Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTayyip'e ve AKP'ye Hayırlı Olsun Said-i Nursi İsmi MEB'in Resmi Kayıtlarında!

Tayyip'e ve AKP'ye Hayırlı Olsun Said-i Nursi İsmi MEB'in Resmi Kayıtlarında!

Tarih 01 Ağustos 2013, 20:48 Editör Bahattin Gülyuva

Milli Eğitim Bakanlığı, daha önce Din Öğretimi Genel Müdürlüğü tarafından sisteme girişi engellenen "Bitlis Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi"nin ismini bakanlığın sistemine girdi.

Risale Haber'in haberine göre, Milli Eğitim Bakanlığı "Bitlis Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi"nin ismini bakanlığın sistemine girdi.

Bir okula isim vermek İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Valiliğin yetkisinde. Aylar önce Bitlis'te müdürlük ve valilik tarafından alınan kararla imam hatip okuluna Said Nursi'nin adı verildi. Okulun tabelaları değişti. Ancak okulun bağlı olduğu Din Öğretimi Genel Müdürlüğü, Said Nursi ismini sisteme girmemekte direndi.

Genel Müdürlüğün bu tavrı tepkiye yol açarken başta Bitlisliler olmak üzere bir çok kesim konunun takipçisi oldu. Bitlis Milletvekili Vahit Kiler konuyu Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'ya iletti. Bakanın talimatı ile "Bitlis Said Nursi Anadolu İmam Hatip Lisesi" sisteme girdi.

Konuyla ilgili AKP Bitlis milletvekilleri Vahit Kiler ile Vedat Demiröz yazılı bir açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“Bediüzzaman Said Nursi Bitlis’imizin Nurs köyünde doğmuş olup ilmi, vicdani ve fıtri yönden, döneminin müstesna şahsiyetlerindendir. Öngörüsü yüksek, yüreği Allah ve insan sevgisiyle dolu bir önderdir. Ülkesi ve milletinin kurtuluşu için mücadele etmiş, yaralanmış, esir düşmüş bir savaşçıdır. Aynı zamanda kalbindeki millet aşkı ile ömrünün son nefesine kadar halkına hizmet etmiş büyük bir vatanseverdir. Bediüzzaman yazdığı eserlerle dünyayı aydınlatmaktadır.

Bediüzzaman’ın isminin unutulmaması ve kendisine karşı duyduğumuz vefadan dolayı yeni açılan imam hatip lisesine ismini vermeyi uygun gördük. Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından okulun ismi Said Nursi İmam Hatip Lisesi olarak konulmuş ve onaylanması için Milli Eğitim Bakanlığı’na müracaat edilmişti. Sayın Bakanımız ve Genel Müdürümüzle yapmış olduğumuz görüşmeler sonrasında okulun ismini Said Nursi İmam Hatip Lisesi olarak onaylandı. Sayın Bakanımıza çok teşekkür ediyoruz. Bu karar demokratikleşme adımlarımızdan sadece biri olup hayırlı olmasını diliyoruz.

Bediüzzaman Said Nursi Hazretleri, yüzyılımızın yetiştirdiği, eserleriyle birlikte üzerinde en çok konuşulan deha ve ender bir şahsiyettir. Yaşadığı sade, tavizsiz, istikrarlı ve tertemiz hayatının yanı sıra, telif ettiği eserleriyle haklı bir alakaya mazhar olmuştur. Eserlerinde dile getirdiği fikirler, çağımıza ve çağlara ışık tutma özelliğine sahiptir. Tespit ve teşhislerinin doğruluk ve haklılığını zaman göstermiş, tasdik etmiştir. Ömrünü ülkesinin ve milletinin birlik ve bütünlüğü için vakfetmiş millet sevdalısı bir şahsiyettir.

Hükümetimizin yaptığı demokratikleşme çalışmaları çerçevesinde büyük değerlerimize sahip çıkmaya devam ediyoruz. Bitlis’imiz ve ülkemizde müstesna bir yere sahip olan Bediüzzaman Said Nursi’nin adının İmam Hatip Lisesi’ne verilmesiyle yeni nesiller tarafından daha iyi tanınacak ve anlaşılacaktır. Bu amaçla Üstad’ın ismini İmam Hatip Lisesi’ne teklif ettik. Sağ olsun Bakanlığımız uygun gördü. Bitlis’imize ve ülkemize hayırlı olsun."

Bu haber 1142 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi