Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımAKP Okulları Da Satıyor

AKP Okulları Da Satıyor

Tarih 11 Eylül 2012, 07:39 Editör Bahattin Gülyuva

2012-2013 öğretim yılı, dün, çok tartışılan 4+4+4’ün ilk öğrencilerinin uyum eğitimiyle başladı. 17 Eylül’de de yıllar önce olduğu gibi ilkokul, ortaokul ve lise olarak start alacak.

Ancak okullar, öğrencilerinden önce müfettişleri karşıladı. Yıllardır dillendirilen, başta Atatürk, Kız, Namık Kemal gibi tarihi liselerin de aralarında olduğu, arsası, binası, konumu değerli okulların satılmasıyla ilgili çalışmalar somutlaştı. Ders yılı öncesinde bakanlıktan gelen müfettişler, bu eğitim kurumlarında satışla ilgili detay toplamaya başladı.

Bilgiler istendi
Bir okul idarecisi, müfettişlerin, okulların tapusunun müstakil olup olmadığına, öğrenci sayısına kadar her bilgiyi istediğini belirterek, şunları söyledi:

“Müfettişler, okulun tapu bilgilerini de toparlıyor, tarihçesi hakkında bilgi de alıyor. Okulun bulunduğu bölgenin sanayi, konut, eğlence gibi tespitini yapıyor. Öğrencilerinin nereden geldiğine, tapusunun müstakil mi, Hazine’ye mi ait olduğuna bakıyor. Okulun nakledilmesi halinde binasının, yerinin satılıp satılamayacağı konusunda bilgileri değerlendiriyor.”

Tamamına yakını Anadolu liseline dönüştürülen Atatürk, Namık Kemal, Kız, Ticaret, Karataş, Göztepe Kız Meslek, Suphi Koyuncuoğlu, Şirinyer liseleri ile Melih Özakat, Salih İşgören ve Hacışakir ilköğretim gibi eğitim kurumlarının kampus projelerinin hayata geçirilmesi için satılmasının planlandığı belirtilirken, İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakçı, DHA’ya çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

Salih İşgören de
“Milli Eğitim ve Maliye bakanlıkları özellikle büyük şehirlerde arsa ya da derslik üretimiyle ilgili çalışma yapıyor. Şehir içinde, sanayi ve eğlence içide kalmış okulların değerlendirilerek daha büyük alanlarda kampus şeklinde okullar, derslikler yapılmasıyla ilgili çalışma söz konusu. Bu bir ön çalışma, nihai bir şey yok. Bu çalışma İzmir merkezdeki bütün okulları kapsıyor ama bunların içinde özellikle yoğunlaştığımız 25 civarında eğitim kurumu var. Tarihi binalar zor diye değerlendirilecek yerler. Ama onun dışında özelliği olmayan okullar üzerinde yoğunlaşacağız. Alsancak’ta Salih İşgören İlköğretim Okulu var. Kayıt bölgesinde öğrencisi yok, dışarıdan taşımayla geliyor. Konum olarak yerleşim yeri değil de daha çok eğlence bölgesinde kalıyor. O tip yerlerin satışı yapılıp daha uygun yerlere tekrar okul yapımıyla ilgili bir araştırma bu. Sadece Konak değil, 11 metropol ilçede gözden geçiriyoruz. Bu okullar değerli yerler, aynı zamanda sit olarak korumamız gereken yerler. Ama bizim düşündüğümüz, o okullardan sağlanacak gelirlerin bize daha iyi imkanlarla eğitim ortamı sunup sunamayacağı.”

Dokuz kampus alanı
Öte yandan Bardakçı, metropol ilçelerin kenarlarında, alanı 200-600 dönüm arasında değişen kampus yapmaya uygun dokuz büyük arsa belirlediklerini söyledi. Bu alanların büyük bölümünün Hazine’ye, kalan bölümünün de Orman’a ait olduğunu kaydeden Vefa Bardakçı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Menemen, Çiğli, Buca Kaynaklar, Limontepe, Güzelbahçe, Seferihisar, Torbalı tarafında arsalar tespit ettik. Kemalpaşa’da sanayi bölgesi yakınında 200 dönüm yer belirledik. Oraya endüstri meslek liselerinin büyük bir kısmını taşımayı düşünüyoruz. Öğrenciler, sanayiyle iç içe olsun, mesleki eğitim alsın. Buna benzer bölgelerin özelliklerine göre lise türlerini çalışıyoruz. Turistik bölgelerde turizm okulları, sanayi bölgelerinde sanayi okulları, Buca Kaynaklar gibi yerlerde ise genel liseler için kampus düşünüyoruz. Süre olarak bilmiyorum ama bu konuda yoğunlaştık. Çalışmaların sonuçları bakanlığa gidecek. Biz il olarak tespitleri yapıyoruz, kararlar bakanlıklardan çıkacak.”
Kaynak: Hürriyet

Bu haber 761 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi