MEB Hızını Alamadı, Gayrimüslümleri İmam Hatip'e Yerleştirdi


Açıklama: Liselere geçiş için ilk kez uygulanmaya başlanan TEOG yerleştirmelerinde, iki gayrimüslim öğrenci, imam hatip liselerine otomatik olarak kaydedildi. Otomatik kayıt sistemini bilmeyen öğrenci ve veliler durumu şaşkınlıkla karşıladı.
Kategori: Eğitim
Eklenme Tarihi: 24 Ağustos 2014
Geçerli Tarih: 18 Mart 2019, 21:33
Site: Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
URL: http://yorumcahaber.com/haber_detay.asp?haberID=14254


Hürriyet'ten Gönül Koca'nın haberine göre; TEOG sistemi kapsamında yapılan lise yerleştirmeleri önceki gün açıklandı. Yerleştirmeler sonucunda öğrenciler, kendi başarı durumlarından bağımsız bir dizi hayal kırıklığıyla karşılaştı.

Bir kısmı tercihlerinde olmayan uzak semtlerdeki okullara yerleştirilirken, gayrimüslim öğrenciler de imam hatip liselerine otomatik olarak kaydedildi. Bunlardan biri Özel Pangaltı Ermeni Ortaokulu mezunu A.C.A., TEOG’dan 257.3422 puan aldı. Özel okula gitmek istediği için tercih yapmayan A.C.A’nın kaydı yapıldı.

'Eğitimciyim, şaşırmadım'
Öğrencinin velisi Ü.A. duruma ilişkin bir açıklama yaparak; “Öğrencimiz Ayazağa Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne yerleştirildi. Sonuca güldük. Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) hassas yaklaşması gerekiyor. Sanıyorum bürokratik nedenlerle böyle bir durum oldu" dedi.

Ermeni asıllı başka bir veli K.B. de şunları söyledi: “Kızım Şişli Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi’ne kaydolmuş. O okuldan nakil yapacağız. Eğitimciyim, şaşırmadım.”

Yerleştirmelerde yaşanan sorular bu yıl TEOG sınavında yaşananların yalnızca bir boyutu. 1 milyon 200 bin öğrencinin girdiği sınavda yanlış sorular belirlenmiş, 5 soru iptal edilmişti.

Dün, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından müdürlüklere gönderilen bir genelge ile, başarılı öğrencilerin imam hatip liselerine yönlendirilmesi istendiği ortaya çıkmıştı.

İlki 28-29 Kasım 2013’te yapılan sınavın sonuçları ise, üstünden 45 gün geçmesine rağmen açıklanmamış, 8. sınıf öğrencileri yine mağdur edilmişti.

soL