Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Polis il binamıza bizi öldürmek için geldi'

'Polis il binamıza bizi öldürmek için geldi'

Tarih 09 Mart 2019, 15:37 Editör yorumcahaber.com

HDP vekili Musa Farisoğulları, polisin HDP il binasına öldürmek için girdiğini söyledi.

Vekillerin açlık grev yaptığı HDP Diyarbakır İl Binasına yönelik dün akşam saatlerinde yapılan ve polisin şiddet kullandığı baskınla ilgili HDP vekilleri yaptığı açıklamada, polisin öldürmek için girdiğini belirtti.

HDP Diyarbakır İl Binası’nın kapılarının kırılarak, milletvekillerine silah doğrultulması ve darp edilmesine ilişkin açıklama yapan milletvekili Musa Farisoğulları, yapılan baskını “Moğol istilasına” benzeterek, “Bizi katletmek için gelmiştiler” dedi.

MA’nın haberine göre Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle parti binasında yapılan açlık grevi eylemi gerekçesiyle kapıların kırılarak düzenlenen baskına ilişkin kitlesel basın açıklaması yaptı. Açlık grevi eyleminde olan milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç, bölge milletvekilleri, partililer ve çok sayıda yurttaşın katıldığı açıklama öncesi, polis il binasını yine abluka altına aldı. Açıklamaya izin vermeyeceklerini belirten polis müdürüyle Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, arasında tartışma yaşandı. Polis müdürünün il binasına geçmelerini istemesine, HDP’lilerin tepki göstermesi üzerine ilgili polis, “Ben devletim” diye konuştu. Milletvekili Farisoğulları ise, “Senin gibi devlet olmaz olsun” diyerek karşılık verdi ve açıklamanın il binasının önünde yapılacağını söyledi. 

‘BİZİ LİNÇ ETİLER’

Polisin müdahale tehditlerine rağmen açıklama yapan Farisoğulları, Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven’in 122 gündür sürdürdüğü açlık grevi eyleminin meşru talep olduğunu dile getirerek, eylemlerin gittikçe yaygınlaştığını ifade etti. Parti binalarına 3 Mart’ta yapılan baskında açlık grevi eyleminde olan 5 üyelerinin gözaltına alındığını ve daha sonra serbest bırakılmalarına rağmen ikinci kez baskın düzenlenerek gözaltına alındıklarını vurgulayan Farisoğulları, “Dün akşam saat 9 sıralarında binlerce güçle partimiz kuşatıldı. Anayasal kurum olan siyasal partiyi, elinizi kolunuzu sallayarak basamazsınız. Hukuksuzluktur. Uğraşlarımıza rağmen bizi linç ettiler” dedi. 

‘KATLETMEK İÇİN GELMİŞTİLER’

“Bizi katletmek için gelmiştiler” diyen Farisoğulları, “Bu kadar derin bir Kürt düşmanlığı, halka duyulan kin ve nefret, gelinen aşamada kitlesel katliamla karşı karşıya olduğumuzu belirtmek istiyorum. Bu durumu kolluk kuvvetlerinin keyfi yaklaşımı olarak kabul etmiyoruz. Halkın iradesiyle seçilen vekiller olarak yaka paça linç edildik. Parti yöneticilerimiz ve herkes katliamla karşı karşıya kaldı. Nasıl girdiler; Moğol istilası gibi. En meşru talep olan açlık grevinde bulunan arkadaşlarımız yaka paça gözaltına alındı. Böyle hukuksuzluk olur mu?” diye belirtti.

‘BİRİLERİ BİZİ ÜLKEMİZDEN KOVMAYA ÇALIŞIYOR’

AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın “ülkeyi terk edin” açıklamalarına dikkat çeken Farisoğulları, “Birileri bizi ülkemizden kovmaya çalışıyor. Böyle devlet olmaz. Kürt halkının kırımı kime ne fayda sağlar. Türk halkına hiç bir fayda sağlamıyor. Türk halkı bu yaklaşım içinde değil. İktidarları uğrana bizi katliama tabi tutma yaklaşımı var. Dün gece uzun namlulu silahlarla partinin içine girmiş kar maskeliler, robokoplar ne yapmaya çalışıyorlar. Biz bu tutumu, anti demokratik uygulamaları kınıyoruz” diye tepkisini sürdürdü. 

‘TALEBİMİZ DEMOKRATİK ÜLKEYİ YARATMAKTIR’

Taleplerinin demokratik olduğunu yineleyen Farisoğulları, “Bizim temel talebimiz demokratik bir ülkeyi birlikte yaratmaktır. Amacımız ayrılığı körüklemek değil. Birilerinin dediği gibi Türkiye’yi kamplara bölmek değil. Bu talebimizden dolayı bizi terörist ilan ediyorlar” diye konuştu. Gözaltına alınan partililerin serbest bırakılmasını isteyen Farisoğulları, “Gözaltında olan arkadaşlarımız bırakılmadığı müddetçe mücadelemiz devam edecek. Direnişimiz devam edecek. Bu hukuksuzluktur. Kürtlere derin düşmanlığın bir ifadesidir” dedi. 

‘DİYARBAKIR HALKI ERDOĞAN’A TEPKİSİNİ GÖSTERMELİDİR’

AKP Genel Başkanı Erdoğan’ın Diyarbakır’da bugün düzenleyecek mitinge ilişkin de konuşan Farisoğulları, şunları söyledi: “Diyarbakır halkı, Erdoğan’a tepkilerini göstermeleri gerekiyor. Kardeşlikten söz ediyorlar. Böyle kirli kardeşlik olmaz. Ortak yaşamı doğru örmemiz gerekiyor. Demokratik ortamı birlikte yaratmamız gerekiyor.”

Açıklama, “Bijî berxwedana zindanan” sloganları ve alkışlarla sona erdi. 

Gazete Fersude

Bu haber 134 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi