Berkin Elvan'ın İsmine Bile Tahammülleri Yok


Açıklama: İzmir Atatürk Lisesi'nde, Berkin Elvan'ın ölüm yıldönümünde, tahtaya ismini yazıp "nerede" diye soran iki öğrenci hakkında disiplin soruşturması açıldı.
Kategori: Yaşam
Eklenme Tarihi: 13 Mart 2015
Geçerli Tarih: 23 Ekim 2018, 02:18
Site: Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
URL: http://yorumcahaber.com/haber_detay.asp?haberID=17454


1888’de kurulan ve kentin en köklü eğitim kurumlarından biri olan lisede, iki arkadaş Gezi Direnişi’nde gaz fişeğiyle başından vurularak 269 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra geçen sene 11 Mart’ta hayata gözlerini yuman Berkin’i sınıf tahtasında adını yazarak andı. Bu yazıyı fark eden okul idaresi ise, B.A. ve arkadaşı hakkında disiplin soruşturması başlattı. Yaşananın ardından öğrencilerden birinden de yaptığından pişman olduğuna ilişkin yazı alındığı iddia edildi.

ÇHD: ONURLU ÖĞRENCİLER CEZALANDIRILAMAZ
Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İzmir Şubesi ise konuyla ilgili bir açıklamada bulunarak soruşturmanın bir an önce kaldırılmasını istedi.

ÇHP yaptığı yazılı açıklamada “Öğrencileriniz vicdanını dinledi. Bunun için, okul yönetiminiz tarafından soruşturmayla sindirilmeye, cezalandırılmaya çalışılıyorlar. 1888 yılında kurulan bu köklü okul adaletsizliğin değil, vicdanlı, onurlu öğrencilerinin yanında olmalıdır” dendi.

Soruşturmaları bir “utanç vesilesi” olarak niteleyen avukat derneği “Bu okulun onurlu öğrencilerini cezalandıramazsınız. Binlerce mezununuz, İzmir Atatürk Lisesi’nde öğrenim görmekle gurur duyan binlerce öğrenciniz okullarına bu kara lekenin sürülmesine izin vermeyeceklerdir. Onlara da buradan çağrımızdır, Berkin’in arkadaşlarına sahip çıkın” ifadelerini kullandı.
BirGün.net