Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımMihrac Ural: Türkiye Reyhanlı'da Beni Kurban Seçti

Mihrac Ural: Türkiye Reyhanlı'da Beni Kurban Seçti

Tarih 03 Aralık 2013, 06:40 Editör Bahattin Gülyuva

Türkiye'nin Reyhanlı ve Banyas katliamlarını gerçekleştirdiği iddia ettiği Mihraç Ural 7SABAH'a konuştu. Suriye'de üç yıldır devam eden savaşı değerlendiren Ural, Türkiye, İran, Hizbullah ve Cihatçı gruplarla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Rojava'daki Kürtlerle ilgili durumu da değerlendiren Ural, Suriye'de kullanılan kimyasal silahlarla ilgili iddialara da açıklık getirdi.

  
Röportaj: Cesîm Îlhanî / 7SABAH


Altı bölümden oluşan röportajın birinci bölümü:

S- Reyhanlı saldırısına ilişkin hazırlanan iddianamede Mihrac Ural ismi bir numaralı zanlı olarak geçiyor. Bu konu hakkında ne demek istersiniz? Sizin Reyhanlı katliamı ile bir ilişkiniz var mı?

 

Mihrac Ural; Bu konuda söyleyeceklerimi TV kanalları, yazılı basın ve sosyal paylaşım sitelerinde defalarca tekrar ettim. Reyhanlı olaylarıyla ilişkilendirilmem açıkçası insanlık dışı, vicdansız bir hukuk ihlalidir; yargısız infazdır. Tarihte eşine ender rastlanan bir iddianameyle suçlandım. Hukukta bilenen en basit ilke iddianamelerin maddi deliller üzerinden yazılma gereği burada buharlaşmıştır. Ne polis ifadesinde ne de savcılık ifadesine bir tek zanlı, bir tek yerde adımı anmamışken ve hiç biriyle uzak yakın hiçbir ilişkim ve tanışıklığım yokken adımın sihirli değnekle iddianameye sokuşturulması bir hukuk cinayetidir. Savcı bu cinayeti işlemiştir. Böylelikle Reyhanlı katliamıyla vahşice, insanlık dışı ve korkakça katledilen 52 vatandaşa ek olarak Mihrac Ural da 53. vatandaş olarak katledilmek istenmiştir.

 

Bu katliamla benim bir ilişkim yoktur. Olamaz da. Hayatımı uğruna adadığım siyasal ilkelerim, özgürlük ve demokrasi yönelimlerim, insan hakları ve hukuk kavgalarım, halkların kardeşliği ve birliği için yazdığım binlerce makale, onlarca kitap ve broşürümdeki ilkeler kadar akıl ve barış üzerine yükselen inancım buna müsaade etmez. Ancak her şeyi kurgular üzerinden yürüten iktidarlar, siyası çıkarları için eylemlerin ilk anından itibaren beni suçlaması ve bu suçlamaları “Türkiye’ye gidip kendi eliyle eylemlere katıldı” diyecek kadar zıvanadan çıkan açıklamalarla iddianame konusu etmesi, bu olayın siyasi bir istismar amacı taşıdığını göstermeye yeterlidir.

 

Sorunuz vesilesiyle bir kez daha Reyhanlı katliamını organize eden, tetikçilik yapanları, ilgili ve ihmali olan herkesi şiddetle kınadığımı ifade etmek isterim. 

S- Sizin bu saldırıyla ilgili hedef alınmanızdaki amaç ne olabilir?

 

Mihrac Ural; Benim adımın karıştırılması bir sonuçtur. Bu sonuç emperyalist güçlerin bölgemizdeki Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) kurgularıyla ilgilidir. Bu amaç için üçüncü derecede figüranların rolleri bulunmaktadır. Kendi açıklamalarıyla BOP eş başkanı olduğunu belirten diktatör Erdoğan’ın, Yeni Osmanlıcılıkta anlam bulan yayılmacı dış siyasal konseptlerinin tümden iflasını örtmek, bölgede devletlerarası savaşla kanlı bir sürecin açılmasını sağlayıp yaratıcı anarşi yoluyla emperyalist projeleri ikame çabası yer almaktadır.

 

Bu kurgu bir Pentagon kurgusudur, Büyük Ortadoğu Projesidir; amacı bölgemizin petrol, gaz, stratejik madenler, tatlı su kaynakları, ucuz iş gücü, tahıl ambarlarını ele geçirip askeri üslerle denetim altına almaktır. Bununla da İsrail yayılmacılığını ( Siyonizmi) meşrulaştırıp korumak ve rahatlatmaktır.

 

Kişi olarak benim hedef alınmam ise bu projede Suriye’yle ilgili bir boyuta sahiptir. Mihrac Ural adının bu kirli süreçlere sokuşturulması, Suriye’ye karşı yapılmak istenen kirli operasyonlar için bir gerekçe bulma hezeyanıdır. Her yönüyle ( içerik ve biçim açısından) bir İsrail+MİT üretimi olan bu eylem, 15 Şubat 2005 tarihinde Lübnan Başbakanı Refik Hariri suikastında olduğu gibi, bir kırılma noktası oluşturmak adına tertip edildi. İç karışıklık yaratmak, Suriye’ye dönük operasyonal yönelime gerekçe üretmek için hayatı boyunca siyasal doğrularının arkasında duran şahsımı hedef aldılar. Başka hiçbir isim bunun için uygun olamazdı. Yakalanan kaçakçılar, serseriler ve lümpenler üzerinden kirli amaçlarına varamayacaklarını iyi biliyorlardı. Günü birlik siyasi yorumlarımla halkıma açıklamalar yaparak Suriye gerçeklerini anlatıyor olmam hedef seçilmemin de nedeni olmuştur. Her düşünceye düşman olan bu düşüncesiz beyinlerin ülkeyi aydınlara zindan etmeleriyle de belli olan davranış bozuklukları, dış siyasetteki iflaslarında adımı gerekçe olarak gösterip komşu ülkeler üzerinde karanlık emellerini ikame etmeleri anlaşılır bir şeydir.

 

S- Suriye’deki vekâlet savaşının asıl amacını ve bu savaşın geleceği hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

 

Mihrac Ural; Bu savaşın ana amacı, bölgemizi Atlantik sermayesinin pazarı haline getirme savaşıdır. 1970’lı yıllarda ortaya çıkan Amerikan dış ticaret açığının kapatılması için dünyada seçilen beş bölgenin (Latin ve Orta Amerika, Orta Afrika, Uzakdoğu ve Ortadoğu) dünya ticaretine bağlanarak gasp ve talan edilme amacıyla oluşturulan BOP projesinin ikamesidir. Suriye zengin kaynakları olmayan bir ülke. Ancak geo-stratejik açıdan olmazsa olmaz bir alan. Bölgenin servetlerine ulaşabilmek için üs ve geçiş alanı olarak Suriye tarihler boyunca, son 3000 yıllık tarihi itibariyle ve bundan dolayı hep dış müdahalelere sahne olmuştur. Doğuyu batıya bağlayan, Akdeniz’in göğsü konumunda olan, Kuzeyi güneye taşıyan bir köprü, bir yol ayrımı, yol kesişmesi olan bu ülke Firavunlardan Hititlere, Roma’dan Bizans’a, Selçukludan Osmanlıya, Fransızlardan İngilizlere kadar tüm emperyal güçlerin iştahını kabartmıştır. Bu nedenle de bu ülke direnme hattı oluşturarak bağımsızlığını koruma, iradesini dik tutma savaşını vermek zorunda kalmıştır.

 

İşte bir tarafta talan ve gasp için kirli ve karanlık projeleriyle, bölgedeki işbirlikçileri ve yaratıcı anarşi, böl yönet taktikleri, temiz eller operasyonlarıyla bölgenin yerli halklarına saldıranlar diğer tarafta ise bağımsızlık iradesini, siyasi kararlarının özgürlüğünü direnerek koruyan bölgenin yerli halkları bulunmaktadır. Suriye’deki savaşın özeti budur.

 

Bu savaşa eklenecek bir başka boyut varsa o da bu savaşın emperyalist ülkelerin istihbarat teşkilatları tarafından “Yeşil Kuşak Projesi” olarak kurgulanan Sovyet düşmanı hattın ürünü selefi cinayet şebekeleriyle 7000 yıllık uygarlık birikimleri üzerinde şekillenen Suriye kimliğinin çatışmasıdır demek yanlış olmayacaktır. Hiçbir özgürlük ve demokrasi ilkesine bağlı olmayan, çıkarları için yakıp yıkmayı, insan katlini ve toplu katliamları göze alan emperyal çıkarların algılarıyla farklılıklarıyla binlerce yıldır ortak kimlik altında yaşayan algıların savaşından söz etmek yanlış olmayacaktır.

 

Bunun dışında bu mücadeleye mezhep çatışması olarak anlam vermeye çalışanlar gerçekleri örtme çabasında olan, yakılan ateşe yakıt taşıyanlardır. Ortalıkta ne Şii- Sünni çatışması vardır ne de Alevi-Sünni çatışması. Ne düşünce özgürlüğü nede demokrasi arayışı vardır. Bunu anlamak için diktatör Erdoğan’ın ülkemizi nasıl da anti demokratik bir faşizan rejime sürüklediğini ve Suriye’deki savaşa açtıkları sonsuz kredilerle kanlı ortamları yaratan Suudi ve Katar gibi ülkelerin ortaçağlara ait siyasal yönetimlerine bakmak yeterli olacaktır.

 

İşte tam burada vekâlet savaşı tüm çıplaklığıyla ortaya çıkar. Suriye direnen yönetimi ve halkının desteğiyle oluşturduğu dik siyasal duruşu, bölge halkları için oluşturduğu koruma duvarını yıkmak isteyenler kuklalarıyla bu savaşı körüklemekte ve insanlık adına akıl almaz yıkımları yaratmaktadırlar demek yanlış olmayacaktır.

Devam edecek...

Bu haber 2320 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Röportaj

MİHRAC URAL'IN SOÇİ VE AFRİN ÜZERİNE RÖPORTAJI

MİHRAC URAL'IN SOÇİ VE AFRİN ÜZERİNE RÖPORTAJI Okuyucular muhtemelen ben daha önce Mihrac Ural (Ali Kayali) Ben onun Grubu Suriye direnişi (Alexandretta sanjak ku...

Mihrac Ural ile röportaj: BÖLGEDE SON DURUM VE MUKAVEME SURİYYİ

Mihrac Ural ile röportaj: BÖLGEDE SON DURUM VE MUKAVEME SURİYYİ 1) Mihraç Ural kimdir ne zamandır Suriye'de yaşıyorsunuz, lideri olduğunuz örgüt (Mukaveme Suriye) Suriye ordus...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi