Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSarıyelekliler Eylemine Faşist Saldırı

Sarıyelekliler Eylemine Faşist Saldırı

Tarih 10 Şubat 2019, 11:19 Editör yorumcahaber.com

Fransa'da benzin zammının ardından zorlaşan yaşam koşullarının yükseltilmesi için ülke genelinde başlayan Sarı Yeleklilerin eylemleri devam ediyor.

Fransa'da benzin zammının ardından zorlaşan yaşam koşullarının yükseltilmesi için ülke genelinde başlayan Sarı Yeleklilerin eylemleri devam ediyor. Fransa genelinde devam eden eylemlerde, Paris'te polisin attığı gaz bombasını eliyle itmek isteyen 21 yaşlarında bir gencin, elinin dört parmağının koptuğu ve yüzünden yaralandığı bildirildi.

Fransa'nın birçok şehrinde öğleden sonra polis ile göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Fransa'nın Lyon kentinde ise sol-demokrat ve ilerici Sarı Yeleklilere, faşist Sarı Yelekliler saldırdı.

Valence şehrinde ise iki bine yakın kişi şehir girişinden yürüyüş başlatarak ve şehrin içinde dolaşarak Macron hükümetinin istifasını istedi.

Fransa İçişleri Bakanlığı tarafından, ülkede süren eylemlere katılanların sayısı hakkında çelişkili rakamlar verilerek, katılımın düşük olduğu gösterilmeye çalışılmaktadır. Fransa devleti bunu basınla işbirliğine girerek yapmakta ve özellikle şehir şehir yapılan eylemlere katılanların sayısının yayınlanmaması için büyük çaba sarf etmektedir. Fransa genelinde her şehrinde eylemler düzenlenirken, Fransız istihbaratının da Sarı Yelekliler arasında yaklaşık 150 kişiyi özellikle takip ettiği ve yakından izlediği aktarılmaktadır. Fransız polisinin ve güvenlik birimlerinin tek misyonu eylemlere katılımın olmaması için, eylemlerin yapıldığı şehirlerdekie eylemlere katılmak için şehirlerin dışından gelen kitleleri engellemek, baskı altında tutmak, gerektiğinde şiddet uygulamaktır ve bu yetkinin Macron tarafından verildiği bilinmektedir.

Marsilya'da da binlerce kişi alanlarda yerini alarak hükümetin politikalarına tepkisini gösterdi. Polisin olay çıkarmadığı eylemin sorunsuz geçtiği aktarıldı. Bordeaux şehrinde ise polis ile göstericiler arasında olaylar meydana geldi.

Başkent Paris'teki Champs-Elysées'den yola çıkan göstericiler, Eiffel Kulesi’nin ayağına kadar yürüdü. Buraya yakın olan Millet Meclisi'nin etrafındaki güvenlik çitlerini aşmak istedi. Ancak burada da güvenlik güçlerinin müdahalesi yaşandı. Saat 16.00'da güvenlik güçlerinin 17 kişiyi gözaltına aldığı bildirildi.

13 hafta sonudur devam eden Sarı Yeleklilerin eylemlerinin devam edeceği vurgulanmakta. İlk başlarında daha çok aşırı sağcıların yönlendirdiği eylemler, sosyal hakları öne çıkartarak halkın sokaklara çıkmasını sağladı. Aralık 2018 yılından itibaren ise sol partiler, sendikalar da çağrılar yaparak Macron hükümeti tarafından halkı her geçen gün daha da yoksullaştıran ve zenginleri de zenginleştiren politikalara halktan boyun eğmemesi istenildi. Son iki aydır daha çok anarşist, sol-siyasi partiler ile sendikaların da ağır katılım sağladığı eylemler, hükümet tarafından sürekli provoke edilmeye çalışılmakta, katılımcıların sayısının düşürülmesi için de basın kullanılarak, antipropaganda yapılmaktadır.

Aşırı sağcılar ise Sarı Yelekliler eylemi ile Fransa’da güç kazanarak Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamento seçimlerinde sandalye kapmak istemektedir. Aynı oyun Macron hükümeti tarafından da oynanmaktadır. Lyon’da 9 Şubat günü aşırı sağcıların sol ve demokratlara yöneltilmiş saldırısı sıradan bir saldırı değildir! Lyon’da aşırı sağcıların örgütlenmesi yüksektir. Yıllardır var olan aşırı sağ örgütlenmelerinin bugün yaptığı, sokakta insanlara saldırarak aşırı sağcılar yani faşistler güç/gövde gösterisinde bulunmaktır. Ancak antifaşist mücadelelerin de aşırı sağcılara karşı örgütlenmeleri her geçen gün güçlenmektedir.

Güvenlik güçlerine ise eylemlerde kullanmak üzere her türlü yetki verilmektedir. Güvenlik güçlerinin, sokak ortasında işkenceye varan saldırıları hükümet tarafından ödüllendirilerek bu saldırılarını devam ettirmeleri de sağlanmaktadır.

Sarı Yeleklilerin eyleminin başladığı 17 Kasım 2018 gününden 30 Ocak 2019 tarihine kadar, aralarında gazetecilerin de olduğu 144 Sarı Yeleklinin ağır yaralandığı aktarıldı. Bunların 92'sinin polisin kullandığı plastik mermilerin nişan alınarak fırlatılması sonucu (Flash Ball) yaralandığı ve 14 kişinin de gözünü kaybettiği bildirildi.

Dogan Presse Agence
www.doganpresseagence.com

-1:49

Bu haber 200 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

İran Pasdaran Güçleri: ABD ile savaşın eşiğindeyiz

İran Pasdaran Güçleri: ABD ile savaşın eşiğindeyiz İran Pasdaran Güçleri Genel Komutanı General Hüseyin Selami, ABD ve müttefikleri ile topyekün bir savaşın eşiğinde ...

İran: ABD ile müzakere olmayacak

İran: ABD ile müzakere olmayacak İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı General Yedullah Cevani, ABD’nin yeniden müzakere teklifine k...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi