Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımVan Halkının Deprem Acısı Yandaş Sermayenin Bayramı Oldu

Van Halkının Deprem Acısı Yandaş Sermayenin Bayramı Oldu

Tarih 29 Ağustos 2012, 19:29 Editör Bahattin Gülyuva

Gazetecileronline sitesinin haberine göre, hükümetin çadır ulaştırmakta bile zorlandığı, onbinlerce kişiyi hava sıcaklığının -20 dereceye kadar düşen kış soğuğunda yazlık çadırlarda geçirmek zorunda bıraktığı Van depremi nedeniyle yaptığı afet konutlarının ihalelerini AKP’li, AKP’ye yakın işadamı derneklerine, cemaat ya da tarikatlara üye işadamlarının şirketlerine dağıttığı ortaya çıktı.

Depremde evleri yıkılan vatandaşlara dağıtılmak üzere yapılan kalıcı konutların inşaatını Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı gerçekleştirdi. TOKİ, ihaleleri, 22 Ekim 2011’de yaşanan depremin üstünden bir aya yakın bir süre geçtikten sonra ancak 14 Kasım’dan itibaren yapmaya başlayabildi. Yapılan ihaleler Van halkının deprem acısını yandaş sermayenin bayramına çevirdi.

Yüzde %72'si yandaşlara
Kamu İhale Kurumu (KİK) bilgilerine göre; TOKİ’nin geçtiğimiz Nisan ayına kadar düzenlediği kalıcı konut, altyapı, çevre düzenlemesi, cami, okul ihalelerinin sayısı 38.

İhalelerin tamamı, “pazarlık”yöntemiyle belli sayıda şirket davet edilerek yapıldı. Adında“afet konutu” ibaresi yer almayan ihaleler bile davetle gerçekleştirildi.

İhalelerin toplam tutarı 1 milyar 424 milyon lira. Bu ihalelerin 1 milyar 4 milyon liralık bölümü AKP’li, AKP’ye yakın işadamı derneklerinden Gülen Cemaati mensup işadamlarının bünyesinde toplayan Türkiye Sanayi ve İşadamları Konfederasyonu (TUSKON), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) üyesi ya da tarikat ve cemaat mensubu işadamlarının şirketlere verildi. Bu şirketlerin aldığı pay yüzde 72’ye denk geliyor.

Ayrıca haklarında bilgi edinilemeyen şirketlerin arasında da iktidara yakın firmaların olabileceği dikkate alınırsa söz konusu şirketlerin aldığı payın çok daha yüksek olduğu vurgulanıyor.

Bu haber 838 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Ekonomi

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sürerken hükümetin 3+3'lük önerisi toplumun en yoksul kesimlerinden ...

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha!

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha! Mazot ve gübre pahalılığının belini büktüğü, aynı zamanda kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan çiftçiye bir kötü h...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi