Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Damat' Berat Albayrak, emekçilere saldırı planını açıkladı: Reformlar neyi kapsıyor, emekçilere ne getirecek?

'Damat' Berat Albayrak, emekçilere saldırı planını açıkladı: Reformlar neyi kapsıyor, emekçilere ne getirecek?

Tarih 10 Nisan 2019, 19:19 Editör yorumcahaber.com

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, sermayenin sunduğu raporlar doğrultusunda "ekonomik reformlar" adı altında hazırlanan saldırı planını açıkladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Yeni Ekonomi Programı (YEP) kapsamındaki ekonomik reformları Dolmabahçe Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nde açıkladı. Albayrak, açıklanan reformların yalnızca 2019 yılını kapsadığını ifade etti. Emekçilerin kıdem tazminatı hakkının gasp edileceğinin mesajlarının verildiği açıklamada Kıdem Tazminatı Fonu’nun kurulacağı da duyuruldu. TÜSİAD, 31 Mart’ta sandıklar kapanır kapanmaz yayımladığı açıklamasında, seçim sonrası dönemin serbest piyasa ilkelerinden taviz vermeyen yapısal reformlarla belirlenmesini talep etmişti.

Albayrak’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

  • Türkiye bir kez daha seçim dönemini geride bıraktı. Adeta demokrasi şöleni olarak başarını bir şekilde çıktı. Cumhur İttifakı vatandaşlarımızdan güçlü bir güvenoyu almıştır. Türkiye’nin önünde 4,5 yıllık seçimsiz bir dönem vardır. Reform süreci 4,5 yıl boyunca devam edecektir.
  • Reform alanlarımızın başında finansal sektör geliyor. İlk alan bankacılık. Reel sektörü finanse etmeye devam etmesini temin etmek en önemli önceliklerinden biridir demiştik. Tahsili gecikmiş kredilerin oranı yüzde 4,2 düzeyinde. Tahsili gecikmiş alacakları bankacılık sektörü için bir risk oluşturmuyor. Sektörün daha dirençli hale gelmesini önemsiyoruz. Bu kapsamda bir dizi önlemi alıyoruz. Kamu bankalarının sermayesinin güçlendirilmesi içni 28 milyar TL’lik DİBS kamu bankalarına verilecek. Bilançoları çok daha dirençli hale getirilecek. Özel bakalarımız yeniden sermaye planlarını yürütüyorlar. İhtiyaç halinde bu sermayelendirmeyi yapacaklar. Ulusal veri merkezini de kuracağız. Bir diğer adım akktif kalitesinin artırılması. Bankalar Birliği öncülüğünde kamunun olmadığı bir yapıda enerji ve inşaat gibi önem teşkil eden sektörlerde enerji girişim fonu ve gayrimenkul fonu oluşturulması var.

‘Kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz’

  • Emeklilik sisteminin reforme edilmesi en önemli yapısal reformlardan biri. Daha sürdürülebilir emeklilik sistemi vatandaşa fayda sağlayacak. Tamamlayıcı emeklilik sistemiyle tasarruflar artırılarak dış müdahalelere karşı ekonomi güçlü hale gelecek. BES ve Kıdem tazminatının yapılandırılması tüm paydaşların katılımıyla kıdem tazminatı reformunu hayata geçireceğiz. Kıdem tazminatı fonu ile BES’in entegrasyonu planlanıyor. Yeni yapıyla birlikte 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını öngörüyoruz.
  • Vergi dönüşümü reformu. Detaylarını bu yıl içinde sunumla ortaya koyacağımız bu çalışma sürüyor. İstisna ve muafiyetler azaltılacak. Kurumlar vergisini kademeli düşürüp daha adaletli noktaya taşıyacağız. Dolaylı vergileri azaltıp dolaysız vergileri artırarak verginin tabana yayılmasını sağlayacağız. Beyanname yaygınlaştırılacak, gelire göre artan oranlarda vergilendirme planlanıyor. Mükellef dostu bir vergi sistemiyle tüm süreçlerin başarını artıracağız. Mükellef memnuniyetini sürekli ölçeceğiz. İhracata dayalı yüksek katma değer ve teknolojiyi önceleyen ekonomiyi tesis edeceğiz. Kayıtdışılıkla mücadele ile gelirleri artıracağız.

Yargı reformu

  • Bir diğer reform alanı yargı alanı. Yargı reformunun vizyonu güven veren ve erişilebilir adalet sistemi olacak. Hukuk ve ekonomi birbirini tamamlayan iki çalışma alanı. Yargı sisteminin kalitesi hızı yatırım ortamını geliştirmenin temel şartları arasındadır.

‘Kriz yönetiminin krizi’

Ekonomist Ümit Akçay, reformların açıklanmasının ardından kişisel sosyal medya hesabından, hali hazırda ekonomide yaşanan açmazların ortaya konmayan reform açıklamasının anlamlı bir bakış açısının bulunmadığını ifade ederek “Açıklanan yol haritasında, Türkiye ekonomisin karşılaştığı temel açmazların herhangi birine dair anlamlı bir bakış açısı bulunmuyor. Bu çerçeve, ekonomi yönetiminin gelişmeler karşısında sürüklendiğini teyit ediyor. Ekonomik krize ek olarak, yaşanan #KrizYönetimininKrizi’dir” ifadelerini kullandı.

Ekonomist Mustafa Sönmez ise “Beklendiği gibi, seçim sürecinde dondurdukları ana sorunla, banka batıklarına el atacaklar önce. Özellikle Ziraat, Halkbank’ın batakları için Hazine’den para enjeksiyonu yapacaklar” ifadeleriyle başlayan mesajına “Enerji ve inşaattaki batık firmaların hisselerini bankalara önerecekler. ‘Borç-hisse takası’ ile batık şirketler bankalara yamanacak. Bakalım öncekle hangi yandaşlara öncelik verilecek” sözleriyle devam etti.

Arzu Çerkezoğlu: İzin vermeyeceğiz

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Albayrak’ın açıklamalarının ardından bir açıklamada bulunarak “Yapısal reformlar adı altında işçi sınıfının haklarını geriletecek, kıdem tazminatına göz koyacak, güvencesiz çalışmayı yaygınlaştıracak, halkın ekmeğini küçültecek, adaletsizliği büyütecek, ‘yüzde 99’a karşı yüzde 1’i’ kurtarmaya yönelik hiçbir adıma izin vermeyeceğiz” tepkisini gösterdi.

CHP’den tepki

CHP İşçi Sendikaları, Meslek Odaları ve Sivil Toplum Kuruluşları’ndan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Emek Büroları Genel Koordinatörü  Veli Ağbaba, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomi Programı (YEP) hedefleri doğrultusunda hayata geçirilecek yeni reform paketinin emek cephesiyle ilgili sonuçlarını değerlendirdi.

Yazılı açıklamasında “Albayrak’ın açıklamalarına bakılırsa reform adı altında patronları sevindirecek emekçileri ise daha güvencesiz hale getirecek adımların atılacağı anlaşılmaktadır” diyen Ağbaba, “Bakan Albayrak geçtiğimiz Eylül ayında açıkladığı ‘’yeni ekonomik program’’ kapsamında kamuda güvencesiz çalıştırmadan, zorunlu BES uygulamasına kadar birçok emek karşıtı uygulamayı hedef olarak önlerine koyduklarını açıklamıştı. Bugün yapılan açıklamada da ‘’kıdem tazminatının’’ sözde reform kapsamı adı altında gaspı bir kez daha gündeme getirilmiştir” ifadelerine yer verdi.

‘İşsizlik Sigorta Fonu’nda biriken paralara ne oldu?’

Kıdem tazminatı ile ilgili en ufak bir hak gaspına 3 büyük işçi konfederasyonu ve milyonlarca işçi karşıyken , iktidarın bu konuyu sürekli gündeme getirmesinin altında art niyet olduğunu belirten Ağbaba,  “Cumhuriyet Halk Partisi olarak işçilerimizin onay vermediği ve sendikalarımızın ‘hayır’ dediği bu tür düzenlemelere asla ‘evet’ demeyiz. Albayrak ayrıca ‘Kıdem tazminatı ve BES entegrasyonu birlikte 5 yılda sistemde biriken fonların milli gelirin yüzde 10’unun üstüne çıkacağını’ söylüyor. Bakanın bu açıklaması aldatmacadan başka bir şey değildir. İşsizlik Sigorta Fonu’nda biriken paralara ne oldu? İşçiden çok iktidarın ve iktidara yakın şirketlerin yararlandığı bir yapıya dönüştü. Eminiz ki ilerde de elde edilecek bu gelirler çalışanlardan çok iktidarın yararlanacağı bir yapıya bürünecektir. Buradan iktidarı son kez uyarıyoruz! Kıdem tazminatı emekçilerin son kalesidir. Ellerinde kalan son güvencedir.İşçilerin 83 yıldır koruduğu kazanımdır. Kıdem tazminatının gaspına asla ve asla izin vermeyiz” ifadelerini kullandı.

Ne olmuştu? 

Albayrak, Yeni Ekonomi Programı’nı (YEP) 2018 yılının sonunda düzenlediği basın toplantısıyla tanıtmıştı.

2018 – 2021 dönemi için makroekonomik hedefleri kapsayan YEP’te, 2017’de yüzde 7,3’lük büyüme yakalayan ekonominin 2021’e kadar kademeli olarak hız kesmesi öngörülüyordu. Programda, yıllık enflasyonun 2021’e gelindiğinde yüzde 6’ya indirilmesi hedefleniyor.

Bu haber 97 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Siyaset

Merkez’in 40 milyar lirası Hazine’ye aktarılacak: AKP seçim için ‘kefen parası’na göz koydu

Merkez’in 40 milyar lirası Hazine’ye aktarılacak: AKP seçim için ‘kefen parası’na göz koydu Merkez Bankası’nın 40 milyar liralık ihtiyat akçesinin merkezi yönetim bütçesine aktarılacağı öne sürüldü. İddiayı ...

Fetullah Gülen’in takke hediye ettiği AKP YSK temsilcisi: Bu ünlüler 28 Şubat ya da PKK’ya aynı tepkiyi gösteriyor mu?

Fetullah Gülen’in takke hediye ettiği AKP YSK temsilcisi: Bu ünlüler 28 Şubat ya da PKK’ya aynı tepkiyi gösteriyor mu? AKP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) temsilcisi Recep Özel, Ekrem İmamoğlu’na destek veren ünlü isimler için; “O cenah...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi