Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHATIRLAYALIM BUNLARI: 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Erdoğan’ın ilk icraatları neydi?

HATIRLAYALIM BUNLARI: 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilen Erdoğan’ın ilk icraatları neydi?

Tarih 06 Nisan 2019, 20:24 Editör yorumcahaber.com

1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na seçilen Tayyip Erdoğan'ın, görevi devralır almaz icraatlarını derledik.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, dün yaptığı açıklamasında “Bu işler kitapta yazıldığı gibi değil. Önce öğrenin” diyerek milletvekili seçildiği hatta mazbatasını aldığı halde, bu sonucun iptal edilerek tercih oylarıyla öne geçen partisinin adayı Mustafa Baş’ın milletvekili olduğu 1991 genel seçimlerini hatırlattı.

‘Hepinizi Adli Tıp’a göndereceğim’

Ancak Erdoğan, 1989 seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na aday olduğunda SHP’li rakibi karşısında seçimi kaybetmişti. Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu’nda görevli 2. Asliye Ceza Mahkemesi hâkimi Nazmi Özcan’ın avukatı Ali Rıza Dizdar, tutanakta imzası bulunan Soner Alkan’ın Erdoğan’ın bunun üzerine yaptıklarını anlattığı ifadesini şöyle aktarmıştı:

“Tayyip Erdoğan isimli şahıs yanında birkaç kişi olduğu halde içeriye girdi. Ve Seçim Kurulu Başkanı’na ‘Şu haline bak sarhoş adam. Şu adalete bak. Kimlere kalmış. Seni yakacağım. Hepinizi adlı tıbba göndereceğim, (hâkime hitaben) Seni süründüreceğim. Yakacağım’ şeklinde tehditte bulundu”

Beyoğlu İlçe Seçim Kurulu’nun şikâyeti üzerine Recep Tayyip Erdoğan hakkında 18 aydan iki yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı. Erdoğan, 31 Mart 1989 tarihinde polisler nezaretinde Beyoğlu Adliyesi’ne getirildi. Erdoğan, tutuklanacağını anlayınca mahkemenin bekleme salonundan kaçtı. Bunun üzerine Erdoğan hakkında gıyabi tutuklama kararı çıkarıldı. Erdoğan’ı kurtaran ise Ali Topuz ve Hüsamettin Cindoruk olmuştu.

“Belediye Meclisi seni denetler” diyerek Ekrem İmamoğlu yönetimini çalıştırmayacağının sinyallerini veren; 1989 seçimlerinden sonra girdiği 1994 seçimlerinde SHP’li aday Nurettin Sözen’i geride bırakarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçin Erdoğan’ın ilk bir yılında neler yaptığına bir bakalım.

Erdoğan’ın İBB’de ilk bir yılı

27 Mart 1994 seçimlerinden hemen sonra, 1 Nisan 1994’te yapılan ilk Belediye Meclisi toplantısını geleneksel olarak yapılan Mustafa Kemal için saygı duruşu yerine tarihteki “Türk büyükleri” ve şimdiye kadar İBB’de görev yapan belediye başkanları için okuttuğu Fatiha ile başlattı. Bunun üzerine ANAP, SHP, DSP ve DYP’li Meclis üyeleri fiilen İstiklal Marşı söyledi.

Bulut tohumlama yerine yağmur duası

Tarihler 18 Nisan 1994’ü gösterdiğindeyse bugünün TÜBİTAK deneylerini andıran bir açıklama da İBB Başkanı Erdoğan’dan geldi. Sözen döneminde susuzluğa karşı uygulamaya konan “bulut tohumlama” yöntemini bırakacaklarını açıklayan Erdoğan, yağmur duasına çıkacaklarını “Anadolu’da yağmur duası hep olumlu netice vermiştir” ifadeleriyle duyurdu.

İlk veto

19 Nisan 1994’te ise 1 Nisan’daki ilk Belediye Meclisi toplantısında muhalefet partilerinin oyuyla ANAP ve SHP’li üyelerin kazandığı Meclis Başkanvekilliği ve Divan Katipliği seçimlerini veto etti.

‘Herkes haddini bilecek’

Erdoğan’ın başkanlığının ilk ayı bitmeden muhabirlerin Özel Kalem Sekreterlik Salonu’nda girmesini yasakladı ve bunun sorulması üzerine de “Siz istediğiniz yere nasıl girersiniz ya. Kusura bakmayın, öyle 25 kuruşa simit yok. Herkes haddini bilecek” dedi.

İlk saldırılardan biri Mimarlar Odası’na

Denetim hizmeti karşılığı olarak üyelerinden proje maliyetinin yüzde 3’ü, inşaat maliyetinin ise en çok binde 5’i oranında bir tutarı “vize harcı” olarak tahsil eden Mimarlar Odası’na darbe girişimi, Erdoğan’ın ilk icraatlarından biri oldu. Erdoğan, Belediye İmar Müdürlüğü’ne verdiği yazılı talimatla, “bundan böyle projelerde Mimarlar Odası denetiminin aranmayacağını” bildirdi. Gökçek de konuyu Ankara’da Meclis gündemine getirdi.

Belediye çalışanlarına yandaş şirketten alışveriş zorunluluğu

Tarihler 23 Mayıs 1994’ü gösterdiğindeyse AKP iktidarları döneminde sık sık göreceğimiz bir gelişme yaşandı. Erdoğan, işçilerden oluşan giyim komisyonunun haberi olmadan SUSER işçilerinin giyim yardımı için yandaş Huzur Mağazaları ile anlaştı. 4 milyon 300 bin TL’lik alışverişlerin bu mağazadan yapılması zorunlu hale geldi.

Suya zam

1 Haziran 1994’te, yani başkan seçilmesinden yalnızca iki ay sonra Erdoğan; suya zam yaptı. Oysa Erdoğan, seçimlerden kısa bir süre önce Sözen’in su zammına karşı imza kampanyası yapmış; 140 bin imzayı Sözen’e sunmuştu.

Albayrak ismi İSKİ ihalesinde

Albayrak’ın kazandığı, 5 Temmuz’da yapılan İSKİ taşıma ihalesinde usulsüz yapıldığı ortaya çıktı. 2 Eylül’de çıkan haberler, Erdoğan’ın danışmanı ve RP İl YK üyesi Necmi Kadıoğlu’nun el yazısıyla ihale şartnamesinde değişiklikler yaptığını ortaya koyuyordu.

İhalesiz tahsisler

28 Eylül 1994’te; Erdoğan’ın “ticari sır” diyerek açıklamadığı İETT durakları, otobüs ve tramvaylardaki reklam yerleri 9 gün önce kurula bir şirkete ihaleye çıkarılmaksızın tahsis edildi.


Kuran kursu öğrencilerine ve Diyanet görevlilerine indirimli ulaşım

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 21 Kasım’daki oturumunda; RP, DYP ve ANAP’lı üyelerin ittifakıyla, Kuran kursu öğrencileri ve Diyanet mensuplarına İETT otobüslerinde yüzde 50 indirim hakkı tanıdı. Ancak 2 hafta önce SHP ve DSP’nin verdiği ”öğretmenlere ücretsiz ulaşım hakkı” önergesi reddedilmişti.

Suya zamlar devam ediyor

6 Aralık 1994’te suyun ilk 10 m3’üne yüzde 200, sonraki her m3’e de yüzde 52 oranında zam yapıldı.

‘Üçüncü köprü intihardır’

Büyük doğa katliamı ile yapımı tamamlanan üçüncü köprü için dönemin İBB Başkanı Erdoğan, “İstanbul’a üçüncü köprü yapılması intihardır” ifadelerini kullandı.

Anlaşmadan sonra ihale!

18 Aralık 1995’te İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nce Ramazan Bayramını kutlamak amacıyla bastırılan 20 bin afiş ve 3 milyon el ilanına ilişkin ihale kararının, bir firmayla anlaşma yapıldıktan 40 gün sonra alındığı ortaya çıktı.

Sol Hafıza Twitter hesabının paylaşımlarından öne çıkanları derlediğimiz haberimizde alt alta sıraladığımız gelişmeler; AKP iktidalarının yönetme anlayışını ortaya koyduğu gibi AKP tarafından, İstanbul’dan vazgeçilmek istenmeyenlerin de neler olduğunu gözler önüne seriyor.

Gazete Yolculuk

Bu haber 365 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Soylu'ya 10 soru sordu, toplumdan özür dileyerek istifaya davet etti...

Soylu'ya 10 soru sordu, toplumdan özür dileyerek istifaya davet etti... CHP Adana Milletvekili Orhan Sümer, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yönelik linç girişimini TBMM gündem...

Yandaşlarda ihale tedirginliği ilk günden başladı!

Yandaşlarda ihale tedirginliği ilk günden başladı! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını almasının ardından ilk imzasını attı.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi