Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTürk Asıllı Eski FBI Ajanı Sibel Edmonds Neler Açıklamıştı Bir Hatırlayalım!

Türk Asıllı Eski FBI Ajanı Sibel Edmonds Neler Açıklamıştı Bir Hatırlayalım!

Tarih 17 Şubat 2013, 07:20 Editör Bahattin Gülyuva

Ortaya attığı şoke edici iddialar nedeniyle FBI"daki işine son verilen Sibel Edmonds, "Washington, Orta Doğu ve Orta Asya"da Türkiye"yi kullanarak Amerikan çıkarlarını kollayan operasyonlar düzenliyor" dedi.

Tercümanlık yaptığı FBI"daki usulsüzlükleri dile getirmesinin ardından 2002 yılında Amerikan istihbaratı tarafından işine son verilen, ancak 11 Eylül sürecinde Bush yönetiminin bir numaralı düşmanı haline gelen Sibel Edmonds bir kez daha Amerika"yı karıştırdı.
Vatan gazetesinin haberine göre, daha önce El Kaide tarafından düzenlenen ve dünyada askeri-siyasi dengelerin yeniden şekillenmesine sebep olan 11 Eylül saldırısının Amerikan istihbaratının bilgisi dahilinde gerçekleştiğini iddia ederek ortalığı ayağa kaldıran 38 yaşındaki Türk asıllı Edmonds, bu kez de ABD"de Demokratlar"ın en büyük internet sitesi Daily Kos"ta yayınlanan "Bomba iddialar" başlıklı röportajında ABD"nin Orta Doğu ve Orta Asya"da Türkiye ile ortak gizli operasyonlar düzenlediğini, El Kaide ve Taliban"ın da 11 Eylül"den önce ABD hesabına çalıştığını ileri sürdü.

Ladin ABD"nin adamı
Edmonds, "Amerika"nın adamı" olarak nitelendirdiği El Kaide lideri Usame Bin Ladin"in de İkiz Kule eyleminden önce ABD tarafından operasyonlarda kullanıldığını kaydetti. Bu iddialarına kanıt olarak FBI"da geçirdiği süre içerisinde karşılaştığı istihbarat raporları ve diyalogları gösteren Edmonds, ABD"nin El Kaide ve Taliban ile bağlantı konusunda da Türkiye"yi taşeron (proxy) olarak kullandığını belirtti. Edmonds"un Türkiye"de bomba etkisi yaratacak en önemli iddiası ise Susurluk skandalıyla ortaya çıkan derin devlet oluşumunun da ABD"nin bu gizli yapılaşmasının bir parçası olduğu şeklinde.

Hasır altı edildi
Edmonds"a göre ABD yaklaşık 10 yıldan beri Türkiye"nin Ortadoğu ve Orta Asya"daki etkisi kullanılarak bu bölgelerde Türk ajanlarının da yardımıyla ayaklanmalar ve Amerikan çıkarlarını kollayan operasyonlar düzenliyor. Susurluk"un önde gelen isimleri de bunun bir parçası. Edmonds"a göre MİT"in Kontr-terör Dairesi eski Başkanı Mehmet Eymür ile ABD"nin eski Türkiye büyükelçileri Grossman ile Edelman Türkiye"deki oluşumun en önemli liderleri arasındaydı. Edmonds"a göre ABD"nin bölgedeki gizli operasyonlarının Susurluk"un çözülmesi durumunda açığa çıkmasından korkan ABD"liler başarılı bir şekilde bu skandalın hasıraltı edilmesini sağladı.

Türk ajanlar kullanıldı
Sibel Edmonds ABD"nin Orta Asya"daki operasyonları konusunda şu iddiaları ortaya attı:

* Amerikalılar"ın Özbekistan, Azerbaycan, Kazakistan ve Türkmenistan"da huzursuzluk yaratmak istediği zamanlar Çin ve Rusya"dan gelecek tepkileri bertaraf etmek ve parmak izini bu işe bulaştırmamak için kullandığı ülke Türkiye oldu.
* Bölgedeki hem Pan-Türk hem de Pan-İslam etkileri nedeniyle NATO müttefiki Türkiye"nin bölgedeki etkisi ABD"den çok daha fazlaydı.
* Türkiye bölgede Taliban ve El Kaide"yi kullanarak etkisini artırdı. Yaklaşık 10 yıl önce bu bölgede başlayan operasyonlarda Türk ajanlar kullanıldı. Amaç bu bölgedeki enerji kaynakları ve askeri gücü ele geçirmekti.
* Bin Ladin, Taliban ve El Kaide 11 Eylül"den önce Amerika için çalıştı.
* Uygur Türklerini de Türkiye"nin nüfuzunu kullanarak ABD kışkırtıyor. Son olaylar da Amerika"nın bu bölgede yaratmak istediği karışıklık nedeniyle çıktı.

ABD: Küskün eski çalışan vakası
ABD"nin istihbarat örgütü FBI"nin eski tercümanı Sibel Edmonds"ın son açıklamalarıyla ilgili olarak Amerika"nın Ankara Büyükelçiliği"nden tepki geldi.
Özel vatandaş
Büyükelçilik yetkilisi, "Edmonds, özel bir vatandaş, ABD hükümeti ile bağları yok ve ABD hükümetinin adına konuşma yetkisi yok" dedi.
Edmonds olayının "küskün" bir eski çalışan vakası olabileceğini ifade eden yetkili, "Sibel Edmonds, özel bir vatandaş, ABD hükümeti ile bağları yok ve ABD hükümetinin adına konuşma yetkisi de yok. Sibel Edmonds eski bir FBI çalışanıdır. FBI tarafından istihdam ediliyordu ancak birkaç yıl önce görevine son verildi" diye konuştu.

Listede 18 isim
Edmonds, ABD"nin Ortadoğu ve Orta Asya"daki gizli operasyonlarının içinde yer aldığını iddia ettiği 18 ismin fotoğraflarını da web sitesinden yayınladı. Listede Richard Perle, ABD"nin eski Ankara Büyükelçilerinden Eric Edelman, Marc Grossman"ın yanısıra Mehmet Eymür"ün adı da yer alıyor.

Bu haber 3954 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Medya

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma'

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma' Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, dün Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te yazdığı yazının bir benzerini kaleme alırken...

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti!

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti! Kasım seçimleri ardından Erdoğan'a biat eden Doğan Medya'nın temel yazarlarından Özkök, Türkiye'nin ger...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi