Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşım735 ilaç piyasada bulunmuyor

735 ilaç piyasada bulunmuyor

Tarih 21 Kasım 2013, 10:43 Editör

CHP Manisa Milletvekili, Eczacı Özgür Özel, SGK'nin ödeme kapsamında olduğu halde 735 ilacını piyasada bulunmadığını iddia etti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, Eğer böyleyse bu bizim görevimiz, getirin listeyi çözelim dedi.

CHP Manisa Milletvekili, Eczacı Özgür Özel, SGK’nin ödeme kapsamında olduğu halde 735 ilacını piyasada bulunmadığını iddia etti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik, “Eğer böyleyse bu bizim görevimiz, getirin listeyi çözelim” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın 2014 yılı bütçe görüşmelerine piyasada bulunmayan ilaç listesi damgasını vurdu. Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmelerinde CHP Milletvekili Özel, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun geri ödeme listesinde olmasına karşın 735 ilacın piyasada bulunmadığını ileri sürdü. Özel, konuşmasında ilaç fiyatlarının hükümetin iddia ettiği gibi onların düşürmediğini; zaten son 10-15 yılda bütün dünyada ilaç fiyatlarının düştüğünü söyledi. Bunun ‘referans fiyat’ uygulamasından kaynaklandığını belirten Özel, “Dünyada geri ödeme kurumları 8 yolla ilaç fiyatlarına baskı yaparlar. Referans fiyat, iskontolar, pozitif liste, katılım payı. Reçetelenen kalem sayısı, fiyat kontrolü, kar kontrolü ve global bütçe. Ama, bunlardan birini değil de, 8’inin birden uygulandığı tek bir ülke var, o da Türkiye” dedi. 

BAKANLIK KURU DÜŞÜK TUTUYOR O YÜZDEN İLAÇLAR ÜRETİLMİYOR

Bunların yanı sıra bir de kur sorunu olduğuna dikkat çeken Özel, “Biz, ilaçlar için euro kurunu 1,95 kabul ediyoruz. Oysa kur olmuş 2,71 kuruş.Ve tüm bu nedenlerle bazı ilaçların o kadar fiyatı düştü ki, fiyatından dolayı yetim kaldı. Ya da üretilmeye değer bulunmuyor. Bunların neredeyse 80 tanesi kanser ilacı, 300-700 arasında ilaç piyasada yok” dedi. 
 
Özel, bu fiyat politikası nedeniyle ilaç sanayinin geçen hafta bir ayıba imza atarak, “Ben etken maddeyi az kullanıyorum” diye tehdit ettiğini anımsattı. Bakan Çelik’e, “Sayın Bakan derinlerde bir yerlerde pazarlığınız varsa lütfen açıklayın. Ruhsata aykırı, ucuz etken madde koyuluyorsa ve siz bunu biliyor da halk sağlığı ile oynuyorsanız yüce divanlık olursunuz. Yok eğer bilmiyorsanız lütfen suç duyurusunda bulunun” çağrısı yaptı. 
 
10 ÇEŞİT KATILIM PAYI

Ak Parti iktidarından önce sağlıkta katılım payının kuruş düzeyinde olduğunu ama şimdi vatandaştan hastanede, eczanede ve maaşından kesilerek 10 çeşit katılım payı alındığını ileri süren Özel, bunları da şöyle sıraladı:

1.    İlaç katılım payı (%10-20)
2.    Muayene katılım payı  (5-12 TL)
3.    Reçete ücreti (3 TL)
4.    Eşdeğer ilaç fiyat farkı [ilaç fiyatı-(en ucuz+%10)], 
5.    Kutu başına ilave 1 TL (3. Kutudan sonra)
6.    Özel hastane fark ücreti (%90’a kadar)
7.    Tetkik fark ücreti (Her tetkik ödenmiyor, farkı hastadan alınıyor)
8.    Erken muayene fark ücreti ( Bir doktor gidip iyileşmeyen bir hasta 10 günden önce doktora yeniden giderse muayene ücreti hasta tarafından ödeniyor)
9.    Öncelikli tetkik Ücreti (Sıra beklemeden acil, film, Emar vb. için)
10.  İstisnai sağlık hizmeti (Laparoskopik cerrahi gibi yöntemler için bile talep ediliyor)
 
Bakan Çelik ise Özel’e, 8 bin 500 kalem ilacın geri ödeme listesinde olduğunu ve ilaç bulamama gibi bir sorunun yaşanmadığını söyledi. Sorun yaşandığında bu ilaçların Türk Eczacılar Birliği tarafından getirildiğini belirten Bakan Çelik’e Özel itiraz etti. “Sayın Bakan geri ödeme listesinde olmasına karşın piyasada bulunmayan 735 ilaçtan söz ediyorum” deyince Çelik, “Eğer dediğiniz gibiyse, bu bizim görevimiz. Listeyi bana getirin çözelim” dedi. Muhalefet milletvekilleri bunun üzerine, “Arkanızda oturan bürokratlar çok iyi biliyorlar, liste onlarda da var, sorun söylesinler” dediler. 

Hürriyet

Bu haber 1341 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Bu Haberi Mutlaka Okuyun: Primer Biliyer Siroz (PBC) Karbonatla Tedavisi

Bu Haberi Mutlaka Okuyun: Primer Biliyer Siroz (PBC) Karbonatla Tedavisi Merhaba, öncelikle size ne kadar tesekkür etsem azdir...

Gıda Diye Yediklerimiz Bakın Ne Çıktı.

Gıda Diye Yediklerimiz Bakın Ne Çıktı. Gıda diye yediklerimiz bakın ne çıktı?

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi