Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSon Padişah Tayyip Tarihi Eserlere Çanak Çömlek Dedi Bakın Sonradan Ne Oldu?

Son Padişah Tayyip Tarihi Eserlere Çanak Çömlek Dedi Bakın Sonradan Ne Oldu?

Tarih 03 Mayıs 2013, 10:37 Editör Bahattin Gülyuva

Başbakan Erdoğan'ın Çanak çömlek yüzünden gecikti dediği Marmaray Projesi kapsamında başlayan arkeolojik kazılar bütçe bitti bahanesiyle durduruldu. Bakan Ömer Çelik'in kazılara devam edilecek demesine rağmen 3 aydır hiçbir adım atılmadı.

Marmaray Projesi kapsamında Yenikapı’da 2004 yılında başlayan arkeolojik kazılar neolitik dönem bulgularıyla tüm dünyanın ilgisini çekti. Ancak İstanbul’un tarihini 8500 yıl geriye götüren arkeoloji kazıları “bütçe bitti’’ denilerek durduruldu. Ulaştırma Bakanlığı Devlet Limanları ve Hava Meydanları (DLH) tarafından maddi destekle sürdürülen Yenikapı kazılarından çıkan 40 bin eser depolara kapatılarak üzeri mühürlendi.

Radikal gazetesinden Ömer Erbil’in haberine göre, içlerinde unik (eşsiz) değerde ahşap eserlerin olduğu ve özel ilaçlı sularda bekletilen eserlerin basına yansıması üzerine Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Ulaştırma Bakanlığı’nın ek bütçe verdiği müjdesini vererek arkeolojik kazılara devam edileceğini söyledi.

3 aydır hiçbir adım atılmadı
Bu tarihin üzerinden tam 3 ay geçti. Kazı depolarındaki mühürler çözülmedi, işten çıkarılan arkeologlar geri dönmedi. İstanbul Arkeoloji Müzeleri Başkanlığı’nda devam eden kazılar bir türlü başlamadı. Konservasyonu yapılması gereken ve özel ilaçlı sularda bekletilen gemi donanımları, makaralar, yelken pangaları, halatlar, deri sandaletler, taraklar, fildişi ve kemik neolitik dönem tarihi eserler depolarda öylece kaldı. Müze yetkilileri kazılara başlamak için DLH’nın bütçesini beklediklerini belirterek, kendilerinden istenen tüm bilgi ve belgeleri gönderdiklerini belirtiyor. DLH ise ek bütçe çıktığını ancak ihale şartnamesini tamamlayamadıklarını ve yakın zamanda kazılara başlayacaklarını belirtiyor.

3 aydır eserlerin ne durumda olduğu bilinmiyor. Kaybedilen zaman 29 Ekim’de bitecek olan proje süresine eklenecek mi, o da belli değil. En önemlisi bilimsel verilerin alınması için geçen sürenin nasıl telafi edileceği. Oysa eserlerin laboratuvar ortamında değerlendirilerek buluntuların arkeoloji bilimi açısından önemleri ve İstanbul tarihine kattığı değerin ortaya konması gerekiyor. DLH ile yapılan protokole göre kazı sonuçları tamamlanıncaya kadar ekonomik desteğin verileceği belirtilmişti.

Erdoğan: “Basit çanak çömlek hikâyesi bize 4 sene kaybettirdi”
Son olarak konuyu Kızılcahamam'da düzenlenen "AKP İl ve İlçe Başkanları Teşkilat İçi Eğitim Programı"nda değerlendiren Başbakan Erdoğan, “Basit çanak çömlek hikâyesi bize 4 sene kaybettirdi” dedi.

"Bir çılgın projenin gerçekleşebilmesi için bize hendek atlatıyorlar hendek" diyen Başbakan Erdoğan, "3 sene, 4 sene bir projeyi gecikmeli olarak çıkarıyorsunuz. Niye? Bakıyorsunuz önünüzde çok ciddi engeller var. Örneğin bizim bir Marmarayımız var. Basit çanak çömlek hikâyesi bize 4 sene kaybettirdi. 3 sene, 4 sene önce Marmaray açılacaktı. Şimdi bu 29 Ekim'e yetiştirmeye çalışıyoruz. Yazık, günah değil mi? Her geçen zaman bu ülkenin aleyhinde. Biz muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkacaksak, bu yatırımlarımızı hızla gerçekleştirmek zorundayız" şeklinde konuştu.

Kanal İstanbul Projesi ile ilgili olarak birilerinin kendilerine akıl vermeye kalkıştığını da söyleyen Erdoğan, "Birileri geliyor bize akıl veriyor. 'Bence yanlış yapıyorsunuz, bunlar gereksiz şeyler' diyor. Sen o aklı kendine sakla arkadaş. Biz bunların hepsinin müzakeresini, istişaresini her şeyini yaptık ve bunu yapmamızın en önemli gereği boğazı bir çevre tehdidinden kurtarmaktır. Biz dünyadaki en önemli, altın kolye olan boğazımızı böyle bir çevre tehdidi altında geleceğe bırakamayız" şeklinde konuştu.

Başbakan doğru söylemiyor
Arkeolojik kazılar Marmaray hattının yapılmasının geciktirdiği de doğru değil. Yenikapı’da hattın inşaatı arkeologlar tarafından 2009 yılında teslim edildi. 4 yıldır banliyo hattının inşaatı buna rağmen bitirilemedi. Ancak fatura arkeolojik kazılara çıkarıldı.

Bu haber 3465 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Gündem

Avusturya Anadolu Federasyonu: Hak Ve Özgürlüklerimiz İçin Mücadelemiz Sürüyor!

Avusturya Anadolu Federasyonu: Hak Ve Özgürlüklerimiz İçin Mücadelemiz Sürüyor! Avusturya Anadolu Federasyonu Üzerindeki Baskılara Son!

Bir 'Saray yalakası' daha takdimimizdir: 'Erdoğan, sanata ve sanatçıya her zaman saygılı olan bir insan'

Bir 'Saray yalakası' daha takdimimizdir: 'Erdoğan, sanata ve sanatçıya her zaman saygılı olan bir insan' Sabah'a konuşarak Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı öven ünlülere Okay Temiz de katıldı. Temiz, Erdoğan için &...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi