Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımDEVLET BİLİNCİ

SİZDEN GELENLER

19 Mart 2014, 09:44

SİZDEN GELENLER

Eskiden bize yurttaşlık bilgisi verilirdi okullarda. Devletin tanımı, işleyişi, kuvvetler ayrılığı vs. Derken devletin işlevi ve bunun hukuku, felsefesi ve kısaca demokrasi anlayışı ortaya çıkardı. Politik tartışmalar, bu bilgi ve birikim üzerine yapılır, aksak topal da olsa, demokrasi hedefli bir devlet anlayışı ve birikimi dahilinde, daha güzel bir yaşam hedeflenirdi. Bizi aile devletlerden, diktatörlüklerden ve tek adam sultasında ayıran da, bu olurdu.

Sadece ülkemizde değil, başka ülkelerdeki idareleri de, diktatörlükler ile aramızdaki farklar ışığında inceler, olumlu ya da olumsuz değerlendirmeler yapar, bu değerlendirmeler ışığında, daha demokratik bir Türkiye'nin tablosunu betimlemeye, tartışmaya çalışırdık. Demokratik bilincin kesintisiz bir süreç olduğunu düşünür, ilerideki bir neslin daha güzel bir yaşamı olacağını düşünürdük.

Aynı şeyi teknolojide düşünür, üretime dayalı ekonominin insanların taleplerine göre daha güzel bir yaşamı sağlayacak şekilde gelişeceğini, yaşamın daha müreffeh olacağını düşünürdük. Yapay yaratılan talebin arzı arttırmak amaçlı, yani tüketimi palazlandırarak, pazarların sömürü için kurulduğunu bilmezdik.

Çıkınını açıp tarlada yemeğini yiyen bir ve çiftçinin, ileride daha güzel, daha basit, daha lezzetli ve daha çok çeşitli gıdasını alacağını düşünürdük. Yemekler iki saatte bozulan türden değildi, güneşin altında.

O zamanlar çocuktuk. O çocukluk, güzel hayallerle süslü olmasa, adı çocukluk olur muydu? Çocuk, oynar, güler, sevilir ve güzel bir gelecek hayali ile yaşardı. Ufku umut dolu olmasa, o çocuk nasıl büyürdü ki?

Ve şimdi büyüdük. Gerçekten büyüdük mü, yoksa büyüklük mü oynuyoruz?

Büyükler, dediğini yapma gücüne sahip, sanki kendi dünyaları içerisinde hep olumlu, hep çareci ve hep güçlü insanlardı. Biz şimdi öyle mi olduk? Kimimiz yarınımızdan emin, kimimiz çocukluk hayallerinin ötesine geçebildi?

O zamanlar, aksak topal bir devlet vardı. Hayallerimiz, o hedefle ilintili olarak gelişirdi.
 
Cemil Hayek'in fotoğrafı.
 Bebek ölümleri daha fazlaydı. Şimdi ise yetişkin ölümleri arttı.

Eskiden çocuk hasta olmasın diye, en olumsuz koşullarda çaba sarfedilirdi. Şimdi ise
çocuklar hasta doğuyor.

Eskiden bu kadar çeşitli gıdalar yoktu. Ama sağlıklı gıdalar vardı.

Eskiden mahalle kavgaları vardı, şimdi ise savaşlar.

Eskiden bilgisayarlar yoktu, bilgi vardı. Eskiden kitaplar azdı, ama araştırma yapan gerçek bilim adamları vardı.

Şimdi seçimlere gidiyoruz. Daha güzel bir yaşamı bize sunacak kişiler seçilir seçimlerde. Oysa değil daha güzel bir dünyayı, eski hayallerimizin gölgesini bile arar olduk.

Devleti aşirete çevirenler, alternatif olmaya başladılar birbirlerine. Hırsızlık, artık olağan sayılıyor ve ayyuka çıkan soygunlar, olağan sayılıp, başka kriterle ölçülüyor. Artık hırsızlık değildir sorgulanan.

Eskiden hakimler vardı hak dağıtan. Adil olup olmadıkları sorgulanırdı, ama yoktu adeta yularından tutulan. Birikimli hukukçular vardı onları denetleyen.

Ahlak ne din unsurunu, ne siyasi bağımlılığı içeriyordu. Din, bize ahlaki değerleri anlatır, bir sorun yaratmazdı. Demokrasi ve bilim ile hiç bir sorunu yoktu dinin ve namazı niyazı olan insanların öğütleri idi din. Ne ölümü öğütlüyor, en öldürmeyi. Şimdi dinle anılır oldu gölgesini her gün hissettiğimiz ölüm meleği.

Kukla hırsızların varlığını kanıksayan, 'onlarda çalıyor' yorumu ile seçim sandıklarını süsleyen seçmenler var artık. Ne temiz adam anlayışı, ne ahlak arayışı ne de daha güzel günlerin hayali.
 Cemil Hayek'in fotoğrafı.

Nerede kaldı o birikim? Nerede kaldı çocukluğumuzun o güzel hayalleri? Nerede kaldı o baba-Anne görünümlü öğretmenler?...

Yetişen nesil, başka bir birikimi zemin edinmiş, başka bir hedefe yönelmiş...Ne kaybettiğini bilenlerdir ancak kaybettiğini arayabilen. Kaybettiği birikimi bulup, üzerine birikim katandır, daha güzel bir dünyayı yaratabilen.

Oysa artık despotlardır başka idarelere hüküm veren, demokrasileri eleştiren.

Suudiler imiş Suriye'ye demokrasi getiren, bizim dışişleri de Kırım'da meşruiyeti değerlendiren.

Artık özgürlüğü ilhakta arıyor ezilen halkların geleceğini düşünenler. Karayılan, kukla diktatörü destekledikten sonra arayacak hakkını. Vazifesini yerine getirerek alacak emperyalistlerden hediyesini. Biz bir başka bilirdik hak arayışını. Hedeflendiği sürece emperyalizm, arayabilirdik gelecekte hayal ettiğimiz özgür dünyamızı. Kahramanlar yalaka değil, yiğitlerden oluşurdu. Aralarında ne hırsızlar, ne katiller ne savaş lordları vardı.

Şimdi seçimler olacak, ehveni şerleri seçmek için. 1923 bile aranır oldu 2014-2015'te. Bir asır sonrası yeni bir dünya yaşanırken, 1923'ü bile arar olduk ülkemizde.

Bir devlet arıyorum, erkanı adam olan, bir hukuk arıyorum, hakimi adil olan, bir okul arıyorum, bilim ve medeniyet saçan, insanlar arıyorum mutluluklarla coşan...

Hırsızlar basmış devlet dairelerini. Haydutlar kurmuş mahkemelerini. Ne ordusu kaldı bu ülkenin, ne de haydutu, hırsızı ürkütecek polisi kaldı.

Yetmez bize 1923 cumhuriyeti.

Nasıl yıldırmışlar ve küskün kılmışlar insanlarıma adaleti.

Gelecek meclisiniz hayırlı olsun şimdiden. Önce yerel, sonra genel. Seçimler gelecek, insanlar biraz daha ürkecek. Sinecek miyiz, yoksa silkinip uyanacak mıyız? İşte odur geleceğimizi belirleyecek.
CEMİL HAYEK

Bu haber 979 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi