Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımSİYASETEN JİGOLO

SİZDEN GELENLER

20 Ocak 2014, 08:20

SİZDEN GELENLER


Hep siyasi fahişeleri gördük siyasette. Öyle ya, hem cumhuriyet, halk yönetimi dersiniz; hem kapitalizm, yani sermayecilik dersiniz. Bunları birbiri ile sadece siyasi fahişeler bağdaştırır. Bunlar, su ve ateş gibidir.

Peki, bir düzenin fahişeleri olur da, jigoloları olmaz mı?

Tüm siyasi baskılara rağmen, risk ve kariyer düşünmeden, Suriye'ye giden silah yüklü TIR'ları kontrol edebilen savcı ve jandarma var ise, bir şeyler kımıldıyor demektir. Erdoğan karşıtları, bir yerlere dayanmadan bu riski alamaz. Alırlarsa, 'Niye şimdi? Nerede kalmışlardı?', dememek mümkün değil. Erdoğan bunun farkındadır ve son kozu oynamaktadır. Sonun başlangıcını görmek istemiyor, görülmesini istemiyor. Bir yandan halkı, bir yandan da kendini aldatmak çabasındadır. Buna ihtiyacı var. Bundan sonraki baş ağrıları için aspirin yaramaz.

Erdoğan'ın karşıtları kadar, efendileri de Uluslararası mahkemeler için delil hazırlığındadır. Durdurulan TIR'lar, içeridede de, dışarıda da, bariz birer suç delilidir. Yoksa Erdoğan, kurulacak mahkemelere 'MİT Kanunu' bahanesini sunanamaz. Çünkü o mahkemede, kendi hakimlerini kendisi seçemeyecektir, 'Sen kimin savcısısın?' diyemeyecektir.

2. Dünya savaşı sonunda Nürnberg'de kurulan mahkeme, insanlık dışı suçları işleyen Naziler'in 'emir kulu' bahanesini kabul etmedi. Hitleri öldürmek bile suç olamazdı. O halde, şu an Erdoğan'ın insanlık ve demokrasi düşmanı kararlarına, vatan hiyanetine itaat eden tüm kurum ve resmi şahıslar, tüm valiler, savcılar, generaller, hukukçular, milletvekili, bakanlar ve hatta cumhurbaşkanı, töhmet altındadır. Sistem açık faşizmdir ve seçimler, bunun üstünü örtemez. Kaldı ki, seçim de seçime benzemediğine göre, meşru müdafaa hakkı doğmuştur, sadece uygulayanları yoktur. Emirleri uygulamak zorunda kaldıklarını söyleyecek olanlar, bunun yerine sürecin kısa sürmesi için, kurulacak mahkemelere malzeme hazırlamakla mükelleftir. Yasadışı ve başbakanın talimatı gereğince ölüm makinaları ve cephane taşıyan TIR'ları belgelemek, bu belgeleri kullanacak olan BM, Türkiye halkı, kardeş Suriye halkı ve yiğit Rusya için hayati önem taşımaktadır. Çünkü Erdoğan'ın çökme süreci ne kadar kısa sürerse, o miktarda kan dökülmesi önlenir. Bugün kendilerini emir kulu olarak görenler, yarının sorumluluğunu taşımaktadır. 'Başbakanın haberi var' şeklindeki bir ifadenin kıymeti harbiyesi yoktur, olamaz.

Bugün çekingen, korkak olup, ikirciklenmek yerine, Erdoğan'ın yerine geçecek olanlar için söz sahibi olmamız gerekir. Biz el koymazsak, Erdoğan'ın halefleri olmak isteyenler çoktur ve sistem, onları yaratmaya devam edecektir. Vampirler savaşında kazanan kim ise, bu halkı sömürecek olan odur. Sistem, her zaman fahişelerini yaratacaktır.

'Her şeyin ılımlısı en iyisidir' sözü, Hz Muhammed'e ait olup, 'Hayrel umur avsataha' şeklinde ifade edilir. Ne var ki, hak aramanın ılımlısı ve radikali olamaz. Hak, haklıya hakkını verdiği sürece haktır ve halk yönetiminde söz, halkın olmalıdır. Bunun aması, maması yoktur. Halkı savunmak, siyasi terim olarak 'sol'dur. Solun gerçeği ve sahtesi olur, ama ılımlısı ve radikali olamaz. Bu polemik, bir aldatmacadan ibarettir. Bu nedenle, bize kim ve ne sunarsa sunsun, sadece kendi seçeceğimiz adaylar, vekilimiz olabilir, bize seçtirilenler değil.

Sömürü düzeni, emperyalizmin güdümünde, tüm kurum ve kuruluşları ele geçirmiştir. Seçecekierimiz, figuran olmaktan öteye geçemez. Çünkü onlar da, aynı anayasanın dahilinde ve aynı kadrolarla çalışmak zorundadır.

Bugüne kadar yaptığımız direnişler kısa, bir soluk alımına kadar sürdü. Tüm birikimlerimize kadar, bir Mısır kadar olamadık. Oysa siyasi geleneğimiz, faşizme rağmen, yeni değil. Birikimlerimiz, küçümsenemeyecek kadar uzun, aydınlarımız ve işçi sınıfımız mevcuttur. Sorun, direniş sorunudur. Lider sorunu, direnişçiler için sorun olamaz. Biz, kavalcı bir çoban arayan sürü bir halk olamayız. Örgütlenmek için bilinç yeterlidir ve bugüne kadar verdiğimiz şehitler, bunun kanıtıdır. Erdoğan sonrasını, onu düşürmek isteyenlere, hasımlarına bırakmaya, şehitler razı olmaz. Kanlarını bunun için dökmediler.

Bazı yazarlar ve siyasiler var ki, her düzenin sonuna kadar savunucusu olur, daha sonra akıntıya kapılarak, kendi mazeretlerini ortaya koyarlar. Bunlar, düzenin yarattığı siyasi fahişeler için, siyaseten birer jigolodur ve düzenin kurumlarını, çarklarını döndürecek herkes, töhmet altındadır. Bu düzen tüm çirkefliği ile ortadadır ve artık kendi içinde bir alternatifi yoktur.

Kurulduğu andan itibaren, hatta Cemal Abdül Nasır zamanında bile, emperyalizme her zaman hizmet eden ve bu nedenle NATO dışında olmasına rağmen, Amerika'dan en fazla askeri yardım alan Mısır, her zaman Amerika'nın figuranı olan ordusuyla birlikte, şeriat yönetiminden sıyrılıp, halkın hizmetine girmiştir. Mısır halkı, bedelini ödemiştir ve korkmadan, Amerika'ya açıkça 'Ortadoğu'dan askerini çek, biz Suriye'nin yanındayız' diyebilmektedir. Kadının süpürge kadar değerinin olmadığı bir düzeni alaşağı ederek, tüm 'askeri diktatörlük' söylemlerine rağmen, kadın erkek eşitliğini, anayasasına yazdırabilmiştir.

Biz de, en azından bu kadarını başarmak zorundayız. Ne düzen partileri, ne cemaat çetesi. Kolayı aradığımız zaman, belaya kolayca kapılmış oluruz. Kendi kendimizi aldatmayalım. CHP, MHP, Gül veya Gülen gibi güdümlü siyasiler, alternatifimiz olamaz. Münhasır etnik çözümler, hele bu anayasa veya ordu, asla.

Birikimimiz Mısır'dan fazla diyorsanız, meydanlar sonuna kadar bizim olmalıdır, yıllar sürse de. Dağlar, taşlar nidalarımızla çınlamalı. Yılacak lüksümüz olamaz. Mısır halkı, çağın şahididir, yapabiliriz.

Düzenin fahişelerine meydanı bırakırsak, bizler de jigolosu oluruz. Siyaseten...

 

Bu haber 801 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi