Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımTTD (Türk Toraks Derneği) Açıkladı: Polis Gazla Zehirledi

TTD (Türk Toraks Derneği) Açıkladı: Polis Gazla Zehirledi

Tarih 25 Ağustos 2013, 10:18 Editör Bahattin Gülyuva

Türk Toraks Derneği, Gezi Parkı eylemleri sırasında biber gazına maruz kalanların, önemli sağlık sorunları yaşadığını ifade etti.

Cumhuriyet gazetesinden Murat İnceoğlu'nun haberinde, Türk Toraks Derneği'nin(TTD) çağrısıyla 14-15 Haziran ve 17-21 Haziran tarihlerinde İstanbul'da oluşturulan merkezde toplamda 441 kişiye solunum fonksiyon testi uygulandığı belirtildi. Yapılan araştırma kapalı alanlarda ve yakın mesafede gaza maruz kalanların önemli sağlık sorunları yaşadığını ortaya koydu.

Derneğin duyurusu sonrası yaşları 15 ile 73 arasında değişen mağdurlardan 441’i gaza 2-3 gün önce maruz kaldığını ifade etti. Araştırmaya katılanlardan yüzde 40’ının açık havada atılan biber gazları 1 metreden az mesafede yanlarına düştüğü, yüzde 20’sinin ise kapalı alandayken gaza maruz kaldığı belirlendi.

Bugüne dek biber gazı ile ilgili yapılan çalışmaların laboratuvar ortamında yapıldığı, ilk kez bu denli büyük bir alan çalışmasının yapılabildiği belirtildi. Çalışmanın yapıldığı tarihlerde İstanbul'da polisin müdahalesi devam ediyordu, hatta TTD'nin testleri uyguladığı yer Point Otel dahi, polisin gazlı müdahalesine maruz kaldı.

TTD Yönetim Kurulu üyesi Prof. Dr. Elif Dağlı, “Çalışmaya başlarken 10 metre mesafeden gaza maruz kalanlar üzerindeki etkilerini gözlemleyeceğimizi düşünüyorduk. Ancak gördük ki açık alanda 1 metre mesafeden, hatta kapalı alanda gaza maruz kalan çok sayıda insan vardı” diyerek gazın kullanım şekline uygun olmayan yöntemlerle kullanıldığının ortaya çıktığını dile getirdi.
Gaza maruz kalanların % 69.2’sinde nefes darlığı, % 78.5’inde öksürük, % 45.8’inde balgam, % 44.4’ünde göğüs ağrısı ve % 2.9’unda hemoptizi gözlendiği, nefes darlığı şikâyeti yaşayanların % 9.8’inde, öksürük şikâyeti yaşayanların % 15’inde, göğüs ağrısı şikâyeti yaşayanların % 9.1’inde rahatsızlığın bir günden fazla sürdüğü ifade edildi.

TTD, bu sonuçların akut dönem sonuçları olduğunu, Eylül ayında tekrar bir çalışma planlanarak gazın uzun dönemli sonuçlarına bakılacağı belirtiliyor.

Bu haber 1632 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Bu Haberi Mutlaka Okuyun: Primer Biliyer Siroz (PBC) Karbonatla Tedavisi

Bu Haberi Mutlaka Okuyun: Primer Biliyer Siroz (PBC) Karbonatla Tedavisi Merhaba, öncelikle size ne kadar tesekkür etsem azdir...

Gıda Diye Yediklerimiz Bakın Ne Çıktı.

Gıda Diye Yediklerimiz Bakın Ne Çıktı. Gıda diye yediklerimiz bakın ne çıktı?

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi