarken bir tiyatro gösterisi daha yasaklandı!

Tayyip Erdoğan daha geçen hafta Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’i “sanatçı müsveddesi” ilan ederken, bugün kültür ve sanatın önemine dikkat çektiği konuşmasını yaptığı sırada, Sakarya Üniversitesi Fırat Tanış’ın Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım adlı oyun için yapılan tahsisi iptal etti.

Gerekçe olarak Fırat Tanış’ın Gezi eylemlerinde görülmesinin gösterildiği öne sürüldü.

Sakarya’da bir gün arayla iki tiyatro oyunu için yapılan salon tahsisleri, tiyatro gruplarının politik görüşleri nedeniyle iptal edildi. Serdivan Belediyesi, 20 Ocak’ta Azizname adlı oyunu sahneleyecek olan Cumhuriyet Sahnesi’nin Metin Akpınar ve Müjdat Gezen’e verdiği destek, Sakarya Üniversitesi de Fırat Tanış’ın Gezi direnişinde görüldüğünü belirtip, her iki oyun için yapılan tahsisleri iptal etti.

Azizname ve Fırat Tanış ile Gelin Tanış Olalım adlı oyunların organizasyonunu üstlenen Anıl Medya’nın sahibi Anıl Özkan, iptal kararlarının politik olduğunu ve bunun açıkça kendisine ifade edildiğini söyledi. Sakarya Üniversitesi’nin salon iptalinden sonra bu konuyla ilgili Rektör Yardımcısı ile yaptığı görüşmeyi anlatan Anıl Özkan, şunları söyledi:

“Sakarya Üniversitesi Kültür ve Kongre Merkezi’nde daha önce birçok oyun sahneledik. Önceki uygulamamızda bir dilekçe dolduruyorduk ve onayı sözlü olarak alıyorduk. Bu kez de aynı uygulamayı yaptık. Ancak önceki gün telefonla aradılar ve Fırat Tanış oyununun olmayacağını söylediler. Nedenini öğrenmek için ilgili birime gittim. ‘Bizim elimizden bir şey gelmez’ diyerek, Rektör Yardımcısı’na yönlendirdiler. Kendisiyle konuştuğumuzda, bundan böyle salon tahsisleriyle kendisinin ilgileneceğini söyledi. İptal gerekçesini sorduğum ise ‘Bu adam Gezi eylemlerinde görülmüş bir kişi. Gezi olayları da Türkiye Cumhuriyeti’ne yönelik olduğu için vatan hainleriyle birlikte olan birini burada görmek istemiyoruz’ dedi.”

ZUHAL OLCAY VE ŞEVKET ÇORUH DA YASAK!

Rektör Yardımcısı’nın bu çıkışı üzerine olayın sadece Fırat Tanış olayı olmadığını, bu işten onlarca kişinin ekme yediğini anlatarak, fikrini değiştirmeye çalıştığını ifade eden Özkan, şöyle devam etti:

“O zaman, benimle ilgili bir sorunu olmadığını, ancak Fırat Tanış gibi kişileri üniversitede görmek istemediklerini söyledi. Bu kez kendisine kısa bir süre önce Zuhal Olcay ve Şevket Çoruh’un aynı salonlarda sahne aldığını hatırlattım. Küplere bindi ve haberi olmadığını, yoksa onlara da izin verilmeyeceğini söyledi.”

SALON KİRASINA YÜZDE 800 ZAM!

Üniversitenin bu tür etkinlikleri engellemek için salon kiralarına da hiçbir ölçüye dayanmayan oranlarda zam yaptığını vurgulayan Özkan, iki yıl önce 700 lira olan kiranın günlük 5 bin 400 TL’ye, seans başı olursa da 2 bin 600 liraya çıkarıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak: Gazete Red

www.yorumcahaber.com

Bu haber 72 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

ÇHD: Basına ve Kamuoyuna: TECRİDİ KALDIRIN ÖLÜMLERİ DURDURUN

ÇHD:  Basına ve Kamuoyuna: TECRİDİ KALDIRIN ÖLÜMLERİ DURDURUN HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in 138 gün önce başlattığı açlık grevi, çözüm üretilmesi...

AKP'den Hizbullah'a 'dostane çözüm': Katillerin tahliyesi seçim anlaşması mı?

AKP'den Hizbullah'a 'dostane çözüm': Katillerin tahliyesi seçim anlaşması mı? 'Dostane çözüm'e kamuoyundan gelen tepkiler sonrası tahliye edilenlerin bir kısmı tutuklanırken, diğer kısm...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi