Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım'Faşizmin hukukunun hüküm sürdüğü bu zamanlarda teslim olmamayı tercih ettiler'

'Faşizmin hukukunun hüküm sürdüğü bu zamanlarda teslim olmamayı tercih ettiler'

Tarih 14 Nisan 2019, 09:11 Editör yorumcahaber.com

Grup Yorum elemanları avukatları eşliğinde İdil Kültür Merkezinde bir basın toplantısı düzenlediler 13 Nisan tarihinde.

Grup Yorum elemanları avukatları eşliğinde İdil Kültür Merkezinde bir basın toplantısı düzenlediler 13 Nisan tarihinde. 

Grup Yorum Üyesi Sultan Gökçek yaptığı konuşmada, « hiç kimse burada AKP iktidarının aldığı siyasi kararların bedelini özgürlüğüyle ödemek zorunda değil. Bu kararlarla hiç kimse özgürlüğünden olmak zorunda değil. Onlar da bu meşrulukla hareket ettiler » diyerek son tutuklamalar konusunda değerlendirmelerde bulundu. 

Sultan Gökçek

Sultan Gökçek şöyle konuştu « Yıllık Yorum tarihi! Toplamda 24 albüm çıkarttık, bu albümlerden İLERİ Albümümüz 3 milyon, CEMO Albümü 1.5 milyon satıldı. Bu 34 yılın içinde ki bu kadar keyfi baskının, gözaltının, tutuklamanın içinde grubumuza 70 den fazla insan üyemiz oldu.

70 den fazla sanatçı çıkarttı bizim grubumuz. Sadece bilinen rakamlarla 159 tane konserimiz yasaklandı. Toplam 400 kez gözaltıyaşadık ve 500’e yakında üyelerimiz hakkında dava açıldı.

12 Eylül 2017’den beri toplam 11 üyemiz tutuklandı, 6 üyemiz hakkında da arama kararıçıkartıldı. Bu arama kararlarının hiçbir hükmü hiçbir meşruluğu yoktur. Biz bunu defalarca söyledik.

Bizim yaptığımız halk için sanat, halk için üretmek ama bugün bunu AKP iktidarı terörize etmeye çalışıyor. Neden çünkü biz milyonlarca insana konser veren bir grubuz. Tarihimize baktığımızda da bunu çok net görüyoruz, 34 yıllık Yorum tarihi var.

Baskınlardan sonra Grup Yorum ailesi daha da büyüdü. Sadece Hatay Samandağkonserinde 72 kişilik bir orkestrayla 35 bin kişiye konser verdik.

‘Listelerinize Bestelerimizle Cevap Vereceğiz’dedik ve toplamda 30’dan fazla beste yaptık. 2 kıtada 8 ülkede toplam 22 konser ve 3 internet konseri verdik. Yine yüzbinlerce insana ulaştık, yüzbinlere ulaşmamızıengelleyemediler, engelleyemeyecekler.”

Sultan Gökçek ayrıca hapishanede Yorum üyelerine enstrümanlarının verilmediğini belirterek « Emel’e, İbrahim’e, Barış’a, Meral Hır’a yatırdığımız bağlama, gitar hiçbir şekilde verilmiyor. Bir gözlem kurulu bir inceleme kararı var diyorlar» dedi.

Basın toplantısında 26 Şubat tarihinde yapılan baskında parçalanan bağlama gösterilerek  « Bağlamamızın hali ortada bu bizim sahne bağlamamız ve 21 parçaya bölünmüş durumda. Bunu açıklayabilecek hiçbir mantık, hiçbir yasa yoktur. Bunun hiçbir karşılığı bulunmamakta. Ama buraya gelen polisler, bizim bağlamamızı 21 parçaya böldüler » denildi.

Yaprak Türkmen

Grubun avukat Yaprak Türkmen ise yıllardır Grup Yorum’un avukatlığını yaptığını belirterek son baskında 8 kişinin gözaltına alındığını6 kişinin tutuklandığını hatırlattı ve “Ne yaptılar bu kişiler, faşizmin hukukunun hüküm sürdüğü bu zamanlarda teslim olmamayı tercih ettiler. Yapılan yargılamaların ne kadar hukuksuz olduğunu düşman hukukunun uygulandığı herkes tarafından biliniyor, ayyuka çıkmış durumda ki her zaman böyleydi“ diye konuştu.

Basın açıklamasında söz alan Betül Varan ise şunları ekledi “Hastaneye doktordan rapor almaya gidiyorsun doktora işkenceyi anlatıyorsun, morluklarıgösteriyorsun ama hastaneden çıkarken yine bir işkenceyle karşılaşıyorsun yani hastaneye gitmemizin hiçbir anlamı kalmıyordu.

Gerçek Haber Ajansı

Bu haber 125 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

BUNLARI TANIYIN! Hukukçu Değil Tetikçi: Akın Gürlek

BUNLARI TANIYIN! Hukukçu Değil Tetikçi: Akın Gürlek Tüm hukuk kitaplarında hakimin yalnızca yasaları uygulayan değil aynı zamanda yorumlayan olduğu yazılıdır.

PARTİZAN: Faşist Saldırganlığa, Krize ve Sömürüye Karşı 1 Mayıs’ın Kızıllığıyla Taksim’deyiz!

PARTİZAN: Faşist Saldırganlığa, Krize ve Sömürüye Karşı 1 Mayıs’ın Kızıllığıyla Taksim’deyiz! Faşist Saldırganlığa, Krize ve Sömürüye Karşı 1 Mayıs’ın Kızıllığıyla Taksim’deyiz!

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi