Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHani IMF'ye Borç Verecek Durumdaydık? Bakanlar Panikte, Kötü Haberleri Vermeyin!

Hani IMF'ye Borç Verecek Durumdaydık? Bakanlar Panikte, Kötü Haberleri Vermeyin!

Tarih 27 Ağustos 2013, 12:28 Editör Bahattin Gülyuva

Hürriyet yarı Erdal Sağlam, ekonomide başlayan bozulmanın giderek belirginleştiğine dikkat çekerek Bundan sonra çok daha kötü olacak beklentisinin de hızla yayıldığının gözlendiğini belirtti.

Belki de bu nedenle bazı bakanların “Piyasaların morale ihtiyacı var, kötü haber vermeyin” türü mesajlar yayınlamaya başladığını belirten Sağlam, “Bu bozulmanın sorumlusu hem küresel konjonktürü iyi okuyup buna göre önlem alamayan, hem de iç ve dış siyasette yaptığı hatalarla, faturanın ekonomiye çıkmasına neden olan Hükümettir.” dedi. 

İşte Hürriyet’te yer alan o yazı:

“Piyasalar için beklentiler çok önemlidir ama hep söylüyoruz; içi boş beklentileri piyasaya dikte edemez, piyasaları bunlarla yönlendiremezsiniz. Hükümetin daha önceleri beklenti yönetimini iyi yaptığı dönemler oldu. Ancak o dönemlerde hem küresel konjonktür uygundu, hem de Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ekonomi yönetiminde ağırlığı vardı ve sonunda beklentilerin içi doldurularak güven verilmişti.

Ama şimdi durumun değiştiği açık. Hem küresel konjonktür hem de siyasi irade değişti. Artık Babacan’ın fazla söz hakkı bulunmadığı görülüyor, alınmasını istediği önlemler ve kararlar, belli ki, Başbakandan geri dönüyor. Ekonomide kararları Başbakanın aldığı algısı ise piyasalardaki tedirginliği iyice artırıyor.

Daha dün IMF Başkanı Lagarde, bizim gibi gelişmekte olan ülkeler başta olmak üzere, küresel bazda yeni bir kriz tehlikesi bulunduğuna dikkat çekti.

Geçen hafta sonunda dolarda 2 TL’nin görülmesi piyasaları korkuturken, dün de olumsuz havanın devam ettiği görüldü. Dolar kuru 2 TL civarında gidip gelirken Hazine’nin gösterge tahvilinde faiz oranı çift haneye ulaştı yani yüzde 10’u aştı.

ABD’deki gelişmeler ve içerideki uygulamalar nedeniyle piyasalarda zaten bu seviyeler bekleniyordu ama bu seviyelere beklenildiğinden daha erken ulaşıldı.

Bunun en önemli nedeni piyasalardaki küresel gelişmelerle ilgili tedirginliğe, Hükümetin hem ekonomide yaptığı hataların, hem de iç ve dış siyasi gelişmelerde takınılan sert tavrın ve gerilimi artırma politikasının eklenmesi.

Özetle; ekonomide bozulma başladı. Bu bozulmanın sorumlusu hem küresel konjonktürü iyi okuyup buna göre önlem alamayan, hem de iç ve dış siyasette yaptığı hatalarla, faturanın ekonomiye çıkmasına neden olan Hükümettir. 

BU ORTAMDA ALKOL SEKTÖRÜNÜ ÖLDÜRMENİN ANLAMI

Başka bir deyişle, rasyonel, dünya ve ülke gerçeklerine uygun karar alınması gerekirken, ideoloji ve hamasetin baskın olduğu kararlar bu sonucu getiriyor.

Geçen hafta Mey İçki’nin davetlisi olarak yunan adalarından Simi’ye yaptığımız ziyarette, ekonominin belirleyiciliğini yine çarpıcı biçimde gördük. Mey İçki CEO’su Galip Yorgancıoğlu, bu yıl Yunanistan’a gidecek Türk turist sayısının 1 milyonu bulacağını, adalara yüklü rakı ihracatına başladıklarını söyledi. Ada halkları ve ekonomileri Türk turistler sayesinde, Yunanistan’daki ağır ekonomik krizi daha hafif atlatabiliyor. Bu nedenle bir yandan para kazanmak için Türkçe öğrenenlerin sayısı artarken öte yandan düşmanlıkların giderek azaldığını, dostluk adına yeni bir dönem yaşandığını, sokaklarda bile rahatlıkla görebiliyorsunuz. Bu ortamı sağlayan ekonomik gerçekler.

Sorularımız üzerine Yorgancıoğlu, son 10 yılda TÜFE artışı yüzde 105 iken, alkollü içecek vergisindeki artışın yüzde 250 olduğunu, maliyetlerindeki artışı bile fiyatlara yansıtamadıklarını, çünkü rakıdaki vergi nedeniyle fiyat artışının fahiş olması nedeniyle tüketimin azaldığını söylüyor. Bu nedenle ihracata ağırlık veriyorlar ama içerdeki kayıpları ihracatla karşılamaları imkansız. Sadece Mey içki kanalıyla üzümcüsünden, işçisine, dağıtımcısından satıcısına kadar toplam 1 milyon kişi bu sektörden ekmek yiyor. Diğer şirketleri de eklerseniz, sektörden ekmek kazanan kişi sayısı çok daha fazla. Ayrıca büyük vergi geliri sağlanıyor.

Ekonominin bozulduğu bir süreçte, alkol gibi yerli ağırlıklı sektörlere ideolojik olarak yaklaşmanın faturasını, unutmayalım ki tüm halk ödeyecek. İdeoloji ve hamaset kaygısıyla alınan kararların tümünde halkın zarar göreceği unutulmamalı.

Odatv.com

Bu haber 961 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Ekonomi

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL

Hükümetten Asgari Ücrete Zam Önerisi: 1 TL Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantıları sürerken hükümetin 3+3'lük önerisi toplumun en yoksul kesimlerinden ...

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha!

AKP'den Çiftçiye Bir Darbe Daha! Mazot ve gübre pahalılığının belini büktüğü, aynı zamanda kuraklık riskiyle karşı karşıya kalan çiftçiye bir kötü h...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi