Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımPalalı Saldırganın İddianamesini Katliam Karartan Savcı Hazırladı!

Palalı Saldırganın İddianamesini Katliam Karartan Savcı Hazırladı!

Tarih 17 Aralık 2013, 10:29 Editör yorumcahaber.com

Sabri Çelebi hakkında E.Y.'ye saldırdığı için ikinci bir dava açıldı. Tehdit, hakaret, kin ve düşmanlığa tahrik'ten takipsizlik kararı veren savcı hakkında, Hayata Dönüş Operasyonu katliamını karartmaya çalıştığı için dava açılmıştı.

Gezi direnişi sırasında İstanbul Talimhane’deki palalı saldırgan Sabri Çelebi hakkında, palayla bir kadına vurmasına ilişkin iddianame hazırlandı. “Tehdit”, “hakaret” “halkı kin ve düşmanlığa tahrik”suçlarından kovuşturmaya gerek olmadığı olmadığı yönünde karar veren savcı Ali İhsan Demirel, iddianamede yalnızca “kasten silahla yaralama” suçuna yer verdi.

“Kasten yaralama”, “görevi yaptırmamak için direnme” suçlarından üç kişiyle birlikte yargılanacak olan Sabri Çelebi hakkında, olay günü E.Y. adlı kadına palayla vurduğu için ikinci dava açıldı. Cumhuriyet Savcısı Ali İhsan Demirel hazırladığı iddianamede Sabri Çelebi’nin 6 Temmuz günü E. Y.’ye palayla vurarak “basit bir tıbbi müdahale giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte yaraladığını” belirtti ve kasten silahla yaralama suçundan 4 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilmesini, suç silahla işlendiği için cezanın yarı oranda artırılmasını istedi.

‘Sizi öldürürüm’ tehdit değilmiş
Savcı, Sabri Çelebi’nin E.Y.’yi tehdit ettiği, genç kadına hakarette bulunduğu, eylemiyle halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği yönündeki şikayet hakkında ise ek kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Şüpheli tarafından atılı suçun işlendiğine dair soyut iddialar dışında ve Çelebi’nin savunmasının aksine deliller bulunmadığını ileri süren savcı, olayla ilgili yürütülen başka bir dava daha bulunduğunu belirterek takipsizlik kararı verdi. Bir mağazanın içinden çekilen videoda Sabri Çelebi’nin saldırdığı eylemcilere bazı şeyler söylediği görülüyor ancak sesler net olarak duyulmuyordu. Savcı Demirel palalı saldırganın sözlerinin tespit edilmesi için görüntüleri inceletmezken, E.Y. ve diğer tanıkların ifadelerine göre Sabri Çelebi olay günü eylemcilere “Sizi öldürürüm”, “S..tir olup gidin”, “Ananızı s.....m” “O...pu” şeklinde tehdit ve hakaretler savurdu.

Savcının işaret ettiği dava farklı suçlardan açıldı
Savcı tehdit ek kovuşturmaya yer olmadığı yönündeki kararında, Çelebi’nin de aralarında bulunduğu dört sanık hakkında görülen diğer davaya işaret etti ancak bu davada hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik suçlarından değil yalnızca kasten yaralama ve görevi yaptırmamak için direnme suçlarından yargılama yapılıyor.

‘Karara itiraz edeceğiz’
E.Y.’nin avukatı Yelda Koçak Urfa iddianameye ilişkin değerendirmesinde savcının “basit yaralama” dediğini hatırlatarak “Sanki biri bir başkasına yumruk atmış gibi yapılan bir değerlendirme bu” dedi. Ek kovuşturmaya yer olmadığına dair karara itiraz edeceklerini açıklayan Urfa, saldırganın tehdit ve hakarette bulunduğunu ve eylemin, çevredeki diğer kişileri de kin ve düşmanlığa tahrik ettiğini belirtti. Yelda Koçak Urfa, tehdit ve hakaretin hem E.Y’nin hem de diğer tanıkların ifadelerinde yer aldığının altını çizdi. Palalı saldırgan Sabri Çelebi’nin yargılandığı davanın duruşması 8 Nisan 2014’te yapılacak.

‘Katliamı örtbas etmeye çalıştı’
Ali İhsan Demirel “Hayata Dönüş Operasyonu” adlı katliam kapsamında Bayrampaşa Cezaevi’nde 12 tutuklunun öldürülmesine ilişkin soruşturmayı da yürüten savcı. Hakkında “Görevi kötüye kullanmaktan” dava açılan Demirel, HSYK Teftiş Kurulu’nun hazırladığı rapora göre tanık sıfatıyla bile tek bir subayın ifadesini dahi almadı, katliam hakkında kitap yazmış yüzbaşıyı dinlemedi, operasyon tutanağına imza atmaktan imtina eden cezaevi savcısı Ferzan Çitici başta olmak üzere iki savcının görüşüne başvurmadı. Operasyon harekat emrinin altında imzası bulunan komutanların bile ifadesini almadığı, gerçek sorumlular dava açmayarak koruduğu belirtilen ve iddianameyi hazırlarken özensiz davrandığı ifade edilen savcı Demirel’in “operasyonda ne olduğu bilinmeyen gaz bombaları atıldığı, silah atışlarının dışarıdan koğuşlara doğru yapıldığı” gibi bilgilerin yer aldığı en önemli delillerden olan Adli Tıp raporunu da iddianameye dahil etmediği ortaya çıkmıştı. HSYK Teftiş Kurulu’nun raporunda, “Hayata Dönüş Operasyonu”na tam 10 yıl sonra dava açan savcı Demirel’in katliamı örtbas etmeye çalıştığı izlenimi edinildiği ifadesine yer verilmişti. Savcı Demirel, hakkındaki soruşturma ve davaya karşın görevinden alınmadı.

Elif Örnek - soL

Bu haber 867 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Özel Haber

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi

Mihrac Ural: ABD ve işbirlikçileri hava saldırısında hezimete uğradılar yine Suriye'nin zaferi Mihrac Ural - 14 Nisan 2018 / Cumartesi- Lazkiye, saat: 06:05

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı

MİT ve yandaş medyanın öldü dediği Mihrac Ural dün canlı yayında önemli açıklamalar yaptı 'Saldırılar insanlığı ve barış içinde birlikte yaşayan Suriye halkını hedef aldı' Mihrac Ural

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi