Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımELİMİ BIRAKTIĞIN DA ÖLECEĞİZ!!

Özgür Barış

06 Şubat 2014, 09:03

Özgür Barış

Bir belgeselde gördüm, bizon sürüsüne saldıran aslanlar bir bizonu yemek için biri kuyruğuna diğeri boğazına yapışıp çökertiyor ve herkesin ezberinde olan son bekleniyor.

Sosyal Psikoloji ve sosyoloji bilimleri insanların toplumsal bir canlı olduğunu söyler. Biz insanlar her ne kadar diğer canlılardan farklı olduğumuz akıl- duygu gibi fenomenlerimizi öne sürsek te ortak yönlerimiz yok değil.

Canlıların büyük bir kısmı sürü psikolojisi ile yaşar. Gustave Le Bon Kitleler Psikolojisi adlı kitabıyla insanların bu sürü psikolojisini irdeleyen önde gelen yazarlardan biridir.

Bir kişiye bağırırsan kavga çıkar, iki kişiye karşı yürüdüğünde biraz tırsarlar ama yine de kavga oluşur. Eğer üstünde üniforma varsa tek kişi elinde silah olmadan belki yirmi kişiyi kovalayabilir. Onların kaçmasını sağlayan o topluluğun veya grubun beynindeki algılardan kaynaklıdır.

Kalabalık arttıkça toplumsal zeka düşer yani ters orantılıdır yani algıları kontrol eden TEK bir kişi 76 milyon insanı susturabilir.

Kapitalizm bu sebeple sürü psikolojisini kullanır. 76 milyonluk nüfusa nerden kredi çekebileceğini reklamlarda neşeli müzik fonunda, mutlu ve dans eden insanların arasından biri çıkar ve filan bankayı tercih edin diye sürüye fısıldar.

Yahut filan ürünü kullanıyorum havam yerinde veya şu firmadan giyiniyorum karizmam süper, filan çikolata ile kadınlar daha mutlu, filan arabanın bana kattığı fiyaka manyak bişi, bakın bana filan restoranttaki masama bi kuş sütü eksik diye foto çekip facebookta paylaştım mı olay tamamdır oolum…

Bu fısıltılarla kredi kartını yani olmayan paraları kullanan sürüler ekstrelerle uyandığında yeniden bir banka reklamı ilişir kulaklarımıza, borçlarınızı ödeyemiyor musunuz gelin halledelim filan yıl taksitle size kredi verelim. Bunu takip eden sürü olarak bizler oradan da sanal olarak çektiğimiz paraları kartlara aktarıyoruz ve haydi kartlar boşaldı yeniden harcamaya.

Aslan belgeselindeki aslanlar kapitalizm misali sürüyü bir yere doğru sürüklüyor. Sonra aileleri kendi içinde uzaklaştırarak bireyselleşmesini sağlıyor ve sonra pençesine aldığı kurbanını borçlarla ısırıp onu ölene kadar bırakmıyor.

Vahşi döngüye bakalım:

Asgari ücrete talim ettirilir, reklamlarla nefsi kabartılır, süslü kredi kartı ile hayatına girilir, bol keseden harcattırılır ve bu bütçe dışı yasak ilişki damakta hoş bir tat bırakır. Devamlı istenir, devamlı harcarsın, borç dağ gibi olur, kredi çekersin işte burada dananın kuyruğu kopar yani aslanın pençesinde bi oyana bir buyana kaçarsın. İşte o an elini tutacak insanlar ararsın, akrabalıkların bittiği, kardeşlerinin ayrı havalarda oynadığı, anne babanın emekli gelirleri derken kimse el uzatmaz sana.

Tut elimi diye feryat edersin, Tut elimi, tutun elimi..

Elimi Bıraktığında Öleceğiiiiiiiz.

Not: Ekteki kısacık belgeseli mutlaka izleyiniz.

Özgür BARIŞ


Bu haber 1021 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi