Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımCezaevinde Bir Hak İhlali Daha:65 Yaşında Kadını Çırılçıplak Soyup Taciz Ettiler

Cezaevinde Bir Hak İhlali Daha:65 Yaşında Kadını Çırılçıplak Soyup Taciz Ettiler

Tarih 30 Ağustos 2012, 07:57 Editör Bahattin Gülyuva

Batman Cezaevinden Sincan Cezaevine sürgün edilen 65 yaşındaki Sabriye Çaçan, cezaevi girişinde ‘çıplak arama’ adı altında tacize uğradığını belirtti.

Batman’dan Sincan Kadın Kapalı Cezaevine sürgün edilen kadınların arasında yer alan 65 yaşındaki Sabriye Çaçan sürgün sırasında yaşadığı insanlık dışı uygulamalara ilişkin mektup yazdı. Çaçan, 17 Ağustos günü Adalet Bakanlığının talimatı ile Sincan’a sürgün edildiğini belirtirken, kendisinin hasta olduğunu ve birçok kere göz ameliyatı olmasından dolayı görme yetisinin çok düşük olduğunu vurguladı.

19 saat boyunca ring aracı ile Ankara’ya getirildiğini belirten Çaçan, ring yolculuğunun kendisi için işkenceye dönüştüğünü dile getirdi. Sincan’a geldiği zaman her şeyin bununla sınırlı kalmadığını ifade eden Çaçan, “Sincan Cezaevi girişinde ise çıplak arama ve tacize maruz kaldım. İçeri girerken yapılan çıplak ve ince aramanın ötesinde resmen taciz edildim. Önce beni çıplak soymak istediler. Buna izin vermedim. Bana bağırıp üstümdeki tüm elbiseleri zorla çıkardılar. Ben o anda ellerimle vücudumu kapatmaya çalıştım, çünkü çok utanmıştım. Ama utanması gereken ben değil onlar ve onların zihniyetidir” dedi.

‘BEN 65 YAŞINDA BİR ANNEYİM’
Çaçan, aramanın bununla da sınırlı kalmadığını ayakkabılarının parçalandığını ve içinin dahi arandığını vurgulayarak, “Ben 65 yaşında bir anneyim. Bu yapılanlar insanlık dışıdır. 19 saatlik ring işkencesi yetmiyormuş gibi bir de kapıdaki bu zulümden Adalet Bakanlığı sorumludur. Bir anne olarak bana reva görülen bu mudur? O arama ve tacizler 1990’lı yılların tanığı olarak bana o anları tekrar yaşattı” diye konuştu.

Mektubunun devamında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın her fırsatta annelerden bahsettiğini hatırlatan Çaçan, şunları kaydetti: “Erdoğan sürekli annelerden bahsediyor ama içeride binlerce anne ve kadınlar suçsuz yere hem tutuluyor hem de işkenceye uğruyor. Ben bir anne olarak ‘90’lı yılları yaşadım. Şimdi bakıyorum o günlerden bu güne hiçbir şey değişmemiş. Eskiden katlediyorlardı şimdi ise tutukluyorlar. Eğer Kürt olduğum için buradaysam ben de Kürtlüğümün mücadelesini sürdürmeye devam edeceğim.”

Çaçan’ın yaşadıklarına ilişkin aranan cezaevi yönetimi ise soruları yanıtsız bırakarak bilgi veremeyeceklerini kaydetti.
(Ankara/DİHA)

Bu haber 1384 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Yaşam

Mihrac Ural Yazdı: YENİ AKİT İLK DEFA DOĞRU HABER VERDİ! MİHRAC URAL VAR YA...

Mihrac Ural Yazdı: YENİ AKİT İLK DEFA DOĞRU HABER VERDİ! MİHRAC URAL VAR YA... Mihrac Ural -19 Ocak 2018 / Cuma – Lazkiye

Kemal Kurkut'u öldüren polisi tutuklama talebi reddedildi: Polisler sanığı 'tebrik' etti

Kemal Kurkut'u öldüren polisi tutuklama talebi reddedildi: Polisler sanığı 'tebrik' etti Kemal Kurkut'u vuran polis Y.Ş. için tutuklama isteyen savcı ve müşteki avukatların talebi mahkeme tarafından r...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi