Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımAKP Benzin Vurgununa Devam Edecek!

AKP Benzin Vurgununa Devam Edecek!

Tarih 25 Temmuz 2013, 08:56 Editör Bahattin Gülyuva

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, akaryakıtta vergi yükünün yüksek olduğunu belirterek, ancak düşürmeyi düşünmediklerinin altını çizdi. Büyümede risklerin aşağı yönlü olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, cari açıkta yatay seyir olduğunu, çekirdek enflasyonda ileriye dönük endişe verici bir sinyal olmadığını söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, NTV/CNBC-e ortak yayınında soruları yanıtladı. Bakan Şimşek, akaryakıt fiyatlarına uygulanan verginin düşmesinden yana olmadığını söyledi. 2002 yılında benzin üzerindeki verginin yüzde 70 düzeyinde olduğunu, bugün ise bu oranın yüzde 59.5'e gerilediğini aktaran Şimşek, Türkiye'nin benzinde vergi yükü sıralamasında Avrupa'da üçüncü sırada olduğunu kaydetti. Aynı süreçte motorindeki verginin de yüzde 60'tan 51.5'e indiğini belirten Şimşek, motorin vergisinde ise Türkiye'nin dünya beşincisi olduğunu dile getirdi. Verginin yüksek olduğunu kabul eden Şimşek, verginin düşürülmesi yönünde beklenti olduğunu ifade etti. Şimşek, “Ben düşürülmesinin doğru olmadığı kanısındayım. Bu yüksek vergiye rağmen 60 milyar dolarlık ithalat var. Bu da cari açık üzerinde etkili oluyor. Türkiye geçtiğimiz yıl petrol ve doğal gaza para vermeseydi 13 milyar dolar cari fazla verecekti, ama 48 milyar dolar açık verdi." 

-“BÜYÜMEDE RİSKLER AŞAĞI YÖNLÜ”- 

Yüzde 4'lük büyüme hedefine yönelik risklerin aşağı yönlü olduğunu dile getiren Bakan Şimşek, AB'nin daralmasının ihracatı ve büyümeyi olumsuz etkilediğini söyledi. Çekirdek enflasyonda ileriye dönük endişe verici bir sinyal olmadığını dile getiren Şimşek, enflasyonun tek hanede kalmaya devam ettiğini belirterek, "Enflasyon gelecek birkaç ay yüksek seyredebilir, ardından trende geri döner" değerlendirmesinde bulundu. Bakan Şimşek, cari açıkta ise yatay seyir olduğunu söyledi. 

-“FAİZ BÜTÇEYE EK YÜK GETİRMEZ”- 

Faizde ortalama vadenin 2008'den bu yana 44 aydan 72 aya çıktığını dile getiren Şimşek, faizde son dönemde yaşanan artışın bütçe üzerinde baskı yaratmayacağını vurguladı. Şimşek, faizlerin kalıcı olarak yükselmesi halinde ise bunun bütçeye ek yük getirebileceğinin altını çizdi. 

-“KÖPRÜ-OTOYOL ÖZELLEŞTİRMESİ BU SENEYE YETİŞMEZ”- 

Bu yıl için özelleştirme hedefinin 4 milyar TL olduğunu hatırlatan Şimşek, Haziran itibariyle 5.1 milyar TL'lik özelleştirme gerçekleştirildiğini ifade etti. Önceliklerinin yapısal reform özelliğinde olan enerji üretim tesislerinin özelleştirilmesi olmaya devam edeceğini belirten Şimşek, limanların özelleştirilmesine devam edileceğini, köprü-otoyol özelleştirmesinin bu seneye yetişmeyebileceğini, halka arzın seneye gerçekleştirilebileceğini kaydetti. Milli Piyango'nun özelleşmesi için bir yönetmeliğin yayımlanmasını beklediklerini açıklayan Şimşek, yönetmelikten sonra kendilerinin ilana çıkacaklarını ve Milli Piyango'nun özelleştirmesini bu yıl tamamlamayı hedeflediklerini söyledi.

ANKA

Bu haber 954 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Ekonomi

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sürerken hükümetin 3+3'lük önerisi toplumun en yoksul kesimlerinden ...

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha!

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha! Mazot ve gübre pahalılığının belini büktüğü, aynı zamanda kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan çiftçiye bir kötü h...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi