Devrimci, Güncel, Haber ve Makale Sitesi -
ANASAYFA HABER ARA FOTO GALERİ VİDEOLAR ANKETLER SİTENE EKLE RSS KAYNAĞI İLETİŞİM
KünyeNeden Yorumcahaber?

EN ÇOK OKUNANLAR

Sosyal PaylaşımİŞÇİ DÖVME BAYRAMI

Özgür Barış

02 Mayıs 2014, 11:27

Özgür Barış

İŞÇİ DÖVME BAYRAMI


Başbakan 2010'da, ''Taksim meydanı ile ilgili verilen karar, AK Parti iktidarına nasip olmuştur'' diye söyleyip 1 Mayısın Taksimde kutlanması kararını vermişti.


Ülkemizin kültüründe değişik bayramlar kutlanmaktadır. Milli bayramlar stadyumlarda, Dini bayramlar evlerde kutlanıyor, İşçi bayramı ise tüm dünyada gösterilerle ve eylemlerle kutlanması gelenek halini almıştır.

İşçilerin ekonomik ve sosyal haklarının iyileştirilmesi gündeme gelmesi gerekirken. İşçinin üretime olan katkılarının karşılığı yönünde konuşmalar beklenirken tüm gazetelerde manşetlerde olan şey şu.

Polisler işçilere dayak attı diyen gazetelere karşı, Taksime kimse giremedi esas bayram budur diyen iktidarı yalayan kanişlerin yazdıkları yazılar gündemi kim kimi yendi, kim kime dayak attı, kim gaz çıkardı haline büründürürken işçi haklarının kenara kayması iktidarın bıyık altında gülmesine neden oldu.

Çünkü önemli olan şey onların haklarının gündeme gelmemesidir.

Daha birkaç gün önce Polis haftasında halka çiçek dağıtan, halk konserleri ve etkinlikler düzenleyen sempatik polislerin ne kadar yalancı olduğunu işçileri dövdüklerinde bir kez daha görmüş olduk.

Hem işverenler memnun hem iktidar hem polis.

Polis niye memnun, çünkü güzel bir dayak atarak stres attılar. Hatta öteki işçi dövme bayramına kadar sabırsızlıkla bekleyecekler.

Artık işçi bayramları, tıpkı kurban bayramlarında televizyonlarda ve gazetelerde dana kovalayan ve onlara uyuşturucu iğne atanlarla dolu haberlere nasıl alıştıysak işçi bayramları da işçi dövme bayramı gibi algılanacak ve algılarımız bu şekilde değiştirilecektir. 

İşçiler taksime çıkabildiler mi, olay çıktı mı? Polis gaz kullandı mı, kaç kişinin kaşı gözü yarıldı, kaç kişi tutuklandı, kaç kişi polise saldırdı gibi haberler dayak bayramının detayları olarak izleyicilere sunulup işçilerin gerçek dertlerinin de böylece örtülmesinin önü açılmış oldu.

Sendikalar bundan sonra eğer Hükümetin ticari gerekçeyle Taksimi kapatması ile( kapatınca kim kimse satış yaptı merak ediyorum) karşılaşırlarsa İşçi Bayramı sonrası veya öncesinde GENEL GREV ilan etmeleri işçi sorunlarına tekrar dönülmesinin önünü açacaktır.

İşçileri dövme bayramınız mübarek olsun. 

Özgür BARIŞ

Bu haber 1403 defa okunmu?tur.

  Facebook'ta Paylas     TwitterTwitterda Paylas         

HABER ARA


Gelişmiş Arama
Suay Karaman Suay Karaman
ÖĞRETİM PROGRAMI – MÜFREDAT
Mahmut ÖZYÜREK Mahmut ÖZYÜREK
Makarna Siparişiyle Atatürkçülük!
Bahattin Gülyuva Bahattin Gülyuva
SATILMIŞ...
H. Hamza Erdem H. Hamza Erdem
BÜYÜKERŞEN'E KİM SALDIRDI?
Abdullah ALNIAK Abdullah ALNIAK
KİMDİR BU KIR BEDİR?
SİZDEN GELENLER SİZDEN GELENLER
Yürüyün Be Kır Bedirler Kim Tutar Sizi- ABDULLAH ALNIAK
Emrah AKGÜN Emrah AKGÜN
DAHA 19 YAŞINDA...
Bülent Esinoğlu Bülent Esinoğlu
Örtülü savaşın örtüsü açılırken...
Özgür Barış Özgür Barış
HADDİNİ BİL ERDOĞAN
Onur Doğan Onur Doğan
Unutkanlar Ülkesi

Okur yorumları kişinin kendi düşüncesidir Yorumcahaber sorumlusu değildir
RSS Kaynağı | Yazar Girişi | Yazarlık Başvurusu

Altyapy: MyDesign Haber Sistemi