Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımGezi Soruşturmasında Liseliler Müfettişlerce Tehdit Edildi Twitter Şifreleri İstendi!

Gezi Soruşturmasında Liseliler Müfettişlerce Tehdit Edildi Twitter Şifreleri İstendi!

Tarih 06 Temmuz 2013, 08:22 Editör Bahattin Gülyuva

Gezi için öğretmenlerin öğrencileri teşvik ettiği iddiası üzerine okullara müfettiş gönderildi. Tehditle öğrencileri sorgulayan müfettişler telefon numaralarını topladı, Twitter şifrelerini istedi. 

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün, öğretmenlerin öğrencileri Gezi Parkı eylemlerine katılmaları yönünde teşvik ettiği iddiası üzerine başlattığı soruşturma kapsamında Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’ne de müfettiş gönderildi. Ancak her okuldan ayrı olarak burada 57 öğrenci de müfettiş sorgusuna girdi. Müfettişler öğrencilere ısrarla “Sizi suçlamıyoruz, sizi kim yönlendirdi, hangi öğretmen teşvik etti? Eğitim Sen grevi için yapılan açıklamayı hangi öğretmen düzenledi” sorularını yöneltti. Okula gelen bakanlık müfettişleri, öğrencileri eyleme davet eden cep mesajlarını kimin attığını belirlemek için öğrencilerin telefon numaralarını toplayarak Twitter hesaplarının şifrelerini de istedi.
Cumhuriyet’in ulaştığı söz konusu lisenin öğretmenleri, Gezi Parkı eylemlerine destek olaylarının 3. günü olan 3 Haziran Pazartesi günü okulda yaşananları anlattı.

Siyah giyinerek okula geldiler

Sosyal medya üzerinden örgütlenen öğrenciler ve serbest kıyafet düzenlemesinden de yararlanarak okula tamamen siyah giyinerek geldi. Öğrenciler teneffüslerde okulun bahçesinde “Faşizme karşı omuz omuza”, “Tayyip istifa” sloganları attı. Okul yönetimi, öğrencilerin okul dışına çıkmasına izin vermedi. Okul yönetimi bir adım daha atarak öğrencilerin okul bahçesine çıkmalarını da yasakladı. Bunun üzerine öğrenciler, okul koridorlarında sloganlarla oturma eylemi yaptı. Öğrenciler ders bitiminde Kızılay’a gitti. Okul öğretmenlerinin ders saatleri içinde hiçbir öğrenciyi Kızılay’a götürmesi gibi bir durum yaşanmadı. Zaten olay günü gündüz saatlerinde Kızılay ya da Kuğulu Park’ta bir protesto da yaşanmadı.

57 liseliye müfettiş sorgusu

Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturması kapsamasında Öğretmen Necla Kızılbağ Anadolu Lisesi’ne gelen müfettişlerin, öğretmenlerin isimlerini vermeleri için öğrencileri korkuttukları da öne sürüldü. Buna göre müfettişler, öğrencilerin cep telefonu numaralarını alarak “GSM operatörleri yardımı ile gelen mesajlara bakacaklarını, hangi öğretmenden gelen mesajla eylem yaptıklarını öğreneceklerini” söyledi. İkinci olarak müfettişler öğrencilere, “Kızılay’daki komiserlerin elinde sizin ve yanınızdakilerin görüntüleri var, bize doğruyu söyleyin” tehdidinde bulundu. Bir başka bilgiye göre ise, hangi öğretmenlerle iletişim içinde olduğunu belirlemek amacıyla öğrencilerin Twitter adresleri ile şifreleri de istendi. Öğrenci velilerinin bu şekilde yürütülen bir sorgulama karşısında tepkili oldukları ve önümüzdeki günlerde basın açıklaması düzenleyecekleri öğrenildi.

Bu haber 1163 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi