Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTürk Telekom'un İnternette Derin İnceleme Paketi (DİP) Ne Anlama geliyor?

Türk Telekom'un İnternette Derin İnceleme Paketi (DİP) Ne Anlama geliyor?

Tarih 19 Nisan 2013, 10:24 Editör Bahattin Gülyuva

Geçtiğimiz yıl Phorm adlı hizmet aracılığıyla kullanıcıların internet alışkanlıklarını belirleyip ticari amaçlar için satmak üzere derlemeye çalışan Türk Telekom, gösterilen tepkiler nedeniyle geri adım atmak zorunda kalmıştı. Türk Telekom'un kendi bünyesinde de Derin Paket İnceleme (DPİ) birimi kurduğu ortaya çıktı.

Türkiye'nin internet altyapısı Türk Telekom'un denetiminde. Türk Telekom'un kendi İnternet Servis Sağlayıcısı (İSS) olan TTNET başta olmak üzere tüm İSS'ler bu altyapı üzerinden internete bağlanıyor. Bu demek oluyor ki, internet trafiğinin aktığı köprünün gişesinde Türk Telekom oturuyor.

Türkiye’nin kitlesel DPİ sistemi: Phorm
Bilindiği üzere, Alternatif Bilişim Derneği, geçtiğimiz Ekim ayında Türk Telekom grubuna dahil olan TTNet ve PT Reklam hakkında, "Phorm adı verilen sistem aracılığıyla internet kullanıcılarının rızası ve bilgisi olmadan hayata geçirilen sistem ile kişilerin internetteki verilerinin izinsiz olarak ele geçirildiği ve ticari amaçla haksız kullanıldığı" iddiasıyla suç duyurusunda bulunmuştu.

Bunun üzerine, Bilişim Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Aralık 2012’de bu servisi durdurmuş, üç ay içinde sonlandıracağı bir soruşturma başlattığını duyurmuştu. Yaklaşık dört ay geçmiş olmasına rağmen soruşturma hala sonlanmadı. Üstelik, TTNET ve PT Reklam'ın adı Gezinti olarak değiştirilen servisi, bu ay başında değişik arayüz ve farklı sunucularla tekrar hizmete girdi.

Phorm veya şimdiki adıyla Gezinti, türünün ilk ve tek örneği değil. Bu gibi sistemlere Derin Paket İncelemesi (DPİ, DPI veya Deep Packet Inspection) sistemleri deniyor. DPİ sistemleri, kullanıcıların internet üzerindeki iletişimlerinin kapsamlı olarak gözetlenmesine yarıyor. Yani bir benzetme yapmak gerekirse sadece kime telefon açtığınız değil, ne konuştuğunuz da dinleniyor. Bu nedenle, bu sistemlerin hem ticari niyetlerle hem de yasadışı dinleme faaliyetlerinde kullanılmaları mümkün.

Türk Telekom'dan DPİ "hizmeti"
Ancak kamuoyu Phorm, PT Reklam, TTNet ve BTK ile meşgulken, Türk Telekom'un kendi bünyesinde de bir DPI birimi olduğu ortaya çıktı. Meğerse, Türk Telekom DPI çalışmalarına Mayıs 2011'de başlamış. Ne yazık ki, bu birimin ne işle meşgul olduğunu bilemiyoruz. Zira, bu konuda görüşmek istediğimiz Türk Telekom DPI birimi yetkilisi sorularımızı yanıtlamayı reddetti.

MİT, Emniyet ve Jandarma Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nundan muaf mı tutulmak istiyor?
Tüm bunlar, Türkiye’nin kitlesel olarak izlenmesinin işaretleri olarak görülmeli. İki ileri bir geri olarak da olsa ilerleyen bu sürecin yanında, kullanıcılara bazı yasal güvenceler getirecek olan bir yönetmeliğin yürürlüğe girmesi ise ertelenmekte.

Geçtiğimiz hafta Alternatif Bilişim Derneği ve başka sekiz kurum, "Türkiye’de İnternet’in 20. Yılı" etkinlikleri kapsamında "Türkiye’de İnternet’in Durumu" adlı bir rapor hazırlamıştı. Kişisel verilerin korunması kanununun halen yürürlüğe girmemesinin önemli bir hukuki eksiklik olduğunun vurgulandığı raporda, bu eksikliğin temel nedeninin hükümetin özerk bir veri koruma kurulu oluşturulmasına olumlu bakmamasına ek olarak, MİT, Emniyet ve Jandarma gibi kurumların bu yasadan muaf olmak istemeleri olduğu belirtiliyordu.

Anlaşılan, geçtiğimiz senelerde daha çok sansür karşıtlığı olarak vücut bulan internet alanındaki özgürlük mücadelesi, bu sene sistematik izlenme ve fişlenme mekanizmalarını da gündemine alacak.

Yasa Süreci Nasıl Gelişmişti?
BTK, 24 Temmuz 2012 tarihinde elektronik haberleşme sektöründe kişisel verilerin işlenmesi, saklanması ve gizliliğinin korunması için elektronik haberleşme sektöründe faaliyet gösteren işletmecilerin uyacakları usul ve esasların düzenleyen bir yönetmelik yayımlamıştı. 5 Kasım 2008 tarihli ve 5809 sayılı Elektronik Haberleşme Kanununun 4., 6., 12. ve 51. maddelerine dayanarak hazırlandığı belirtilen yönetmelik, 24 Ocak 2013'de yürürlüğe girecekti.

Ancak, 15 Şubat 2013 günü bu yönetmeliğin yürürlüğe girmesi 27 Temmuz 2013'e ertelendi.
Bu haber BilimsoL ekibi tarafından hazırlandı.

Bu haber 987 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Bilim/Teklonoji

Twitter Çöktü! Facebook'ta İsyan

Twitter Çöktü! Facebook'ta İsyan Akşam saatlerinde twitter'ın çökmesiyle kullanıcılar facebook'tan isyan etti.

Google Play Güncellendi!

Google Play Güncellendi! Belki henüz farkına varmadınız ama Google Play'de yine bir şeyler değişti.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi