Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural Yazdı: SAVAŞTA YENEMEDİLER  EKONOMİK OLARAK DİZ ÇÖKERTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Mihrac Ural Yazdı: SAVAŞTA YENEMEDİLER EKONOMİK OLARAK DİZ ÇÖKERTMEYE ÇALIŞIYORLAR

Tarih 18 Nisan 2019, 17:02 Editör yorumcahaber.com

Mihrac Ural – 17 Nisan 2019 / Çarşamba – Lazkiye

Suriye çok ciddi bir ekonomik krizle yüz yüze bırakılıyor. Savaşta hezimet alanlar ekonomik ambargolarla Suriye’nin direnen yönetimine diz çökertmeye çalışıyorlar. Mısır Süveyş kanalından petrol geçişini durduruyor, ABD İran’dan gelecek petrol tankerlerini vuracağı tehdidi yapıyor. Petrol ofisleri önünde 10larca km uzunluğunda kuyruklar, askeri ihtiyat sınırına dalyanmış kaynakları zorluyor. 10 gündür süren bu kıtlık adım adım hayatı felç etmeye doğru yaşamı tam anlamıyla susturmaya doğru yöneliyor. Ulaşımın durduğu bir anda yaşamın her alanına tüm emtialara yansıyacak bir cehennemi pahalılık ve yoklukla yüz yüze kalınmak üzere.

Halk gerçeği çok iyi biliyor ve yönetiminin arkasında duruyor, direnme kararlılığı içinde ama yaşamın zorlukları çocukların ihtiyarların hastaların varlığı çok zorlu bir ölüm kalım savaşı haline geliyor. Suriye ekonomisini savaşla çökertemeyenler şimdi ekonomik ambargolarla dize getirmeye çalışıyorlar. İçte ortak vatanın evlatları ise arkadan hançerleme gibi petrol kuyularını da ABD adına elinde tutmuş bu kanlı ambargoya ortak gibi davranıyor. Gibi diyorum çünkü görüşmeler ve petrolün paylaşımı üzerine diyaloglar hala sürmekte ortak bir payda bulunmaya çalışılmaktadır. Bu olmazsa Fırat’ın doğusu için Suriye halkının alacağı derin yara tarihi bir düşmanlığı kürekleyecek gibi duruyor ki ABD bunun üzerine oylun üzerine oyun oynamaktadır aynı toprağın evlatlarını birbirini aç susuz bırakıp düşman etmek için çalışmaktadır.

Ancak ne vatan hainleri ne de hak talebini ortak vatandaki kardeşini aç bırakarak elde edebileceğini sanan siyasetin toyları bunu başaramayacaktır. ABD, sadece Suriye’ye düşman değil başta Kürdlere olmak üzere tüm bölge halklarına düşmandır ve oynadığı oyunların ama herkesi birbirini düşürecek tarihi kırılmalar yaratmaktan ibarettir. Buna kananlar da sonucuna katlanacağı bilinmelidir. Yüz yıldır emperyalistlere karşı direnen Suriye halkı bu dayatmaları da başarıyla geçeceğinden kimsenin kuşkusu olmasın, Erdemleriyle direnen ve onurunu koruyarak teslim olmayan bu Ülke 7000 yıllık uygarlık beşiği Suriye’dir. Bu toprakların öz yerli halklarının bileşkesi olana Suriye’ye, yer yüzünde diz çöktürecek bir güç yoktur. Zafer bir kez daha Suriye’nin olacaktır.

15 Mart 2011’de silahı ele alıp meşru Suriye yönetimini devirmeye her köşede terör gösterip kamu ve özel mülkü ve servetleri talan ederek yakıp yıkmaya başladılar. Tarihin en organize en kapsamlı terör dalgısını barış içinde yaşayan Suriye halkına devletine karşı yönelttiler÷ Suriye bölge halkları adına direnmenin merkeziydi üç kez BOP abesini mezara gömen ülkeydi (1990, 2000, 12 Temmuz 2006 33 gün savaşı). Bölgede planları tutmayan sömürgeci dış güçlerin tek engeli Suriye devletini yıkmak için el birliğiyle Aralarında Eş Başkan olarak diktatör Erdoğan’ın yönetimindeki Türkiye, Suudi, Katar, İsrail olmak üzere ABD-İngiliz ve Fransız emperyalistlerinin ortak koalisyonuyla saldırıya geçtiler. Suriye halkı tarihinin şanlı direnme geleneğiyle bu hamleye karşı durdu. Yüz binlerce ruh hastası terörist akın akın Türkiye yardımıyla sınırlardan Suriye‘ye akıtıldı, 8 yıl acılar çekilerek, direnerek halkın tam desteği ve Beşşar Esad yönetiminin önderliği ve dirayetiyle bu ahlaksız hamleye göğüs gerildi. Binlerce yılın emekleriyle kurulu şehirler yakılıp yıkıldı, kimlik üzerinden keleler kesildi mezhep ayrımcılığı körüklendi yalan ve kurgunun her boyutu denendi ama sonuçta zafer Suriye halkının oldu yüz binlerce terörist yere serilerek zafer kazanıldı.

Suriye’nin bu zaferi karşısında ülkeyi bölmek istediler. Vatan haini ırkçı-milliyetçi Arap aşiretleriyle kimi Kürtleri bir yapı içine sokarak ülkenin tüm petrol kaynaklarına ve tarımsal ürünlerinin üretildiği topraklara el koyup içte yürütecekleri ekonomik ambargonun adımını attılar. Dışta da dayattıkları yaptırımlar ve cezalandırmalarla Suriye halkını kendi evinde aç susuz bırakıp katletmeye çalışıyorlar.

Bir Suriyeli olarak bu toprakların suyunu içmiş tarihsel algılarıyla kültürünü birikimlerini şekillendirmiş bir devrimci olarak, sokakta da tanık olduğum gibi bizlere diz çöktürebilecek yeryüzünde bir güç yoktur. Önceki savaş hamlesine elimizde silahla direnerek cevap verdik ve kazandık. Şimdi bu ekonomik ambargo dayatmasına karşıda aç kalsak da ölümü bin kez yaşasak da direneceğiz ve kazanacağız. Benzin kuyrukları yüzlerce değil binlerce km olsa da, arabalarımızı bir kenara bırakıp yaya yürüyerek bu dayatmaya boyun eğmeyeceğiz. Mısır’ın kaypak tutumu, ABD’nin tehditleri Ülke içinde olayların nereye gideceğini hangi düşmanlıkları üreteceğini bilmeden ABD kucağında olanların açtığı yaraları aşacak bu halkı aç susuz bırakmak isteyen tüm ihanet çetelerine tüm sömürgeci güçlere derslerini vererek zaferi kazanacağız.

Mihrac URAL

Görüntünün olası içeriği: 4 kişi

Bu haber 238 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Makaleler

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar!

‘Hırsız var’ diye bağıra bağıra çalıyorlar! ‘Çalıyorlar ama çalışıyorlar’ efsanesi çöktü. İktidarlarını kaybetmemek için önlerine geleni çalıyorlar. 'Hırsı...

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI

Mihrac Ural Yazdı: 'AYDINLIK' ADLI KARANLIK GAZETENİN SURİYE YALANLARI Mihrac Ural – 15 Mayıs 2019 / Çarşamba – Lazkiye

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi