Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımAKP Milleti Süreç Diye Uyuturken Bakın Petrol Kanunu'nda Ne Oyunlar Çeviriyor!

AKP Milleti Süreç Diye Uyuturken Bakın Petrol Kanunu'nda Ne Oyunlar Çeviriyor!

Tarih 27 Nisan 2013, 19:48 Editör Bahattin Gülyuva

AKP, Petrol Kanunu'ndan milli menfaatler başlığını çıkardı, Türkiye'nin petrol kaynaklarının satışının önü açıldı. Petrolcülerin vergisi ise yüzde 35 düşürüldü.

TÜRKİYE, ‘barış süreci’ tartışmalarına yoğunlaşmışken 5 yıl önce Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından halkın yoğun tepkisi üzerine veto edilerek TBMM’ye iade edilen 5574 sayılı “Türk Petrol Kanunu” birkaç basit değişiklikle meclisten geçti. Düzenleme ile kamuya ait olan ve ‘milli menfaatler’ kapsamında Türkiye’nin petrolünü arayan Türk Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın (TPAO) özelleştirilmesinin yolu da açılmış oldu.

‘Milli Menfaatler’ ibaresinin, yasa tasarısının sadece amaç maddesinde göstermelik olarak yer aldığını belirten Petrol-İş Sendikası Başkanı Mustafa Öztaşkın, “Yabancı devletlerin hakimiyetinin önü açıldı” dedi. Öztaşkın, yasa tasarısı ile TPAO’nun sahip olduğu haklar geri alınarak, özelleştirilmesinin önünün de açıldığını dile getirdi.

Türkiye Petrol Jeologları Derneği Başkanı İsmail Bahtiyar, “Petrol şirketlerinin mevcut kanunda ödemekle mükellef oldukları yüzde 55 toplam vergi oranı yüzde 40’a indirilerek, vergi oranlarında yapılabilecek artışlardan kaynaklanacak devlet gelirlerinin önüne geçildi” dedi. Bahtiyar, teknik yeterlilik sahibi olmayan birçok firmaya kolayca ruhsat verildiğini kaydederek TPAO’nun özerk bir yapıya kavuşturulması gerektiğin söyledi.

Türkiye’de petrol yeterince aranmıyor
PET­ROL Mü­hen­dis­le­ri Oda­sı Baş­ka­nı Meh­met Kul, Tür­ki­ye­’de he­nüz ka­ra­la­rın yüz­de 13, de­niz­le­rin ise yüz­de 1 ora­nın­da aran­dı­ğı­nı be­lir­te­rek, “ Tür­ki­ye­’de top­lam 4 bin adet ci­va­rın­da son­daj ya­pıl­dı. Bu­nun da yüz­de 70’i­ni TPA­O ger­çek­leş­tir­di. Tür­ki­ye ka­dar yü­zöl­çü­mü olan Tek­sa­s’­ta her yıl 4 bin – 5 bin ci­va­rın­da son­daj ger­çek­leş­ti­ri­li­yor. Biz Tür­ki­ye­’de pet­rol ol­du­ğu­na ina­nı­yo­ruz an­cak ye­te­rin­ce aran­ma­dı­ğı­nı dü­şü­nü­yo­ru­z” de­di.
Sözcü

Bu haber 537 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Musa Anter Davasının Firari Sanığı 'Yeşil'in Tanık Koruma Kapsamında Olup Olmadığı Araştırılacak

Musa Anter Davasının Firari Sanığı 'Yeşil'in Tanık Koruma Kapsamında Olup Olmadığı Araştırılacak Musa Anter davasının firari sanığı, “Yeşil” lakaplı Mahmut Yıldırım’ın, tanık koruma kapsamının araştırılması taleb...

Öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Öğrencilere 'sabah namazı' dayatması Milli Eğitim Müdürlüğü öğrencilerin sabah namazına götürülmesi için okullara yazı gönderdi. Uygulama ile 'milli...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi