Mihrac Ural: BU YAZIDA TÜRKİYE VE SURİYE'Yİ KIYASLAYIN!


Açıklama: SURİYE DAHA DEMOKRATİK DAHA DUYLARLI TEPKİLERELE MECLİS BAŞKANLIĞI DEĞİŞİKLİĞİNE GİTTİ. Mihrac Ural – 21 Temmuz 2017 / Cuma - Kesap
Kategori: Özel Makaleler
Eklenme Tarihi: 21 Temmuz 2017
Geçerli Tarih: 16 Ocak 2019, 05:05
Site: Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
URL: http://yorumcahaber.com/haber_detay.asp?haberID=31564


Yeni Parlamento oluştuğunda Dr. Hediye Halef Abbas Suriye halk meclisi başkanlığına getirilmişti. Bu önemli ve çağdaş bir adımdı ve Suriye’de kadının rolü üzerine önemli bir mesajdı. Bu gelişmeyi de Suriye’nin Zenubiya’ları iş başında yönünde makale yazarak okurlarıma aktardım.

Suriye’de kadın erkek ayrımı yok, Laik bir ülkedir ve kadın hayatın her alanında mevcuttur. Kadının erkekten farkı olmaması onun da eleştiriye tabi olacağını görevini yerine getiremedikçe de görevinden alınacağı anlamına gelir.

Suriye Halk meclisi Başkanı Dr. Hediye Halef Abbas, meclis başkanlığı görevinde klasik Baasçı , sert söz hakkına riayet etmekte güçlük çeken, tartışmalara karşı hazımsız olan, davranışlarıyla geçen yüzyıl sekter siyasal yönetimlerini hatırlatan tutumları dün (20 Temmuz 2017) milletvekilleri tarafından protestolara neden oldu. 150’ye yakın milletvekili mecliste oturma eylemi yaparak demokratik hakkını kullandı protestosunu yaptı. Bu duruşuyla meclis söz hakkını konuşma özgürlüğünü kimsenin kısıtlayamayacağını göstererek başkanı görevden alma adımı attı ve görevden aldı.

Anayasal haklarını kullanan meclis bölgenin en demokratik meclisi olduğunu da böylece dosta da düşmana da göstermiş oldu. Bu meclis halkın meclisi halkın sorunlarını tartışmakla yükümlüdür Bununla da değil hatalı olanları anında değiştirme özgür iradesine de sahip olduğunu göstermiş oldu. Başkan yardımcısı dostum ünlü yönetmen Nejdet Anzur, yeni başkan seçilene kadar bfu görevi üstlenmiş bulunmaktadır.( Nejdet Anzur, Suriyeli bir Abazadır. Türkçeyi iyi bilir akrabaları da İstanbul’dadır. “Çöllerin Kralı” adlı ünlü filmin yönetmenidir. Son olarak MİT’in talimatıyla bizi katletmek isteyen ama kapana yakalanan kiralık katil ve diktatör RTE’nin casusları üzerine MASYADA (kapan) başlıklı bir belgesel video tescil ederek TV kanallarında gösterime verilmiştir. Belgeselde konuşmamı izlemek isteyen okur için link : 
https://www.youtube.com/watch?v=a6qXnx3hfkA&t=174s )

Türkiye’de milletvekilleri konuşmaları nedeniyle zindanlara atılırken, alakasız insanlar sudan sebeplerle itham edilerek zindanda ve dava süreçlerinde süründürülürken, aydınlar akademisyenler ayaklar altında ezilip mafya çömezlerinin tehditleri altında yaşama zorlanıp itiraz edenler zindana atılırken, Suriye 7 yılın terörle ölüm kalım mücadelesini zafere götürmüş, ülkesinde söz ve karar özgürlüğünü meclisinde tesis etmiş olarak insanlık demokrasi ailesini bir parçası olduğu göstermiştir. Suriye’de sivilleşmenin bir boyutu da budur.

“İç savaş bitti” dedik, sıra sivilleşmede, yeniden kurumsallaşmada, halkların haklarının verilmesinde ve bölgemizin örnek özgürlük ve demokrasi ülkesi olmaktadır. Suriye kadim uygarlıkların beşiği olarak teröre karşı insanlık adına başardığı görevi özgürlük ve demokrasinin yerleşmesinde de başaracaktır.

Mihrac URAL

Görüntünün olası içeriği: 2 kişi, yazı