Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımHatay'da Aleviler Gelecekten Kaygı Duyuyor

Hatay'da Aleviler Gelecekten Kaygı Duyuyor

Tarih 09 Aralık 2013, 10:51 Editör yorumcahaber.com

Türk Tabipleri Birliği'nin (TTB) raporu, Suriye'deki çatışma nedeniyle Hatay'da yaşanan kaygıların Alevilik boyutunu gözler önüne serdi.

Cumhuriyet'in haberine göre, Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) raporu, Suriye’deki çatışma nedeniyle Hatay’da yaşanan kaygıların Alevilik boyutunu gözler önüne serdi. Raporda Arap Alevisi bir kadın, “Savaş, Alevileri ve Alevi kültürünü hedef alıyor” derken, bazı Alevi yurttaşların, “Dinci muhalifleri tehdit olarak görüyoruz. Muhalifler kıymetli, insanımız değersiz” diyerek isyan etmesi dikkat çekti.

TTB’nin her yıl hazırladığı Füsun Sayek Raporu’nda bu yıl “Suriye'deki savaşın Hatay'a etkileri” araştırıldı. Bölgede yaşayan yurttaşlarla yüz yüze yapılan görüşmelerde, savaşın ve AKP hükümetinin Suriye politikasının ortaya çıkardığı sonuçlar ele alındı. Mülakatlarda özellikle Alevi yurttaşların kaygıları dikkat çekti. Raporda Alevilerin anlatımları şöyle:

27 yaşında kadın üniversite mezunu Arap-Alevi: Bu savaşın yalnızca ekonomik kaygılarla değil, aynı zamanda Alevi kültürüne yönelik olduğunu düşünüyorum. Muhaliflerin ne kadar kıymetli ve bizim insanımızın ne kadar değersiz olduğunu görmek beni çok sarstı.

45 yaşında kadın üniversite mezunu Arap Alevi: Daha önce Alevi, Sünni, Müslüman bizim için hiç önemli değildi. Şu anda karşımızda bir Sünni gördüğümüz zaman “Acaba bizim için ne düşünüyor, Suriye’deki muhalefetle aynı düşüncede mi” sorularını soruyoruz. İçimize kaygısı ve huzur bozukluğu düştü. Aramızda ne olduğu belli olmayan yığınla insan dolaşıyor. Çarşıya çıktığımız zaman Suriye’de gördüğümüz görüntüler gibi her an karşımıza bir katil çıkıp, bizi bir kenara çekecek mi, bir organımızı kesecek mi diye kaygıyla dolaşıyoruz.

54 yaşında kadın ilkokul mezunu: Afganistan’da, Libya’da Suriye’de dincilerin neler yaptıklarını duyuyoruz. Arap Alevisiyiz. Kendimize dinci muhalifleri tehdit olarak görüyoruz. Bu topraklarda kardeşçe yaşadık. Türkiye ve Suriye laik yöntemle yönetilirse kendimizi rahat hissederiz. Samandağ halkı hep bunu söylüyor.

31 yaşında kadın lise mezunu: Güçlükle geçiniyoruz, kendim ve Alevi topluluğu için kaygılıyım, korkum var. Birlikte konuşuyor, dertleşiyor ve birbirimizi sakinleştirmeye çalışıyoruz.

soL

Bu haber 753 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Haber

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi Mihrac Ural - 14 Nisan 2018 / Cumartesi- Lazkiye, saat: 06:05

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı 'Saldırılar insanlığı ve barış içinde birlikte yaşayan Suriye halkını hedef aldı' Mihrac Ural

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi