Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal Paylaşımİlkokul Öğrencilerine Dini Kitaplar Dağıtıldı

İlkokul Öğrencilerine Dini Kitaplar Dağıtıldı

Tarih 10 Aralık 2013, 06:44 Editör Bahattin Gülyuva

İzmir'in Çiğli ilçesinde okullara dağıtılan dini içerikli kitaplar tepki gördü. Eğitim Sen bugün konuyla ilgili açıklama yapacak.

Çiğli’deki bütün ilkokul ve ortaokullara, Kaymakamlığın hazırladığı “81 İle 81 Kitap” projesi kapsamında sınıf başı 81’er kitap ücretsiz dağıtıldı. Kitaplar öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından okunmaya başladıkça gerçekler gün yüzüne çıktı.
 
Dağıtılan kitapların içinde, Dünya ve Türkiye edebiyatının bilinen yapıtlarının yanında hurafelerden oluşan, ırkçı, ötekileştirici, kadına ve muhalif olana şiddeti normalleştirici birçok örnekten oluşan, kitapların da olduğu görüldü.
Üstelik bir projede gönüllülük esas olması gerekirken kitaplar, öğretmenlerin katılıp katılmayacağı sorulmadan imza karşılığı teslim edilmiş ve kitapların öğrencilere okutulup gerekli bilgilerin işlenmesi istenmiş. Yani dolaylı olarak zorunlu kılınmış. Kitapların yayınevleri daha çok cemaatlere yakın yayınevleri ve hatta bir kitapta Said-i Nursi’nin adı övgülerle birlikte geçiyor.
Birçok kitapta yaşanan olaylar sadece dini sebeplere dayandırılmış, kadına şiddetin olağanlaştırıldığı, Çingenelerin, Yahudilerin aşağılandığı kitapların yanı sıra din adına gerekirse öldürmenin, kan dökmenin normalleştirildiği hurafelerle dolu hikayeler, 7 ile 14 yaş arasındaki öğrencilere dağıtılmış. 2. sınıflara dağıtılan kitaplardan birisi “Müslümanlar Kardeştir” başlıklı kitap. Kitapta, savaş sahneleri anlatılıp, ayetlere yer verilmiş. “Teşekkür Ederim Allah’ım” adlı kitapta ise kendisini tedavi eden doktora, “Artık ağrımıyor, sağ olun doktor amca, hayatımı size borçluyum” diyen çocuğa doktor, “Ben sadece kolunu tedavi ettim. Kolunu, gözlerini, kulaklarını, ayaklarını ve hayatını seni yaratana borçlusun” diyor. Eğitim Sen 2 No’lu Şube bugün konu ile ilgili basın toplantısı düzenleyecek.
(İzmir/EVRENSEL)

Bu haber 4694 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Eğitim

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi

MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip lisel...

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir!

Okulları Kapatın Olsun Bitsin: Liseye Yeni Giriş Sınavında Dakika Bir, Gol Bir! MEB liselere giriş sistemini değiştirmiş ve büyük bir belirsizliği beraberinde getirmişti. Yeni sistem TEOG şimdide...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi