Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCemil Hayek Yazdı: YA ÇAĞDAŞLIK, YA YIKIM!(II) Geçen Haftadan Devam

Cemil Hayek Yazdı: YA ÇAĞDAŞLIK, YA YIKIM!(II) Geçen Haftadan Devam

Tarih 04 Mart 2019, 20:33 Editör yorumcahaber.com

SURİYE DAHA FAZLA TAVİZ VEREMEZ

YA ÇAĞDAŞLIK, YA YIKIM!(II)

Geçen Haftadan Devam

SURİYE DAHA FAZLA TAVİZ VEREMEZ

Kürt halkını kışkırtanlar samimi iseler, bu samimiyetlerini Kürt nüfusunun daha fazla olduğu yerlerde kanıtlarlardı. Kışkırtılan Kürtler, Türkiye ve Suriye arasına sıkıştırılarak, bu ülkelere karşı kullanılacaklarından, İsrail ve Amerika’nın kukla rejimleri olmak zorundadırlar. Yani öyle bir işgalci yeni İsrail yaratılmak isteniyor ki, kuzeyden ve güneyden kuşatılacak bir Suriye, bunu asla kabul edemez.

Öte yandan, kendi yarattıkları IŞİD’e karşı savaşma bahanesi yaratarak Suriye topraklarını işgal eden Amerika, yarın Kürtler için de uluslararası bahaneler yaratarak, tekrar işgale teşebbüs edebilecek ve bunu Avrupa ve İsrail’i arkalarına alarak, Suriye’nin istikrarını istedikleri anda bozabileceklerdi. IŞİD’e karşı kimyasal silah kullanıldığı ithamı benzeri, tekrar yeni bir iftira, işgal nedeni olarak ortaya atılabilecektir. Suriye’nin Kürtlere daha fazla uluslararası garanti verememesinin nedeni budur.

Kürtlere istisnai olarak verilecek tavizler, Suriye toprakları içerisinde yaşayan diğer kitleleri de kışkırtmaya sevk ederek,, Suriye’nin bütünlüğünü tehdit edebilecek; Bunu kabul etmesi halinde Suriye, bu duruma el koyacak yeni diktatörlere gebe kalacaktır. Dengelerle, birliğindeki ulusların eşitliğini sağlayarak istikrarını kuran bir Suriye, bu istikrarı yıkacak bir oluşuma meydan veremez. Bunca savaşı bu istikrar sayesinde veren ve BOP projesini tersine çeviren bir Suriye, bunun tekrara tersine çevrilmesine müsaade edemez, yeni savaşlara ev sahipliği yapamaz.

TÜRKİYE VE AMERİKALILARIN İŞGAL ŞANSI NE KADAR?

Önce Amerika'yı ele alalım:

Amerika, Suriye’de bırakılacağı küçük sayıda askerle, sahada ve nihayet masada, önemli bir askeri rol oynayamaz.

Amerika’nın Türkiye’den Kürtleri koruma konusunda istediği sözde güvenceler, Kürtlerle kafa bulmak anlamına gelir. Bunu fark edecek Kürtler, kendiliğinden Türkiye yerine, Suriye’yi tercih edeceklerdir.

Irak’tan Suriye devletine karşı hava desteği vermek, bir blöftür. İki yüz bin askerini Irak’tan çekmek zorunda kalan Amerika’ya Irak, kendi topraklarından harekât düzenleme hakkını veremez. Irak hükumeti, Amerika’nın varlığından zaten tedirgindir ve bunu diplomasi kanalı iletmiştir.

Haşdi Şabi ordusu, Suriye’nin yanında olmak için zaten can atıyor. Barzani’yi susturan bu ordu ile ayrıca Irak’ın batısında bulunan Türk üslerine saldıran Irak halkı, Amerikan üslerini rahat rahat vurabilecek durumdadır

Amerika, tavizler ve itibar için elini ağırdan alıyorsa, bu blöfe kimse kanmamalıdır.

Peki ya Türkiye için durum ne?

Türkiye, Amerika’nın çekilmesi ile Fırat’ın doğu seferi için fırsat aramaktadır. Harekât başlar başlamaz, Fırat’ın doğusunda Suriye bayrakları yükselecek, Türkiye’nin girmesi için meşru bir neden kalmayacaktır.
• Öte yandan Rusya, Türk hava kuvvetleri için yeşil ışık yakmayacak, iç çekişmelerle, muharebe gücü kırılan ordu, ÖSO çeteleri yardımı ile de olsa, Suriye’de daha fazla bir varlık gösteremez. 
• Fırat’ın doğusuna yapılacak bir sefer, eş zamanlı olarak, Fırat’ın batısından, yani önce İdlip’ten bir karşı taarruzu yaratacak ve Türkiye’den, bölgenin tümünü terk etmesi istemi ile devam edecektir. Daha sonra, İdlip’in de kurtarılması ile Suriye devletinin otoritesi tamamen sağlanacaktır. İşgal altındaki toprakların kurtarılmasından sonra, Amerika için de Suriye‘de bulunmanın ne siyasi, ne askeri, ne ekonomik ne de hukuki bir gerekçesi kalacaktır.
• Suriye’ye hamasi naralarla girip, eli boş çekildikten sonra, çarçur edilen ve batan ekonominin hesabının, kaybeden diktatörden sorulması kaçınılmaz olur.
• Bu başıboş kalacak teröristlerin daha sonra Türkiye’de yoğunlaşması nedeni ile oluşacak istikrarsızlık, onlara karşı askeri ve hukuki önlemlerin alınmasını kaçınılmaz kılacaktır. Bunları orduya alma veya korucu kılmak, daha büyük bir risk oluştur, planlanmış olsa da, alternatif olamayacaktır.
• Halkın pasifleştirilmesi ile tahtını kuran Erdoğan, aynı şekilde, sonsuz vaatlerle Türkiye’ye getirdiği teröristleri de pasifleştirebilecek mi? Türkiye rahatlıkla, tekrar kendini toparlayabilecek mi?
• Türkiye’nin Kıbrıs ve Ege adalarındaki çıkmazı, komşu dayanışmasının önemini en aptal siyasetçilerin dahi anlayacağı şekilde ortaya çıkarmıştır. Aynı şekilde, Suriye devleti ile Kürtlerinin dostça, kardeşçe ve barış içinde yaşamasının önemi, her iki halk için bir ders olmalıdırlar. Türkiye’yi Suriye’ye sokup, şimdi onu yalnız bırakanlar, Ortadoğu halkları için de aynı tehlikeyi oluşturmaktadırlar.

İçerideki teröristlerin isyanına karşı halkın tepkisi de katılınca, Erdoğan yeniden kendini kahraman ilan edebilecek mi, daha fazla yetki isteme olanağı kalacak mı?

SURIYE'DE ERDOĞAN'IN ÇIKMAZLARI
• Önce koalisyonda yer alarak, batılı emperyalistleri Suriye’ye davet etti, Suriye’nin zaferi ile bu siyaset iflas etti.
• Sonra ‘Kürdistan kuracaklar’ telaşı ile Suriye’den çıkmalarını istedi, tek başına yalnız kaldığını görünce, çıkmaza girdi, çıkmayın dedi. 
• Kalın ve beraber güvenli bölge kuralım dedi, onlar ise, ‘seninle olmaz!’ dedi

Sonunda her denediği yolun altında kalan Erdoğan’ın sicili de, elleri de gitgide daha çok kirleniyor.

YA İSRAİL

İsrail, BOP’un tarihe gömülmesi ile kendini daha fazla güvende hissedebilecek olsaydı, zaten bu haltı yemezdi. Karşısında daha güçlü bir Suriye, daha güçlü bir Hizbullah bulan İsrail’in kendini daha güçlü veya güvenli hissetme şansı var mıdır?

Korkudan uzaklaştırdığı İran askerlerinin artarak Golan yakınlarına tekrar yerleşmeleri, onun güvenini arttıracak mı?

Lübnan’a bir daha saldırmanın bir anlamı kalır mı?

Yenilgiyi kabul etmeyenlerin fırsat arayıcılığı ve yenilgiyi ağırdan almaları, onları Suriye karşısında daha zor bir konuma getirmez mi?

Hizbullah ve Suriye ile baş edemeyenlerin, yeni bir hamle ile İran karşısında şansları ne kadar olabilir?

Erdoğan, işbirlikçi ve dolayısı ile olmayan muhalefete rağmen, bu hesabı yapmak zorundadır.

Meclis sessiz ise, halk her zaman bunu yutmaz veya ebedi bir sessizliği kabul edemez. Düşük yaşam standardının yarattığı güçlükler, açlık, işsizlik ve karamsar gelecek tablosu, biat, nifak ve cehaleti kullanarak unutturulamaz.

Diktatörlüğün geleceği pek parlak değil.

Sadede gelelim!

Cemil Hayek
3. 03. 2019

Görüntünün olası içeriği: 1 kişi, oturuyor ve iç mekan

Bu haber 227 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi