Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımErdoğan'ın Kaderi, Tarihteki Hangi Lidere Benziyor

Erdoğan'ın Kaderi, Tarihteki Hangi Lidere Benziyor

Tarih 05 Ocak 2014, 09:17 Editör Bahattin Gülyuva

Stalingrad'ı bilir misiniz? Ya da bugünkü adıyla Volgograd'ı?

Kısaca bir tarif vereyim: Türkiye haritasının en doğusunda bir yer işaretleyin.. Sonra oradan dümdüz yukarı doğru çıkın. Yaklaşık olarak, Hazar Denizi’nin bittiği yerde, Volgograd’ı bulursunuz.

Hitler, İkinci Dünya Savaşı’nda, Kafkas petrolüne de gözünü diktiği için, işte ta oralara cephe açtı. Binlerce kilometre uzaklıktaki Stalingrad’a on binlerce asker gönderdi. Almanya’nın, Avrupa’yı titreten gücüne güveniyordu.. Uçaklarına, zırhlı tanklarına güveniyordu.. En çok da “yenilmez” olduğuna inanıyor, güveniyordu..

Oysa Stalingrad; yetersiz cephanesine, korkunç boyutlara varan açlığa rağmen direndi. Stalingrad kazandı. Hitler kaybetti.

Hitler’in sonunu getiren; işgal ettiği ülkelerdeki cesur insanların kurduğu direniş hareketlerinden ABD’nin tutumuna kadar pek çok etken vardı. Ancak asıl olarak, HİTLER’İ HİTLER BİTİRDİ. Kendisi ve tehlikeli / imkansız hayalleri.

PUTİN VE ERDOĞAN

O yıllarda, Hitler’in nasıl bir “imkânsız hayal” peşinde koştuğunu söyleyenler yok muydu? Vardı elbette. Ama hemen hepsi, bir şekilde yok edildi. Kalanlar ise, ya gidişi görmüyordu. Ya da söyleyecek cesaretleri yoktu.

Almanlar, kaybetmenin ne demek olduğunu, iki büyük dünya savaşı ile, en acı biçimde öğrendi. Ve o yenilgilerin ardından, hep teyakkuzda oldu.

Bunları aklıma düşüren, bir Alman dergisi olan Der Spiegel’in son sayısı. Der Spiegel’e göre, 2014 yılının kaybedenleri arasında ilk iki sırayı, Rusya Devlet Başkanı Putin ile Türkiye Başbakanı Erdoğan alacak.

Dergi, bu tahminde gerekçelerini de belirtiyor elbette. O gerekçelerin başında da, Erdoğan için, “MUHALİF CEPHENİN GENİŞLEMESİ” geliyor. Der Spiegel, elbette, Stalingrad örneğini vermemiş. Ancak, benim aklıma ilk gelen bu “tarihi ders” oldu. Zaten zor durumdaki bir liderin “muhalif / düşman cepheyi daha da genişletmesi” iki şeyi gösterir:

1) Liderin ve çevresindekilerin artık gerçeğe karşı körleştiğini..

2) Bu yüzden de hata üstüne hata yapıp kaybetmeye mahkûm hale geldiğini..

ERDOĞAN NEREYE KOŞUYOR?

Sahiden de, Erdoğan YILIN KAYBEDENİ olmaya şimdiden en güçlü aday değil mi!

Düşman cephesini sıralamaya gerek yok. AKP’ye oy veren sünniler dışında kimseye dost gözüyle bakmadığını zaten biliyorduk. Cemaat ile kanlı bıçaklı hale gelmesi, işi bambaşka bir boyuta taşıdı..

Ama...

Bu kadarını beklemiyordum doğrusu: Erdoğan, Uzak Doğu gezisinde muhalif ve Cemaat yanlısı gazetelerin yanı sıra, büyük gruplara da ambargo koydu. Doğan Grubu; yani Hürriyet, Posta, Radikal.. Demirören Grubu; yani Milliyet, Vatan.. Ve Ciner Grubu; yani Habertürk Gazetesi ile TV kanalları “çizik” yedi.

Yani, Erdoğan tek bir hamle ile onları da “muhalif / düşman / hasım” diye gördüğü cepheye KENDİ ELLERİYLE dahil ediverdi.

Yani, ERDOĞAN’I DA ERDOĞAN BİTİRİYOR. Oniki yıllık iktidarın sarhoşluğuyla gücünü sonsuz zannediyor. Oysa; Suriye’ye (El Kaide ve uzantılarına) giden TIR’lardan hoşgörüsüz üslubuna. Ekonomi yalanlarından (hâlâ) mezhep ayrımcılığına. Adım adım kendi sonuna koşuyor.

Ayşenur Arslan/Yurt

Bu haber 2046 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

Medya

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma'

'Sahibinin sesi' gerici 'sözde' yazar: 'Laiklik bu ülkenin boynuna geçirilmiş bir tasma' Yeni Şafak yazarı Yusuf Kaplan, dün Ahmet Hakan'ın Hürriyet'te yazdığı yazının bir benzerini kaleme alırken...

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti!

Yalakalıkta sınır yok: Ertuğrul Özkök, Tayyip'e laiklik açıklaması için teşekkür etti! Kasım seçimleri ardından Erdoğan'a biat eden Doğan Medya'nın temel yazarlarından Özkök, Türkiye'nin ger...

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi