Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDershaneler Öğretmenlere Borç Seneti İmzalatıyor, Neden Acaba?

Dershaneler Öğretmenlere Borç Seneti İmzalatıyor, Neden Acaba?

Tarih 07 Eylül 2013, 13:35 Editör Bahattin Gülyuva

Türkiye'nin en bilinen dershanelerinden Zafer Dershanesi, işe başlayacak öğretmenlere senet imzalattığı gerekçesiyle mahkemelik oldu.

Radikal'den Umay Aktaş Salman'ın haberine göre Ankara’nın ve Türkiye’nin en bilinen dershanelerinden Zafer Dershanesi, işe başlayacak öğretmenlere ‘yıl içinde işten ayrılmasınlar’ diye borç senetleri imzalattığı için mahkemelik oldu.

Dershane, geçen haziran ayında bir yıllık sözleşmeyle anlaştığı 6 öğretmenin işine sözleşmesinin bitmesine üç ay kala son verdi. İddialara göre öğretmenler istifaya zorlandı ve ağustos, eylül maaşları da verilmedi. Paralarını isteyen öğretmenlerse işe başlarken imzaladıkları borç senetleriyle tehdit edildi. Öğretmenlerden üçü suç duyurusunda bulundu.

Olayın mağdurlarından 12 yıllık öğretmen N.S.’nin anlatımları şöyle:

“20 Haziran’da dönem bitti. ‘Sizinle devam etmeyeceğiz, istifa edin, maaşınızı elden vereceğiz’ dediler. İstifamı verdim. Ağustos ve eylül parasını vermediler. 3 bin TL’lik senedim vardı. İstifadan iki ay sonra zor da olsa senedi geri aldım. Devlet öğretmeni olarak atanabilseydim bir dakika uğraşmam bunlarla.”

Öğretmen B.Ç. ise 6 bin TL’lik senedini geri alamadığını belirtiyor: “İş kaygısıyla ‘evet’ diyoruz. Dershane öğretmenleri örgütlenmiyor. 14 yıllık dershane öğretmeniyim. Artık başka bir işte çalışıyorum.” İki sene dershanede çalıştığını anlatan A.P de “Üç parça halinde 15 bin TL’lik senet imzaladım. İmzalamazsan anlaşmıyor seninle. Samimiyetlerine günvenmiştik. Aleyhimize kullanmayacaklarına inandık” diye konuşuyor.

Kazanılmış dava var
Öğretmenlerin avukatı Asker Çatak ise şunları söylüyor:

“Senedin iş hukukunda yeri yok. Öğretmenin ya da çalışanın kendi şartlarına razı olması için boş seneti imzalatıyorlar. Savcılığa yansımış dosyalar var, dava açıp iptal ettirdiğimiz senetler var. Dershane vazgeçmiyor uygulamadan. 10 işverenden 3-4 ünün kullandığı bir şey bu. Dava kazanılınca senet hükümsüz oluyor, karşı taraf masrafları ödüyor. Başka bir yaptırımı yok. Çalışma Bakanlığı ve SSK müfettişleri de bilir senet alındığını.”

Senet imzalatılan bir öğretmenin arabası haczedilmişti
Dershanenin Ankara Merkez Şube Müdürü Yıldırım Özyeğen, senet imzalatıldığını reddediyor ve öğretmenlerle sadece sözleşme yapıldığını söylüyor. Ancak senet imzalatma nedeniyle mahkemeye yansımış karara bağlanmış dosyalar bulunuyor. Ankara 3. İş Mahkemesi, 2005 yılında aldığı bir kararla dershanenin öğretmenden senedi gerekçe gösterip faiziyle aldığı paranın iadesine hükmetti. Ankara 14. İş Mahkemesi’nde sonuçlanan başka bir davada da dershane işten ayrılan öğretmenin 20 bin TL’lik senedini takibe koydu. Mahkeme, öğretmenin senetten dolayı borçlu olmadığını karar verdi. aynı dershaneye senet imzalayıp giren ve bu nedenle arabası haczedilen bir öğretmenin davası da sürüyor.

soL

Bu haber 994 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi