Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımAKP Hatasını Kapatacak Bir Suçlu Yine Buldu: Memurlar

AKP Hatasını Kapatacak Bir Suçlu Yine Buldu: Memurlar

Tarih 03 Eylül 2012, 07:08 Editör Bahattin Gülyuva

Maliye Bakanı Şimşek, bu yıl bütçe hedeflerini tutturamayacaklarını açıklarken, bunun sebeplerinden birinin kamu emekçilerine yapılan zam olduğunu iddia etti. Oysa kamu emekçilerine Haziran ayında yapılan zam, gelir vergisinde yapılan düzenlemeyle birlikte zaten geri alınmıştı.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Kanal 7 televizyonunda katıldığı bir programda, bu yıl bütçe hedeflerini tutturamayacaklarını açıklarken, hedeflerin tutmamasının sebepleri arasında, kamu emekçilerine verildiği gibi vergi yoluyla geri alınan zamları da saydı.

Bütçe hedeflerinin tutmamasının bazı bakanların kaynağını bulmadan harcamaları genişletmeleri, ulaştırma yatırımları, özelleştirme gelirlerinin azlığı, BOTAŞ’ın maliyeti altında doğal gaz satması gibi nedenlerden kaynaklandığını söyleyen Şimşek’in, bunlara ek olarak kamu görevlilerine yapılan zammı bütçe hedeflerinin tutmamasının sebebi olarak göstermesi dikkat çekti.

Maliye’nin bir eliyle verip, öbür eliyle aldığı zam nasıl bütçe açığı yaratıyor?
Memur maaşlarına 15 Haziran itibarıyla yüzde 4 zam yapılırken, yine Haziran ayı itibarıyla altı aylık brüt ücretlerinin toplamı 10 bin TL’yi geçen yaklaşık 1 milyon 900 bin kamu görevlisinin maaşlarından kesilen yüzde 15’lik gelir vergisi oranı yüzde 5 artırılarak yüzde 20’ye çıkartılmıştı. Böylelikle hükümet memurlara bir eliyle verdiği düşük zammı öbür eliyle geri almıştı.

Kamu emekçilerine yapılacak zamların görüşülmeye başlanmasından itibaren durumlarının iyi olduğunu iddia etmeye başlayan Şimşek, zamların bütçeye ek yük getirmesi durumunda vergileri artırabileceklerini belirterek, artan vergilerin sebebinin de kamu göreclileri olduğunu ifade etti.

“Bütçede 75 milyonun hakkı var, sadece memurların değil” gibi sözlerle memurları hedef göstermekten geri durmayan Şimşek geçtiğimiz Ağustos ayında katıldığı bir programda aylık 11 bin TL kazanan milletvekillerinin ve aylık 7 bin TL kazanan müsteşarların maaşlarının enflasyon karşısında eridiğini iddia ederek üzüntüsünü dile getirmişti.

Bu haber 872 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Ekonomi

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sürerken hükümetin 3+3'lük önerisi toplumun en yoksul kesimlerinden ...

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha!

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha! Mazot ve gübre pahalılığının belini büktüğü, aynı zamanda kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan çiftçiye bir kötü h...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi