Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTutukluluğu bir yılı aşan Berkay Ustabaş: Gerçek suç, 15 yaşında 16 kilodayken katledilen bir çocuğun cenazesine katılmamak olurdu!

Tutukluluğu bir yılı aşan Berkay Ustabaş: Gerçek suç, 15 yaşında 16 kilodayken katledilen bir çocuğun cenazesine katılmamak olurdu!

Tarih 14 Ocak 2019, 20:16 Editör yorumcahaber.com

"Berkin Elvan'ın cenazesine katılmak" gerekçesiyle bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunan Berkay Ustabaş, gazetemize bir yıl boyunca karşı karşıya kaldığı hukuksuzlukları anlatan bir mektup gönderdi. Ustabaş mektubunda, "Gerçek suç 15 yaşında 16 kilodayken katledilen bir çocuğun cenazesine katılmamak olurdu!" dedi.

İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğrencisi ve Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri Berkay Ustabaş, bir yılı aşkın süre önce “Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak” gerekçesiyle tutuklandı. Savcının “Ahdımız var, seni tutuklayacağız” diyerek tutuklamaya sevk ettiği Ustabaş, hapishanede geçen bir yılda eğitim hakkının engellenmesinin yanı sıra; işkence, sürgün, ve disiplin cezası gibi çeşitli hukuksuzluklarla karşı karşıya kaldı.

Evinden çıkan yasal, bandrollü kitaplar suç unsuru sayıldı; çıkarıldığı tüm duruşmalarda dava ile ilgili sorular yerine Ustabaş’ın siyasi görüşü üzerine sorular soruldu. 15 Ocak Salı günü, saat 13.30’da Çağlayan Adliyesi’nde beşinci kez hakim karşısına çıkacak olan Berkay Ustabaş; gazetemize bir yıl boyunca Silivri 9 No’lu ve Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’nde yaşadığı hukuksuzlukları anlatan bir mektup gönderdi.

‘Gerçek suç yaşanan bunca baskı ve zorbalığa sessiz kalmamak olurdu!’

Berkay Ustabaş mektubunda, kendisini saniyeler içinde tutuklayan 5. Sulh Ceza hakiminin yakın zaman önce, bir uyuşturucu baronu ile para karşılığı anlaşma yaptığı iddiası ile görevden alınıp hakkında soruşturma açıldığını belirterek; “Gerçek suç 15 yaşında 16 kilodayken katledilen bir çocuğun cenazesine katılmamak, yaşanan bunca baskı ve zorbalığa sessiz kalmamak ve milyonların özgürlük haykırışına omuz vermemek olurdu! İnsanca ve onurlu bir yaşam için tüm bunlar suç değil ancak görevdir” dedi. Berkay Ustabaş’ın gazetemize gönderdiği mektubun tam hali şöyle:

Merhaba,

“Berkin Elvan’ın cenazesine katıldığı tespit edilmiştir…” işte böyle başlıyor, bir yılı aşkın süredir tutuklu bulunmamın dayanağı olan iddianame. En baştan bir gerçeği ortaya koyup sonra , bu bir yılda tanık olduğum hukuksuzlukları anlatayım: Berkin Elvan’ın cenazesine, yüz binler ile birlikte katıldım ve Berkin’in cenazesine katılmak onu sahiplenmek suç değildir!

Evimin basılmasının ardından savcılığa kendi iradem ile gittiğimde tarih 5 Ocak’tı. Tam da Berkin’in doğum gününde, onun ‘cenazesine katılmak’ ile ‘suçlandığımı’ öğrendim. İfade verdiğim savcı açık açık elinde somut bir gerekçesi olmadığını; kim veya kimler olduğunu açıklamadığı birilerine ‘ahdettiğini’ bizzat beyan ederek tutuklanmamı istedi.

Yakın zaman önce, bir uyuşturucu baronu ile para karşılığı anlaşma yaptığı iddiası ile görevden alınıp hakkında soruşturma açılan 5. Sulh Ceza hakimi sadece saniyeler içinde tutuklanmama karar verdi.

Tutuklandıktan sonra, sürgün sevk ile Silivri 9 No’lu Hapishanesi’nden Kırıkkale F Tipi Hapishanesi’ne getirildim. Tutuklanma, sözüm ona bir istisnai tedbir olması gerekirken bir ‘ceza’ aracı olarak kullanılıyor. Buna bir de sürgün eklendi. Sürgün de bir çeşit ‘ceza içinde ceza’ aracı olarak kullanılıyor.

Dahası Kırıkkale’ye sürgün olduğum için savunmamı da mahkeme huzurunda yapma imkanım elimden alınıyor. SEGBİS ile savunma yapmam isteniyor. Geride kalan dört duruşmada mahkemeye fiziken katılma talebim reddedilirken, konuyla ilgili yazdığım onlarca dilekçe ve itiraza cevap dahi verilmedi. Savcı ‘kaçma şüphesi taşıdığımı’ iddia ededursun, somut durumda yargı benden kaçıyor.

SEGBİS, savunma hakkımı ciddi derecede kısıtlayan bir araç. Önce hiç bir gerekçe göstermeden ansızın Kırıkkale’ye sürüyorlar, sonra uzak olduğu gerekçesi ile mahkemeye katılmamı engelliyorlar. Sürerken uzak değil de mahkemeye sıra gelince mi uzuyor bu mesafeler?

Öte yandan mahkeme heyetinin bir yıldır süren duruşmalar boyunca dosya kapsamında sorduğu en somut soru ise, “Evinden neden hep sol görüşten kitaplar çıktı?” oldu. Tutukluluğumun devamı için ortaya geçer sebep koyamayan mahkeme, bu kez bir başka duruşmada, Gezi Direnişi sırasında hakkımda hazırlanan bir iddianameye dayanarak ‘tutukluluğa devam kararı’ verdi. Gezi Direnişi sırasında açılan bu soruşturmayı yürüten savcı ise sonradan 17-25 Aralık dosyası ile nam salacak olan ve cemaatçi çetenin ileri tetikçilerinden Muammer Akkaş’tan başkası değildi. Mahkeme açıkça bu savcının ürününü geçer sayıp, kararına dayanak yaptı.

Şimdi yine soruyorum bunların hangisi suç: Berkin Elvan’ın cenazesine katılmak mı, evimden ‘hep sol kitaplar’ çıkmış olması mı, yoksa Gezi Direnişi’nde on binlere omuz vermek mi? Elbette hayır bunların hiçbiri suç değil; gerçek suç 15 yaşında 16 kilodayken katledilen bir çocuğun cenazesine katılmamak, yaşanan bunca baskı ve zorbalığa sessiz kalmak ve milyonların özgürlük haykırışına omuz vermemek olurdu! İnsanca ve onurlu bir yaşam için tüm bunlar suç değil ancak görevdir.

Adalet arayışım sürüyor. Bu arayış birkaç muhtelif yargılamanın usulsüz ve hukuksuzluğu meselesi değil elbet. Bu topraklarda ‘adalet’ uzun yıllardır kanayan bir yara oldu. Bu arayış, ta ki bir memleket boyu adalet gelene kadar sürecek.

Tüm bu usulsüzlük ve hukuksuzluğa arşı adalet arayışına omuz vermek için 15 Ocak’ta gerçekleşecek olan beşinci duruşmamın takipçisi olmanızı, adaletsizliğin teşhiri için vesile kılmanızı beliyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.”

Emre Kongar da duruşmaya çağrıda bulundu

Aydın, sanatçı ve gazetecilerden de davaya yönelik çağrılar gelmeye devam ederken Sosyolog Prof. Dr. Emre Kongar da kişisel internet sitesinden Ustabaş’ın dava sürecini hatırlatarak 5’inci duruşmaya çağrıda bulundu.

Berkay Ustabaş Meclis gündeminde

Berkay Ustabaş’ın tutukluluğu ve tutukluluğu boyunca yaşadığı hukuksuzluklar, Meclis gündemine de taşındı. Halkların Demokratik Partisi Siirt Milletvekili Meral Danış Beştaş; geçtiğimiz Aralık ayında Meclis kürsüsünden 70 bin öğrencinin okul yerine hapishanede olduğunu dile getirerek, partisi adına TBMM’de Meclis Araştırması açılması için önerge verdi.

Beştaş tarafından tutuklu öğrencilere ilişkin hazırlanan önergede, “Geleceğimizin teminatı gençlerimizin eğitim hakkı gasp ediliyor” ifadesi yer alırken; Berkin Elvan’ın 11 Mart 2014’teki cenazesine katıldığı gerekçesiyle tutuklanan ve 5 Ocak’ta tutukluluğunun bir yılını dolduran Devrimci Gençlik Dernekleri Genel Sekreteri ve İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğrencisi Berkay Ustabaş da gündeme getirilerek “İktidarın hiçbir sese tahammül göstermediğini” söylendi.

Erkan Baş tarafından da Meclis’e taşınmıştı

Daha önce de Ustabaş’ın 1 Kasım’da görülecek dördüncü duruşması öncesi Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı ve İstanbul milletvekili Erkan Baş, Ustabaş’ın tutukluluğunu Meclis gündemine taşımıştı.

Duruşma öncesi basın açıklaması!

Berkay Ustabaş’ın 5. kez görülecek duruşması öncesinde bu akşam 21.00’da Twitter üzerinden “#BerkineAdaletBerkayaÖzgürlük” başlığı ile yarın görülecek duruşmaya çağrı yapılacak.

Yarın ise 12.30’da Çağlayan Adliyesi’nde basın açıklaması gerçekleştirilecek.


Bu haber 86 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

ÇHD: Basına ve Kamuoyuna: TECRİDİ KALDIRIN ÖLÜMLERİ DURDURUN

ÇHD:  Basına ve Kamuoyuna: TECRİDİ KALDIRIN ÖLÜMLERİ DURDURUN HDP Hakkari Milletvekili ve DTK Eş Başkanı Leyla Güven'in 138 gün önce başlattığı açlık grevi, çözüm üretilmesi...

AKP'den Hizbullah'a 'dostane çözüm': Katillerin tahliyesi seçim anlaşması mı?

AKP'den Hizbullah'a 'dostane çözüm': Katillerin tahliyesi seçim anlaşması mı? 'Dostane çözüm'e kamuoyundan gelen tepkiler sonrası tahliye edilenlerin bir kısmı tutuklanırken, diğer kısm...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi