Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Devletin hukuksuz yüzüyle tanışmamış olan muhafazakârlar, büyük bir şok yaşadılar'

'Devletin hukuksuz yüzüyle tanışmamış olan muhafazakârlar, büyük bir şok yaşadılar'

Tarih 09 Mart 2019, 22:52 Editör yorumcahaber.com

Gergerlioğlu, “KHK’liler devlet muamelesi karşısında büyük bir şok yaşamışlardı. Çünkü KHK mağdurlarının büyük bir kısmı sağ muhafazakâr camiadandı” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Maraş’ta katıldığı bir söyleşide mazlumlar zalime karşı bir araya gelmeyi dedi.

Maraş’ta “KHK ihraçları ve devam eden hukuki süreç” söyleşisinde konuşan HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Grgerlioğlu, “Mağdur ve mazlumlar bir araya gelerek zalime direnmelidir” derken, KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, “Er ya da geç bizler kazanacağız” dedi. 

İnsan Hakları Derneği (İHD), Eğitim Sen ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Maraş Şubesi “Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ihraçları ve devam eden hukuki süreç” konusunda ortak söyleşi düzenledi. İHD Şube binasında düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve İHD MYK Üyesi Yasemin Dora Şeker katıldı. Söyleşiyi KHK’lerle ihraç edilen kamu emekçilerinin yanı sıra çok sayıda kişi izledi. Söyleşinin düzenlediği salona “OHAL komisyonu lağvedilsin” ve “Adalete erişim hakkı engellenemez” pankartı asıldı. 

‘SAĞ MUHAFAZAKÂR BÜYÜK BİR ŞOK YAŞADI’

İlk konuşan milletvekili Gergerlioğlu, ihraçlarda en çok gösterilen nedenlerin bankaya para yatırmak ve sendikaya üye olmak gibi absürt nedenler olduğunu ifade etti. İhraçları incelemek için kurulan OHAL komisyonunun son derece kötü niyetli bir komisyon olduğunu aktaran Gergerlioğlu, şöyle devam etti: “Yüzbinlerce insanın kaderi OHAL komisyonunun elinde, ancak komisyon hukuksuz kriterle insanlar hakkında kararlar veriyor. Komisyonunun hatalı çalıştığını gidip yüzlerine vurduk. OHAL’in etkileri hakkında biz sivil toplum çalışmaları da yaptık. OHAL’in 1’nci ve 2’nci yılında anket çalışmaları yaptık. İlk yılında 2 bin 173 KHK’li ve KHK’li yakınıyla sohbet edip araştırma yaptık. Çok vahim sonuçlar ortaya çıktı. KHK’liler devlet muamelesi karşısında büyük bir şok yaşamışlardı. Çünkü KHK mağdurlarının büyük bir kısmı sağ muhafazakâr camiadandı. Yıllarca devletin hukuksuz yüzüyle tanışmamış olan muhafazakârlar, büyük bir şok yaşadılar. Çünkü muhafazakârlar maruz kaldıkları bu muameleyi hiçbir şekilde anlayamıyordu.” 

‘KHK’LİLER BİR ARADA MÜCADELE ETMELİ’

Yaptıkları çalışmalarda OHAL mağdurlarının büyük bir korku, tedirginlik ve çekimserlik yaşadıklarını dile getiren Gergerlioğlu, faşizan rejimlerin en büyük özelliğinin bu olduğunu vurguladı. İktidarın saldığı büyük bir korkuyla insanların gölgesinden korkar hale geldiğini söyleyen Gergerlioğlu, “Yani adama işkence yapılıyor. İşkence uygulandığını söylemeye korkuyor. Biz ilk yıl 7 bin kişiye anketi yönelttik, ancak 2 bin 173 kişiden cevap aldık. 2’nci yılda 10 bine yakın kişinin önüne anketi koyduk, ancak bu seferde 3 bin 776 kişi anketi doldurdu. İnsanlarda paranoyaya varan bir güvensizlik, korku ve tedirginlik var. KHK’liler bir araya gelerek mücadeleyi sürdürmelidir. Hak verilmez alınır mantığıyla hareket edip KHK’li platformları kurmalıyız. Maraş’ta da aynı platform kurulmalıdır. Mağdur ve mazlumlar bir araya gelerek zalime direnmelidir” diye konuştu. 

‘EZİLEN KESİMLER DAYANIŞMALI’

AKP’nin uyguladığı faşizan politikalara demokrat kesimlerle birlikte mücadele etmeye devam ettiklerini anlatan KESK Eşbaşkanı Bozgeyik, 12 Eylül askeri darbecilerinin hazırlamış olduğu anayasasının bile yasalarının ihlal edildiği bir süreçten geçildiğini kaydetti. KHK’lerle sadece işten çıkarılmaların yapılmadığını söyleyen Bozgeyik, şöyle devam etti: “Kamu yeniden dizayn edildi. İktidar özellikle anayasaya aykırı birçok karar çıkararak faşizmin kurumsallaşmasını sağlamaya çalıştı. Bugün bizim yaşamış olduğumuz süreç Almanya’da Hitler döneminde papazların yaşadığı sürece çok benziyor. Yani iktidar herkesi sırasıyla yıldırdı. Bir kesim yıldırılırken diğer kesimde sessiz kaldı. Ancak bundan sonra ezilen kesimler birbirleriyle dayanışma içerisinde olmalıdır. Özgürlüklerimizi yeniden kazanmak için ortak birlikte bir mücadele yürütmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

‘ER YA DA GEÇ BİZLER KAZANACAĞIZ’

KHK’lilerin işten çıkarılmakla, gözaltına alınmakla ve tutuklanmayla kalmayıp iktidarın düşmanlaştırma politikasından ötürü toplum tarafından büyük bir baskı gördüğünü paylaşan Bozgeyik, sözlerini şöyle noktaladı: “KHK’liler adeta toplum tarafından tecrit edildi. Çok büyük psikolojik sorunlar yaşadık. 2 yıl öncesinde bugünkü gibi değildi durum. Şuan bizim sendikamızın üyeleri olan ve diğer KHK’lilerin hukuki süreci devam ediyor. OHAL inceleme komisyonu üzerinden yürüyor, ancak komisyonunun yasalarda yeri yoktur. İdari bir soruşturma ve kovuşturma yürüten bir komisyon değildir. Verdiği ret kararları da hukukla bağdaşmıyor. Komisyon oyalamadan başka bir işe yaramıyor. OHAL inceleme komisyonunu oluşturan bireylere baktığımızda da iktidara yakın kişileri görüyoruz. Bizim işten çıkarılmamıza onay veren kişilerde o komisyondadır. Onun için OHAL komisyonunun lağvedilmesini öngören ciddi bir çalışma programı ortaya koymalıyız. Baskının tecridin yoğun olarak yaşandığı bir dönemi yaşıyoruz. Ülke açık bir cezaevine dönüştürülmüş durumda. Bu kadar olumsuzluğa rağmen mücadele etmeden kazanamayacağımızı bilmeliyiz. Ancak er ya da geç bizler kazanacağız.”


Bu haber 138 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi