Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım‘Suriyeli muhalifler Antakya’da toplanacak, El Kaide’yi yasallaştıracak’

‘Suriyeli muhalifler Antakya’da toplanacak, El Kaide’yi yasallaştıracak’

Tarih 11 Mart 2019, 20:38 Editör yorumcahaber.com

Suriyeli cihatçı muhalif grupların 14 Mart'ta Antakya'da bir araya gelerek El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir'uş Şam'ı 'meşrulaştırma' adımı atacakları iddia edildi.

Suriye’de cihatçı grupların 14 Mart’ta Antakya’da üst düzey bir toplantı yapacağı bildirildi. Sözkonusu toplantıda Türkiye destekli "Suriye Geçici Hükümeti" ile El Kaide bağlantılı Heyet Tahrir’uş Şam’ın kurduğunu duyurduğu "Kurtuluş Hükümeti"nin birleşme kararı alabilecekleri belirtiliyor.

South Front’un Londra merkezli Arapça yayın yapan Elaphgazetesinden aktardığına göre, 14 Mart’ta Antakya’da yapılacak toplantıya cihatçı grupların oluşturduğu “Ulusal Suriye Ordusu”, “Ulusal Kurtuluş Cephesi”, “Suriye Yüksek Müzakere Komitesi”, “Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu” ile Astana görüşmeleri muhalefet delegasyonu ve Suriye İslam Meclisi katılacak.

Elaph toplantının sonunda “üst düzey kararların duyurulacağını” yazdı ancak ayrıntıya yer vermedi.

Türkiye merkezli, Suriyeli muhalif internet sitesi Enab Baladi’de yayımlanan bir haberde ise, Türkiye’nin desteklediği ve Gaziantep’te bir ofisi bulunan “Suriye Geçici Hükümeti” ile HTŞ tarafından kurulduğu duyurulan “Kurtuluş Hükümeti”nin birleştirilmesine dair adımlar atılacağı belirtilmişti.

El Nusra adıyla bilinen HTŞ, 2017’ye kadar Suriye’de El Kaide’nin ana kolu olarak biliniyordu. Grubun lideri Ebu Muhammed el Cevlani 2017’de El Kaide’den koptukları açıklamasını yapmıştı ancak 2017’nin sonlarında El Kaide lideri Eyman el Zevahiri bu ayrılmaya hiçbir zaman onay vermediklerini ve HTŞ’nin bağlılık yemininin devam ettiğini açıklamıştı.

El Kaide bağlantılı gruplar da Suriye’de HTŞ’nin koruması altında faaliyetlerine devam ediyor.

Öte yandan Türkiye’nin HTŞ’nin kurduğu “Kurtuluş Hükümeti”ni meşrulaştırmak için atacağı belirtilen bu adım sürpriz olmadı. İki ay önce Sputnik’e konuşan Suriye Müzakere Komitesi’nden bir kaynak Türkiye’nin El Kaide bağlantılı HTŞ’yi siyasi bir partiye dönüştürmek için çalıştığını söylemişti. Sözkonusu kaynak “Türkiye Suriye’nin kuzeyindeki El Nusra meselesini çözmeye çalışıyor ve bu grubu Lübnan’daki Hizbullah gibi bir siyasi gruba dönüştürmek istiyor” demişti.

South Front’un haberine göre Türkiye’nin El Kaide’yi meşrulaştırma girişimi Şam ya da Moskova tarafından olumlu karşılanmayacak. Haberde ABD ve Arap müttefiklerinin dahi bu girişimleri tolere etmeyecekleri, bu girişimin ABD’nin Suriye’deki Kürt güçleri gibi müttefiklerine zarar vereceği belirtildi.

Haberde yerel gözlemcilerin Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinin kontrolünü terörist bir gruba vererek Suriye’yi de facto olarak bölmeye çalıştığına inandıkları belirtildi.

Bu haber 434 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi