Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımAhmet Nesin: Hile yap, suçu CHP'ye at, köylü kurnazısın Erdoğan...

Ahmet Nesin: Hile yap, suçu CHP'ye at, köylü kurnazısın Erdoğan...

Tarih 10 Nisan 2019, 08:12 Editör yorumcahaber.com

Seçimlerde görevli bütün görevlilerin atanması devlet yani o devleti yöneten AKP tarafından yapılıyorken, görevlilerin CHP lehine hile yaptığı mizanseni biraz fazla abartılı oldu.

Benim yaş grubum 2 olayın uzmanı oldu, olumlu yada olumsuz darbe ve seçim uzmanı olduk hepimiz. Doğal olarak Recep Tamam Erdoğan da uzmanlaştı iyice. Bu seçimlerin başından itibaren Erdoğan'ın ve AKP'nin yenileceğini yazdım ve son ana kadar da kimseyi inandıramadım. Seçimi esasında AKP değil Erdoğan kaybetti ve bundan sonra benim için adı Recep Tamam Erdoğan'dan Recep Tastamam Erdoğan'a dönüştü.

Bu seçim öncesi aynı 7 Haziran seçimleri öncesi gibi başladı, adayların önemi yok gözüyle başladı Erdoğan, kendisinin yettiğini sandı ve sokaklara döküldü. İşte o andan itibaren benim gözlerim parlamaya başladı, halklar kime oy vereceğini bilmeyecekti, sadece kime değil, neden oy vereceğini de bilmeyecekti. Tamam, çok eğitimli halklarımız yok ama insan yerine konulmayı da isteyen halklarımız var. Daha doğrusu bu istemek de değil, en doğru hakkı kendisinin. Ancak Erdoğan kendisinin anlatacaklarının yeteceğini sandı ve kaç metre yol yaptığını, kaç kişilik hastahane inşa ettiğini söyleyip, insanlara dilenci gibi 200 gram çay dağıttı.

Erdoğan bunları yaparken çoktan bişeyin daha farkına varmıştı, seçimler kaybediliyordu ve o yüzden devamlı AKP'lileri uyarıyordu. Ben AKP'nin kaybedeceğini yazdıkça insanlar bana her zamanki gibi seçimlerde hile yapılacağını ve Erdoğan'ın yine kazanacağını söylediler. Evet, bunu ben de biliyorum, hile yapılacak ama nereye kadar yapılacak. Bir parti başkanı, üstü kapalı bile olsa en büyük şehirlerdeki belediye başkanlarını metal yorgunluk adı altında üçkağıttan dolayı görevden alırsa kendi tabanında olmasa da seçmeninden oy kaybeder, artık güven eksilmeye başlamıştır ve bunu yerine koymak çok zordur. Bu güven tazelemeyi hele eski belediye başkanı Ali Müfit Gürtüna tarafından görevinden uzaklaştırılan ve gemicikleri olan Binali Yıldırım üzerinden yaparsanız, aldığınız sonucu alırsınız.

O zaman Erdoğan başka bir yol bulmalıydı ve bu plan o kadar önceden yapılmalıydı ki kendisinin yaptığı anlaşılmasın. Bunun örneği de Çekmece olayı, nüfus müdürlüğüne birisini ata ve sonra oradaki belediye CHP'de olduğu için onları suçla. Yada Maltepe'deki gibi sandık başkanları üzerinden git.

Detaylarını kaç gündür televizyon programlarında ezberlediğiniz için detay yazarak zamanınızı almak istemiyorum, Erdoğan kendi yapacağı seçim hilesini CHP üzerinden yaptırarak yada yaptırdığını sanarak Yüksek Seçim Kurulu üzerinden seçimleri kazanmak istedi.

Peki bu nasıl engellendi, kim engelledi!.. En başta CHP genel başkanı Kemal Kılıçdaroğlu çok profesyonel bir tutum aldı ve seçimlerden hemen sonra ekranlara çıkıp konuşmak yerine inisiyatifi il başkanı Canan Kaftancıoğlu ile adayı Ekrem İmamoğlu'na bıraktı. Bu çok doğru bir tutumdu, çünkü işin sahibi onlardı ve Erdoğan'ın yaptığının tersine Kılıçdaroğlu meydandan çekildi. Aynı olayı AKP yada Cumhur ittifakında böyle görmüyoruz, neredeyse Binali Yıldırım dışında herkes konuşuyor.

Erdoğan bunu yaptı çünkü bu yaptığının meyvesini 24 Haziran seçimlerinde almıştı ve başta Muharrem İnce olmak üzere muhalefet tamamıyla çok kötü sınav vermişti. Ancak bu kez öyle olmadı, 2 inanmış, 2 inatçı, 2 seçmenine ve kendisine oy veren herkese karşı kendisini sorumlu tutan insan çıktı Erdoğan'ın karşısına (Hep Erdoğan diye yazıyorum, çünkü AKP diye bir parti yok esasında, Erdoğan var), il başkanı Canan Kaftancıoğlu ve aday Ekrem İmamoğlu.

Bu 2 insanın dünya görüşü yada siyasete bakış açıları yada baktıkları yer çok önemli değil, Türkiye'ye bişeyin dersini verdiler, hangi siyasetten olursan ol, siyasetçi böyle olunur dersi. Bu ders çok önemli, çünkü bu dersi çok önceden alan ve uygulayan bir grup var Türkiye'de. Kürtler ve sosyalistler yıllarca seçimlere bağımsız aday olarak girdiler ve en azından yarı yarıya vekil kaybına uğradılar. İşte onlar da bu güveni kazandıklarına inandıklarında önce HDK'yı ve hemen ardından HDP'yi kurdular ve sanırım Türkiye siyasetinin coğrafyası o günden beri değişti.

Daha önceki seçimi anımsayın ve Sırrı Sakık'ın seçim kuruluna kaç kez sayım yaptırdığını bir gözünüzün önüne getirin. Seçmenine karşı sonuna kadar sorumluğunu yerine getiren Sakık defalarca saydırttı ve sonunda karşı tarafa pes ettirdi. Ve Kılıçdaroğlu, Kaftancıoğlu, İmamoğlu üçlüsü tabanının ve seçmeninin oyunu harcatmayacağına inandı, belki de bu yazıyı okumaya başladığınızda artık seçim kurulu İmamoğlu'na mazbatayı vereceği tarihi açıklamış olacak.

Hırs başka bişey, seçimlerde görevli bütün görevlilerin atanması devlet yani o devleti yöneten AKP tarafından yapılıyorken, görevlilerin CHP lehine hile yaptığı mizanseni biraz fazla abartılı oldu ve o görevlilerin büyük bir kısmının AKP'li olma olasılığına karşın rencide olabilecekleri hesaplanamadı, çünkü sadece kendini düşünenler bunu asla hesaplayamazlar.

Bu seçim sonuçlarından sonra Erdoğan için söyleyeceğim tek şey var o da "GİTTİ GÜLÜM KETEN HELVA".

Ahmet NESİN

Bu haber 173 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

Suzan Yılmaz Yazdı: Çığlıkların Ortasında Bir Ana

Suzan Yılmaz Yazdı: Çığlıkların Ortasında Bir Ana Saat 22.00 ye geliyordu Zoze ana hala eve gelmemişti. Ağabeyi de ortada yoktu. Zaman ağır ağır akıyordu. Bir an kul...

Selçuk Kozağaçlı Yazdı: 'Yedinci ve otuz yedinci'

Selçuk Kozağaçlı Yazdı: 'Yedinci ve otuz yedinci' Biz, yani ”en genel anlamda” avukatlar. Her halde o 5 Nisan gününü aklıma kazıyan bu soruydu; nasıl yeniden halkın ...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi