Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımVictor Hugo’nun Sefillerine Ödetilen ' Bağışlar '

Victor Hugo’nun Sefillerine Ödetilen ' Bağışlar '

Tarih 20 Nisan 2019, 18:37 Editör Bahattin Gülyuva

Paris’deki Notre Dame Katedralinin yangını henüz söndürülmemişken başladı bağışlar.

Paris’deki Notre Dame Katedralinin yangını henüz söndürülmemişken başladı bağışlar. Ülkenin en varlıklıları adeta bir birleriyle yarışa tutuldular. 1 milyar euroya yaklaşıldığı söyleniyor. Bu hırsın bir amacı var elbet, burjuvazi tarih severliğini gösterecek, ne kadar hassas ve duyarlı olduğunu duyaracak ve tabii ki de ismini yazdıracak yeni yapıya.

Onarılıp yeniden inşa edilecek Notre Dame, gelecekte sadece Victor Hugo’nun eserleriyle değil, Fransız milyarderlerin isimleriyle de anılacak. İşte bu isim yazdırma yarışı cömertliğini kabarttı Fransız burjuvazisinin.

Ancak cömertliğin de bir sınırı var, paranın tümü cepten çıkmayacak sanıldığı gibi.

200 milyon euro bağışında bulunan Arnault ve Bettencourt aileleri, 100 milyon veren Pinault ve Total… ve 10 milyonlar veren diğer zenginler…

Bağışları yapanlara yüzde 66 vergi indirimi uygulanacak. Yani bir taş ile iki kuş vuracak ‘Mösyöler’, hem saygınlık kazanacak isimlerini tarihe yazdıracaklar, hem de vergi indiriminden faydalanacaklar !

Yüzde 66lık indirimi az bulan, Pinault’nun güzel sanatlar koleksyon direktörü Jean-Jacques Aillagon yüzde 90lık indirimin olması gerektiğini söyledi, henüz alevler yeni söndürülmüşken…

Aylardır Fransa’da süren Sarı Yelekliler hareketiyle halkın öne çıkardığı taleplerinden biriydi, « milyarderler daha fazla vergi ödesin, vergi kaçakçılığı yapanlar daha ağır cezalandırılsın ».

Kamuoyuna sızan 13.4 milyon belgeden oluşan Paradise Papers belgeleri, Fransa’da da yüzlerce varlıklı kişi ve şirketin offshore finansal yatırımları ile vergi ödemekten kaçtıklarını ortaya çıkarmıştı. Notre Dame bağışçılarından Pinault’ya ait sadece Kering şirketinin 2,5 milyarlık bir vergi kaçırdığı biliniyor örneğin.

Macron hükümeti sağlık, eğitim ve sosyal yardım harcamalarında sürekli kesintiler yaparken, en yoksullardan vergi almayı da ihmal etmiyor. Öte yandan, milyarderler vergi cennetlerinde milyarlarca dolar saklamaya devam ediyor.

Ve aslında, bağışlara uygulanan vergi indirimi ve ödenmeyen vergiler ile Katedralin onarımı da yine büyük oranda halkın cebinden çıkmış olacak. Ama inşa edilecek yeni yapının girişine muhtemelen bir plak yerleştirilecek, « Çok saygıdeğer yardımseverler listesi… »

Victor Hugo’nun « Sefiller’ine » ise sarı yelekleriyle ekmekleri için direnmek düşecek.

Gerçek Haber Ajansı

Bu haber 71 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Dünya

İran Pasdaran Güçleri: ABD ile savaşın eşiğindeyiz

İran Pasdaran Güçleri: ABD ile savaşın eşiğindeyiz İran Pasdaran Güçleri Genel Komutanı General Hüseyin Selami, ABD ve müttefikleri ile topyekün bir savaşın eşiğinde ...

İran: ABD ile müzakere olmayacak

İran: ABD ile müzakere olmayacak İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı General Yedullah Cevani, ABD’nin yeniden müzakere teklifine k...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi