Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımRedhack Türkiye Telefon Sistemini Ele Geçirdi ve Medula'ya da Sızdı!

Redhack Türkiye Telefon Sistemini Ele Geçirdi ve Medula'ya da Sızdı!

Tarih 19 Eylül 2012, 23:03 Editör Bahattin Gülyuva

Sosyalist hacker grubu Redhack son hack eylemiyle farklı bir yöne işaret etti ve "Telefon ağlarının bağlandığı ana serverın, şifreleri ile birlikte ele geçirildiğini" duyurdu.

Redhack Türkiye’nin bütün iletişim ağı ana serverı ve tüm telefon bağlantılarının adminini ele geçirdiklerini açıklarken bunun anlamını "istenilirse bu servera bağlı hizmet alan telefonlar kesilebilir veya birbiriyle görüştürülebilir. Ayrıca bu alt ofisleri ve bağlantılarıyla birlikte yaklaşık Türkiyenin %70 i olarak hesapladığımız bir alana hitap ediyor" diyerek açıkladı. Bu durum sosyal medyada Redhack devleti ele geçirdi şeklinde yorumlandı.

Buna göre Redhack Türkiye’deki bütün telefon iletişimini kesebilir veya %70′inde dinleme yapabilir. Bu durum bir başka konuya da işaret etmekte. Sürekli olarak telefonların dinlendiği ve isteyen kişinin de bu telefon konuşmalarını dinleyebileceği iddia ediliyordu Redhack bunun olacağını bu eylemiyle kanıtlamış oldu. Telefon dinlemeleriyle mahkemelere delil hazırlandığı ve mahkemelerde telefon dilemelerinin delil olarak gösterilişinin tartışmalı olduğu yerde Redhack telefonlar arası görüşmelerin kişi yapmasa bile yapmış gibi gösterilebileceğini de kanıtladı.

Telefon sistemi teknik bilgi donanım ve becerisi olanların kolayca girip çıkacağı bir biçimde oluşturulmuştur. Telefon üzerinden yapılan her görüşme şaibeli ve hukuken delil olamayacak bir durumdadır. telefonunuz üzerinden isteyenn sanki siz aramışsınız gibi arama yapabilmektedir. Redhack bunu bir kez de kanıtlı olarak ortaya çıkarmıştır.

Sorgulanması gereken hukuk sisteminde sürekli tartışma konusu olan telefon görüşmeleri ve bu görüşmeleri yaptığı iddia edilen kişilerin sürekli itirazı bu delille tekrardan gündeme gelecektir.

Redhack telefon şebekesinin şifrelerini kırıp ele geçirmenin yanında 1437 Eczanenin Medula şifresini aldıklarını da: "Eczane Medula sisteminin merkezindeki personel bilgisayarlarından bazılarına trojan sızması yaptık. bu şekilde şu an 1437 eczaenin medula giriş şifresi ele geçirildi." diyerek açıkladılar. Eczane sisteminin işleyişinin bir ölçüde kolayca sızılıp istendiği gibi yönlendirilebileceğini ve güvenilmez olduğunu Redhack bu eylemiyle kanıtlamış oldu.

Bu ülkede hemen her alanın milyarlar harcanarak bilişim teknolojileri çöplüğüne çevrildiği ve işlemeyen sistemler oluşturulduğu sürekli söylene geldi, Redhack ise bunun bir iddia değil gerçek bir durum olduğunu her geçen gün tekrar tekrar kanıtlamaya devam ediyor.

Bu haber 821 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Bilim/Teklonoji

Twitter Çöktü! Facebook'ta İsyan

Twitter Çöktü! Facebook'ta İsyan Akşam saatlerinde twitter'ın çökmesiyle kullanıcılar facebook'tan isyan etti.

Google Play Güncellendi!

Google Play Güncellendi! Belki henüz farkına varmadınız ama Google Play'de yine bir şeyler değişti.

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi