Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımBu Ülke Böyle: Sokak Çocuklarına Ancak Bu Binalar Açılır!

Bu Ülke Böyle: Sokak Çocuklarına Ancak Bu Binalar Açılır!

Tarih 27 Nisan 2013, 12:53 Editör Bahattin Gülyuva

Ankara'da Milli Piyango İdaresi (MPİ), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çocuk Esirgeme Kurumu işbirliği ile sokak çocukları için yapılmak istenen ve 6 yıldır bitirilmeyen binanın depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı.

Sokak çocukları için yapılacak bina 6 yılda bitirilemedi ve Sağlık Bakanlığı’na devredildi. Devir işleminin ardından ise binanın depreme dayanıksız olduğu ortaya çıktı. Skandal, Sayıştay’ın MPİ raporunda belgelenerek tarihe geçti.

Milli Piyango İdaresi (MPİ), Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Çocuk Esirgeme Kurumu işbirliği ile sokakta yaşayan çocuklarla madde bağımlısı çocuklar için 2006’da rehabilitasyon merkezi inşaatına başlandı.

Sözleşmeye göre 2007 yazında çocuklar merkeze kaydedilecekti. Ancak 5 yıl boyunca açılamayan bina Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı ve Ankara Belediye Başkanı tarafından imzalanan protokolle Numune Hastanesi’ne devredildi. Binayı devralan hastane depreme dayanıklılık testi yaptırınca daha kurdelesi kesilmeyen binanın çürük olduğu ortaya çıktı.

Cumhuriyet’in duyurduğu Sayıştay’ın MPİ raporunda, idareden bakanlıklara ve Başbakanlı’ka uzanan skandalın öyküsü de anlatılıyor.

Proje atıl bırakıldı
Rapora göre süreç şöyle yaşandı: İnşaat için MPİ, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve Başbakanlık Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu Genel Müdürlüğü arasında 2005’te bir protokol imzalandı. 2006’da da yer teslimi yapıldı. Sosyal amaçlı olarak yapımı gerçekleştirilen binanın, işin geçici kabul tarihi olan 2008’den, raporun hazırlandığı tarihe (Ağustos/2012) kadar amacı doğrultusunda açılışı gerçekleştirilmedi ve atıl bırakıldı.

Çocuklar büyüdü inşaat tamamlanamadı
İnşaatın başladığı tarihte sokakta yaşayan çocuklar büyüdü, ama yılan hikâyesine dönen inşaat tamamlanamayınca çözüm inşaatın başka bir kuruma devredilmesinde bulundu. Bunun için 2011’de Maliye Bakanı, Sağlık Bakanı ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından imzalanan protokolle bina Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne devredildi.

Devir işleminden sonra hastane tarafından bina için yaptırılan dayanıklılık testi raporunda “Binanın deprem haritasına göre 4. derece deprem bölgesinde olması, yapılan tetkiklerde 2007 yılı Deprem Yönetmeliği hükümlerine uygun olmadığı” tespit edildi.

Bu haber 471 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Cemevine Hakaret İçeren Mektup

Cemevine Hakaret İçeren Mektup Cemevi’ne gönderilen mektupta Alevi inancına “sapkın, çarpık, kadınlı erkekli cem” söylemleriyle onlarca hakaret ed...

Evet, Kaçak Saraylı Hafız: Taşeronluk Ettin, Cehenneme Kütük Taşıdın!

Evet, Kaçak Saraylı Hafız: Taşeronluk Ettin, Cehenneme Kütük Taşıdın! Suriye de içinde olmak üzere, Ortadoğu’daki cehennemin yaratılmasında büyük bir iştahla rol oynadın. Taşeronluk ett...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi