Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımKomutanın 'AKP’ye oy çıkmazsa burayı yakarım' dediği köye HDP’den kitlesel ziyaret

Komutanın 'AKP’ye oy çıkmazsa burayı yakarım' dediği köye HDP’den kitlesel ziyaret

Tarih 13 Mart 2019, 14:01 Editör yorumcahaber.com

“AKP’ye oy çıkmazsa buraları yakarım” denilen köye HDP tarafından kitlesel ziyaret gerçekleştirildi

Yerel seçimleri kapsamında Mardin’in 3 ilçesini ziyaret eden HDP’liler, Mazıdağı’nda karakol komutanının “yakarım” diyerek tehdit ettiği Evciler Köyü’ne çıkarma yaptı. Köylüler, HDP’yi sevinç gösterisiyle karşıladı. 

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Mardin İl Örgütü, 31 Mart yerel seçimlerine dair çalışmaları kapsamında bugün Savur, Mazıdağı ve Derik ilçeleri ve köylerinde etkinlikler düzenledi. HDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayları Ahmet Türk ve Figen Altındağ, kent milletvekillileri Mithat Sancar, Pero Dündar, Ebru Günay ve Tuma Çelik, Savur Belediyesi Eşbaşkan Adayları Gülistan Öncü ve Mehmet Yasin Kalkan, Sürgücü (Awîna), Pınardere (Elfan) ve Yeşilalan (Barman) mahallelerini ziyaret etti. 

SANCAR: ONLAR KAYBEDECEKLER

MA’nın haberine göre Elfan’da konuşan Sancar, bu seçimlerin çok farklı sonuçlar doğuracağını belirterek, “İktidar da bunun farkında. O yüzden bu seçimi bir ölüm kalım mücadelesine dönüştürdü. ‘Seçimi kaybedersek, ülke yıkılır, devlet kaybeder’ diyerek propaganda yapıyorlar. Aslında gerçek şu; onlar bu ülkeyi zaten çürüttüler. Zaten toplumu böldüler. Halkların arasına kin ve nefret ektiler. Şimdi de kaybederlerse bunun hesabını vereceklerini biliyorlar. Ama biz de bir şeyi biliyoruz. Onlar kaybedecekler. Çünkü bir ülke kinle nefretle yönetilemez” dedi. AKP-MHP ittifakına kaybettirecek olanın HDP olduğunu ve bu nedenle kendilerine çok fazla saldırıldığını sözlerine ekleyen Sancar, kayyumlara değinerek, “Görüyorsunuz Mardin’in halini. Hiçbir zaman bu kadar yolsuzluk, bu kadar kayırma iddiaları ortaya çıkmadı. Neden yapıyorlar bunu? Çünkü arkalarında iktidar var. Bunun hesabı sorulmayacak sanıyorlar. Ama işte zamanı geldi. Bu gaspın hesabı yine sandıkta sorulacak” diye belirtti. 

DÜNDAR: GÜN SES VERME GÜNÜDÜR

Sürgücü’nde konuşan HDP’li Dündar da, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit uygulamalarına karşı Leyla Güven ve cezaevlerindeki tutukluların sürdürdüğü açlık grevine değindi. Dündar,  tutukluların taleplerine ses verilmesi çağrısı yaparak, “Gün mücadeleye ses verme günüdür” dedi. 

HDP’YE COŞKULU KARŞILAMA

Ardından Mazıdağı ilçesine geçen HDP heyeti, burada polisler tarafından kent girişinde durduruldu. Konvoyda bulunan araçları arayacakları ve GBT kontrolü yapacaklarını belirten HDP’lilerle polisler arasında tartışma yaşandı. Yaşanan tartışmanın ardından polisler, araçların geçişine izin verirken, HDP’nin anons aracına “yasak yayın olduğu” iddiasıyla polislerce alıkonuldu. Ardından devam eden program kapsamında HDP heyeti, Mazıdağı’nın Karalanı (Miqar) ile karakol komutanı tarafından “AK Parti’ye en az 200-300 oy çıkmazsa ben bu köyü yakarım” sözleriyle tehdit ettiği Evciler (Qasrîk) kırsal mahallesine ziyaret gerçekleştirildi. 

Büyük bir ilgiyle HDP’lileri karşılayan köylüler, birlikte halaylar çekerek, sık sık farklı sloganlar attı. Köylüler, “Merak etmeyin bizim oyumuz bellidir” sözüyle HDP’lileri uğurladı. 

‘SÎWAR HATİN PEYAÇÛN’

Devamında Derik’e geçen HDP heyeti, burada da binlerce kişi tarafından sloganlar karşıladı. Kalabalığın coşkusu yer yer izdihama dönüşürken, burada ilk olarak Ahmet Türk köylülere hitap etti. Derik halkının uzun zamandır büyük bir mücadele verdiğinin altını çizen Türk, “Derik halkı özgürlük ve demokrasi için büyük mücadeleler verdi. Onlar her ne kadar Kürt halkını sessizleştirmeye çalışsa da Kürt halkı gün gün özgülüğe doğru adım atıyor” diye vurguladı. 

31 Mart yerel seçimlerinin Kürt halkı için bir referandum anlamı taşıdığını dile getiren Türk, “Her gün HDP düşmanlığı yapıyorlar. Hukuk, adalet, özgürlük ve yoksulluğa ilişkin hiçbir şey söylenmiyor. Kürtler üzerinde tekçiliği ve faşistliği yürüterek kendilerini ayakta tutmaya çalışıyorlar. Kürt halkına karşı düşman siyaseti yürüten kişilere bizler cevabını vereceğiz. 95 belediyemize kayyum atadılar. Ama bizler iyi biliyoruz ki; halkımız seçim günü gereken en güçlü cevabı verecek” dedi. Kayyumları 31 Mart’ta göndereceklerini yineleyen Türk, “Kürtçe biz söz var; sîwar hatin peyaçûn (Atla geldiler yürüyerek gittiler). İşte öyle gidecekler” dedi. 

Derik’in ardından Derik’e bağlı Oyaklı (Kizilê) ve Çadırlı (Şabana) kırsal mahallelerine geçen heyet burada da yurttaşlarla bir araya gelerek programı sonlandırdı. 

Gazete Fersude

Bu haber 123 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama

Yunanistan Özgür Tutsaklarından Açıklama Halkımıza; Bizler Yunanistan hapishanelerindeki, 1,5 yıldır tutuklu bulunan devrimci tutsaklarız.

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız!

ONURSUZLUK ZİRVE YAPTI! Çorlu'da çocuklarını kaybeden ailelere inanılmaz sözler: Gençsiniz bir daha yaparsınız! Çorlu tren kazasında yakınlarını kaybeden aileler Sirkeci Tren Garı'nda basın açıklaması yaptı. Anne ve babasın...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi